Kovács Eszter, a Mat On The Moon alapítója: „Rengeteg erő szabadul fel, amikor nem állsz magaddal háborúban”
Rohanás, infósokk, folyamatos megfelelés és megmérettetés… Még soha nem volt ekkora szükségünk valós példaképekre, akik képesek a változásra, akik hitelesen tudnak irányt mutatni vagy csak adni valami útravalót, ami ahelyett, hogy lepereg rólunk, ténylegesen magunkkal akarjuk vinni.
Kovács Eszter, a Mat On The Moon alapítója ilyen. Tíz év kizsigerelő üzleti élet után gondolt egyet és új életet kezdett: szakterülete a jóga, a mindfulness, az egészség és a wellness coaching és nem utolsósorban nemrég jelent meg a második könyve. Beszélgetésünk során Eszter pozitív energiái ragadósnak bizonyultak, reméljük ti is tudtok töltődni belőle, különösen, hogy egy meditációs gyakorlatot is hozott nektek!
Te magad vagy rá a bizonyíték, hogy mennyi mindent hozhat a változás az ember életébe, ha meg meri lépni. Legyen szó arról, hogy gondolsz egyet és kiköltözöl Hollandiába vagy kiégés után karriert váltasz. Mi a titkod, hogy ilyen jól sikerülnek ezek a komfortzóna-elhagyások?
Hajlamos vagyok örülni. Milyen szokatlanul hangzik és szokatlannak is érződik a veszélyt leső, szorongásban megszokást találó lelkemnek, de tudatosan dolgozom ezen. A komfortzónán kívül annak is nehéz, aki végül meglépi, szóval amikor már ott vagy és vízszintesen esik az eső Hollandiában, vagy fogalmad sincs róla, hogyan kell vállalkozást indítani és őrülten túláradó az egész, meg kell tudni kapaszkodni abban, amivel épp nincs baj, ami épp nem nehéz, ami jelenleg nem ijesztő. Ez is gyakorlás, szerintem sosem lesz vége.
Sikeres közösséget vezetsz, mindenki - és ezt én is tanúsítom - úgy nyilatkozik, hogy a könyveid lapjáról mintha lemásznál és te magad mesélnél, hiteles szakemberként és inspiráló magánszemélyként vagy jelen. Mindezek mellett Kovács Eszter milyennek látja magát?
Lassan elhittem, hogy tényleg nem fogom magam belebántani egy jobb életbe és azóta az a belső hang, ami mindannyiunk fejében mindig és mindent narrál, sokkal kedvesebb, ezáltal az is, ahogyan magamat látom.
Rengeteg erő szabadul fel, amikor nem állsz magaddal háborúban.
Mérhetetlenül és majdnem válogatás nélkül kíváncsi vagyok, mindig összerakom a kindertojásban a játékokat, ősszel van a zsebemben egy gesztenye, könnyen kezdek táncolni és nehezen hagyom abba, hiszek abban, hogy az emberek jók. Talán ezeket fontos tudni?
A kreativitásban, folyamatos kontaktban az emberekkel és állandó megújulásban nem lehet kiégni?
Dehogynem! Tudatosan kell egyensúlyozni abban, hogy töltsd a saját poharad, megtartsd a határaidat, nemet mondj dolgokra, hogy legyen lehetőséged igent mondani magadra.
Korábban azt nyilatkoztad, hogy az emberek alapvetően jók. Azóta is így gondolod?
Máshogy nem lehet. Nézz ránk, milliók milliók hátán minden eséllyel, hogy ártsunk és a legtöbbször nem tesszük. Nem vagyok naiv, aki jó is tesz néha rosszat, kicsúszik egy csepp gonoszság, elhatalmasodik egy kis irigység. Akkor kezdjük újra, megpróbáljuk megint.
Hogy látod, milyen állapotban vannak, akikkel találkozol? Mennyire van szükség a befelé figyelésre és a lélekgondozásra?
Úgy érzem, hogy valahol valaki végzetes félreértésbe került azzal, hogy ezek a dolgok - a befelé figyelés, a lelkünk gondozása - egyféle úri hóbort, amit ki lehet próbálni a munka és a szabadidő között és én ezt a pletykát próbálom visszafordítani. Mindenkinek szüksége van arra, hogy csendben üljön magával, mindenki lelkének kell idő, tér és eszköz megélni a jót és feldolgozni a nehezet. Annak is, akire éppen nem omlik rá semmi.
Amikor mélyebben megismered magad, a reakcióid, hiedelmeid, belső monológod, sőt eszközöket kapsz a változáshoz, az nem csak a lelki életedre, de az életed egészére kihat majd. Arra hogyan dolgozol, milyen kapcsolatokban maradsz és hogy viseled a változást. Nem lesz minden könnyebb, de minden lehet általa jobb.
Minden fejben dől el és csak perspektíva kérdése az egész?
Nem, de mindenre hatással van a perspektívád. Lehet azon vitatkozni mi a „nagy baj” és mi az „elsővilágbeli probléma”, de mindenki minden problémájának van egy biztos rétege: az, ahogyan ez a probléma benne lecsapódik. Úgy is mondhatjuk, hogy ez az, ahogyan te lefordítod magadban a problémát, amekkora helyet és jelentőséget kap a saját világodban és amennyire képes vagy előhívni a meglévő erőforrásaidat és eszközeidet a megbirkózáshoz. Ez nem minden, de jelentőségteljes. Ez a perspektíva és a fejben dől el rész.
Legújabb könyved A jóga kisétált az életbe tulajdonképpen egy útikalauz az élet alapvető kérdéseihez. Mesélj a könyv születéséről!
A könyv egy találkozó a jógafilozófia és a mindennapi életünk elakadásai, kérdései, megtorpanásai között. Szerettem volna, ha mások is látják, hogy ez a többezer éves tudomány és filozófia, amit jógának hívunk tökéletesen alkalmas a mai mindennapok navigálására is. A könyv gerincét így olyan kérdések alkotják, amelyek mindenkiben felhangosodnak időnként: Mi az élet értelme? Hogyan álljak el a saját utamból? Hogy engedjem el? Hogyan legyek hálásabb azért, ami van?
Ezekre keresünk választ a jóga hagyományában és teszünk mellé gyakorlatokat, hiszen a jóga alappillére az, hogy gyakoroljuk, akikké válni akarunk. A könyv írása során is gyakran gondoltam arra mi segített nekem, amikor ezekkel a kérdésekkel néztem szembe. Nagyon fontos, hogy nincsenek válaszok csak útmutatások a saját válaszaidhoz, úgyhogy benned folytatódik a könyv írása.
Melyik fejezet a legfontosabb számodra?
Ma reggel éppen a mi az élet értelme, de mindig más foglalkoztat. A könyvet fejezeteit is szabadon olvashatod abban a sorrendben, ahogyan éppen téged megszólít. Van olyan kérdés, ami talán most nem hangoskodik és biztosan olyan is, ami rögtön kiabál a fejedben, amint elcsendesedsz.
Demenciával vagy Alzheimer-kórral élő családtagod van? Egy friss kutatás reményt adhat számotokra is
Azért nyugtass meg: néha példaképeink is vannak csak úgy simán rosszul? Van instant praktikád egy rossz nap ellen vagy hagyod, hogy történjen?
Én még nem találkoztam emberrel, aki ne lenne időnként rosszul, szóval szerintem lassan egyezzünk meg benne, hogy a rosszul pont olyan természetes, mint a jól. Attól, hogy némelyik érzést nehezebb megtartani, még nem rosszak, a dühünk is tanít minket arról, hogy na most sérül valami, ami számomra értékes, a szomorúságunk, hogy talán veszteség ér, a csalódottság arról, hogy mit tartanánk ideálisnak.
Az érzéseket hagyom lenni, ez a legrövidebb út. Minél erőszakosabban próbálod őket elzárni, annál erősebben térnek vissza. A rossz reakcióimat igyekszem elcsípni. Amikor valami nagyon nehéz igyekszem teret engedni az ellentétének is magamban. Megélem a nehezet, de aztán megkérdezem magamtól:
Hogyan lehetne most gyakorolni az örömet?
Mi az, amivel most is elégedett vagyok?
No nem megtagadva azt, ami nehéz, de emlékezni arra, hogy nem csak a nehéz létezik.
Szerinted van olyan, hogy az ember "elkészült", megtalálta magát?
Nem hiszem, hogy a gyakorlás véget ér. Azt hiszem ezért is kell olyan gyakorlást építenünk, amit önmagáért is örömmel csinálunk. Legalább az esetek többségében. Aztán néha persze lehet kedd reggel duzzogva a padlóhoz csapni a jógaszőnyeget.
Mik a terveid, mivel sétálsz be legközelebb az életünkbe? Már nagyon várjuk!
Decemberben Hála és Együtt témában lesznek workshopjaink, ahol gyakoroljuk meglátni a jót, ami van és mélyebben kapcsolódni azokkal, akik számítanak. Addig pedig az online oázisunkban, ami Insider névre hallgat 150-nél is több gyakorlás várja az oda érkezőket, a jógavideók, naplózások, légzőtechnikák és meditációk is.
A végére Eszter elhozta nektek az egyik kedvenc gyakorlatát - Glad örömmerülés
A GLAD mindfulness mikromeditáció az egyik legkedvesebb mindfulness technika, hiszen ad nekünk egy keretet, amit kitölthetünk jóval. Apró örömökkel, csöpp győzelmekkel, tanulságokkal, amik elkísérnek a holnapba is.
Kezdjük is! Olvasd el az instrukciókat, jegyezd meg a négy lépést, és lehunyt szemmel sétálj végig magadban az örömnek ezen az ösvényén.
G- gratitude, a hála
Kezdd azzal, hogy felidézel valamit, amiért hálás vagy a mai napból. Talán tökéletes napsütésben fürdetted az arcod, meghívtad magad egy isteni kávéra vagy jót beszélgettél valaki számodra fontossal. Semmi sem túl pici a hálához, vidd a figyelmed a jóra!
L- learning, tanulás
Mit tanultál ma magadról, másokról vagy a világról? Egyetlen apró dolog, amivel több lettél.
A- accomplishment, egy apró győzelem Talán végre kiküldted a régen halogatott emailt, belevágtál valami újba vagy egyszerűen csak épelméjűen túléltél egy őrült napot.
D- delight, pici örömök
Mi hozott ma mosolyt az arcodra?
Megcsinálhatod a villamoson ülve, este lefekvés előtt vagy amikor éppen összecsapnak feletted a hullámok, hogy emlékezz a jóra.