Megnyitotta az első születésszabályozó klinikát, kilenc nappal később le is tartóztatták - Margaret Sanger, a szexuális edukáció úttörője
Margaret Sanger annak szentelte életét, hogy legalizálja a fogamzásgátlást, és általánosan elérhetővé tegye a nők számára, ám nem volt könnyű dolga: kétszer is börtönbe zárták és nagy erőfeszítéseket tettek, hogy elhallgattassák.
Margaret Sanger azt adta a nőknek, amire a legnagyobb szükségük volt: biztonságot, szabadságot, és bizonyos tekintetben az életet. Cserébe gondolkodás nélkül vállalta a botrányt, a veszélyt és a bebörtönzést, hogy szembeszálljon a jogi és kulturális akadályokkal, amelyek megnehezítették vagy éppen lehetetlenné tették a termékenység szabályozását. Meggyőző volt, fáradhatatlan és nem félt a harctól.
Anyja vetélései is korai halála motiválta
Margaret Higgins 1879. szeptember 14-én látta meg a napvilágot a New York állambeli Corningben. Egyike volt annak a 11 gyermeknek, aki egy munkásosztálybeli ír amerikai családban született. Anyjának, Anne-nek több vetélése volt – összesen 18-szor volt terhes –, és Sanger úgy gondolta, mindezek a terhességek kihatottak anyja egészségére, és hozzájárultak ahhoz, hogy 40 éves (más források szerint 50 éves) korában meghaljon. A család szegénységben élt, mivel kőfaragó édesapja Michael szívesebben ivott, mintsem dolgozott.
A jobb életre törekvő lány a White Plains Hospitalban kezdett ápolónői tanulmányokat folytatni. 1902-ben férjhez ment William Sanger építészhez és a párnak három közös gyermeke született. 1910-ben a család New Yorkba költözött, és Greenwich Village negyedben telepedett le. A környék akkoriban a radikális bohém kultúrájáról volt ismert, így ők is elvegyültek az értelmiségiek, aktivisták és művészek körében. Hatásukra Margaret Sanger csatlakozott a New York-i Szocialista Párt Női Bizottságához és a Liberális Klubhoz.
A szexuális edukáció úttörője
Az ápolónő 1912-ben indította el hadjáratát, hogy felvilágosítsa a nőket a szexről. Két saját rovatot indított a New York Call magazinban „Amit minden anyának tudnia kell” és „Amit minden lánynak tudnia kell” címmel. Közben ápolónőként is dolgozott egy túlnyomórészt szegény bevándorlónegyedben, ahol munkája révén számos olyan nőt kezelt, akik abortuszon estek át a hátsó sikátorban, vagy megpróbálták maguktól megszakítani terhességüket.
Az elszánt Margaret alkotta meg a „születésszabályozás” kifejezést és fellépett a nők által elszenvedett szükségtelen szenvedés ellen - küzdeni kezdett azért, hogy elérhetővé tegye a fogamzásgátlókat. Bár a pesszáriumot már feltalálták 1842-ben, annak 1869-es amerikai bevezetése óta nem történt új előrelépés a fogamzásgátló módszerek terén. Sanger évtizedekig népszerűsítette az eszközt, de tudta, még mindig ez a legkevésbé népszerű fogamzásgátló Amerikában. Hatékony volt, de drága, kényelmetlen és a legtöbb nő túlságosan zavarban volt ahhoz, hogy használja.
Ezért egy "varázstablettáról" álmodozott, amit a terhesség szabályozására használnak. „Egyetlen nő sem mondhatja magát szabadnak, amíg nem dönti el tudatosan, hogy anya lesz-e vagy sem” – vallotta. 1914-ben elindított egy feminista kiadványt The Woman Rebel címmel, ami a nők születésszabályozáshoz való jogát hirdette. A havi folyóirat bajba sodorta, ugyanis illegális volt a fogamzásgátlásról szóló információkat terjeszteni. Az 1873-as Comstock-törvény tiltotta az "obszcén és erkölcstelen anyagok" kereskedelmét és forgalmát, és ebbe bizony beletartoztak az abortusszal és fogamzásgátlással kapcsolatos kiadványokat is.
Miután a börtön árnyéka vetült rá, Sanger Angliába menekült, ahol egy női mozgalomnál dolgozott, és a születésszabályozás egyéb formáit kutatta. Ekkorra már elvált férjétől, és viszonyba kezdett Havelock Ellis pszichológussal.
Az első születésszabályozó klinika
1915 októberében visszatért az Egyesült Államokba, és miután ejtették az ellene felhozott vádakat, turnézni kezdett, hogy népszerűsítse a születésszabályozást. A következő évben mérföldkőhöz ért és megnyitotta az első születésszabályozó klinikáját New York Brownsville negyedében. Öröme nem tartott sokáig, kilenc nappal a nyitás után a munkatársaival, köztük testvérével Ethellel együtt letartóztatták. Miután bíróság elé állították, Sanger az éjszakát a börtönben töltötte, de másnap reggel kiengedték.
November 14-én újra megnyitotta a klinikát, majd másodszor is letartóztatták, ekkor 30 napot töltött börtönben a comstocki törvény megsértéséért. Mindezek ellenére a következő években sorra jöttek az áttörések: 1918-ban a születésszabályozási mozgalom győzelmet aratott, és New York-i Fellebbviteli Bíróság lehetővé tette az orvosok számára, hogy fogamzásgátlást írjanak elő. 1921-ben pedig megalapította az Amerikai Születésszabályozási Ligát, amely a mai Planned Parenthood Federation of America előfutára.
Két évvel később létrehozta a Clinical Research Bureau-t, ami már az első legális fogamzásgátló klinika volt az Egyesült Államokban, ahol teljes egészében női orvosok és szociális munkások dolgoztak. A klinika jelentős támogatást kapott ifjabb John D. Rockefellertől és családjától, akik a következő évtizedekben is névtelenül adományoztak az ápolónő ügyeinek.
Mivel Margaret Sanger az ügyét törvényes úton keresztül akarta előmozdítani, 1929-ben megalapította a születésszabályozással foglalkozó nemzeti bizottságot. A bizottság arra törekedett, hogy az orvosok számára legálissá tegye a fogamzásgátlók szabad terjesztését. Egy jogi akadályt 1936-ban sikerült leküzdeni, amikor az Egyesült Államok Fellebbviteli Bírósága engedélyezte a fogamzásgátló eszközök és kapcsolódó anyagok behozatalát az országba.
Vitatható nézeteket vallott
Minden tevékenysége ellenére Margaret Sanger nem volt ellentmondásoktól mentes. Kritizálták az eugenikával kapcsolatos nézetei miatt, ami az emberi faj javításával, fejlesztésével foglalkozó tudományág és társadalomirányzat. Az unokája, Alexander Sanger szerint nagyanyja úgy gondolta, a nők azt akarják, hogy gyermekeik ne szenvedjenek a szegénységtől és a betegségektől, ezért a nők természetes eugenikusok, akik a születésszabályozás korlátozhatják a gyermekek számát és javíthatnak az életminőségükön (amennyiben persze megfelelő partnert találnak hozzá).
Emellett Sanger vallott néhány olyan nézetet, amelyek akkoriban általánosak voltak, de mára ellenszenvesnek tűnhetnek, beleértve a mentális betegek és értelmi sérültek sterilizálásának támogatását.
Margaret Sanger álma megvalósult
A későbbi években Európa és Ázsia más országaiban is foglalkozott a születésszabályozás kérdésével. Közben még mindig a "varázstablettát" keresve felvette Gregory Pincust emberi reprodukciós szakértőt. Ő volt az, aki munkatársaival megalkotta első orális fogamzásgátlót, az Enovidot, amelyet az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság 1960-ban hagyott jóvá. A következő alkalom, mikor Margaret Sanger pezsgőt bonthatott 1965-ben jött el, amikor a Legfelsőbb Bíróság eltörölte a Comstock-törvényeket és kimondta:
a fogamzásgátlók magáncélú használata alkotmányos jog.
Egy évvel később halt meg 86 éves korában egy tucsoni idősek otthonában pangásos szívelégtelenségben. Fél évszázadon át küzdött a nők jogáért, hogy kontrollálhassák saját termékenységüket, és talán azért is sikerült békésen eltávoznia, mert tudta: megnyerte a csatát.