A kerámiázás az egyik legjobb kapcsolatépítő - beszélgetés Katona Zsófi kreatív alkotóval
Katona Zsófi, tizedik generációs keramikus egyszer kerámiából készít fűzőt, utána horgolni tanul, majd ezüst ékszereket alkot, és urban sportruházatot tervez - nehéz olyan művészeti ágat keresni, amibe még nem kóstolt volna bele.
A K-12 stúdió alapítója az ambivalenciákkal teli, kaotikus alkotói világáról és a tradicionális művészet gondozásáról mesélt. Elmondása alapján, nagyon nehéz egy dolognál megállapodnia: kreativitását és alkotási vágyát mindig más és más vonzza, inspirálja. Amikor találkozunk, a táskájából elővesz pár friss és kedvenc darabot, hogy megmutassa miben materializálódik a szabad alkotással és álmodozással teli idő.
Tizedik generációs képzőművész
Kézbe vehetek pár tálkát ,,Myths and Dreams” felirattal, egy görög stílusban megfestett apró vázás nyakláncot, egy charmokkal díszitett ezüst láncot, és Zsófi mutat képeket printekről is. A változékony tárgyakban Zsófi egyedi stílusa állandó, az old-school tetoválásokból ismert formák és szimbólumok köszönnek vissza.
Az alkotáshoz való affinitása és szenvedélye már kisgyermek korában megmutatkozott, amikor még óvodásként nyakig agyagosan formázott kis tálakat és szobrocskákat - tizedik generációs kézművesként, és egy a Művészeti Akadémiába beválogatott keramikus nagypapa unokájaként valahol magától értetődő volt, hogy művészetben és kézművességben szocializálódik. Az általa választott stílus mégis elüt a hagyománytisztelő népművészetitől, és mint annyi minden másban, ebben is a saját útját járja.
A családjában, nagypapája ágán ő az első aki hivatásszerűen kerámiázással és alkotással foglalkozik, azonban ez a karrierút, nem volt számára mindig egyértelmű. Diplomáját Firenzében szerezte meg, ahol divattervezést tanult. A kültéri kondiparkokkal foglalkozó BeStrong márka égisze alatt hamarosan debütál az első urban sportruházati kollekciója, amelyet Colin Isaacs amerikai társ tervezővel közösen valósít meg.
A közel két éves tervezői és gyártási folyamat során teljesen új alkotói oldalát és annak minden kreativitását engedhette szabadjára; hiszen míg a sport világa nem áll olyan közel Zsófihoz, mégis élvezte ezt a kreatív kihívást.
Minden alkotás egy élmény
Az ő világába sokkal inkább tartozik a XIII. kerület minden szépsége és bája, a kelet-európai esztétika, a nagypapája alkotóműhelye Nádudvaron, amelyet ezidáig ő maga is használt. Azonban a K-12 stúdió megalakulásával új fejezetet tervez nyitni életében és munkásságában, Zsófi elgondolása alapján egyszerre lesz kreatív bázis és közösségépítő platform.
Nemrégiben fogalmazódott meg bennem, hogy szeretnék egy multi kreatív közösséget létrehozni, ahol mindenféle formátumban és platformon van lehetőség közösen alkotni.
Mivel alkotóként szereti több műfajba is belecsempészni alkotói világát, így kézenfekvő lenne számára, egy olyan stúdió, ahol egyszerre dolgozhat mindenen, miközben az Interneten kialakított követőbázisával, akikkel azon dolgozott, hogy „emberközeli élménnyé” tegye a kerámiázást, de most offline is megosztaná a tapasztalatait.
Bár még fiatal a márkája, már is több ezren követik Zsófi közösségi média felületeit, és rendelnek tőle ékszereket és kerámiákat. Jelenlegi alkotói periódusát a „Myths and Dreams” fantáziavilág uralja, ebben a kompromisszumoktól mentes és teljes mértékben önazonos kreatív térben Zsófi több érdeklődését, impresszióját és mindennapi tapasztalatait vonta bele. „Sokat gondolkodtam azon miért választottam ezt a címet a jelenlegi alkotásaimhoz” - magyarázza a művész.
„Arra jutottam, hogy az a sok összetett érzés és meglátás, ami bennem lakozik, és ami folyamatosan inspirál az alkotásban gyakran disszonanciában van egymással, sokszor harcolnak egymással. De utána ráébredtem, hogy a Myths and Dreams egy olyan külön kaput nyit a világ felé, ahol ezek a gondolatok szabadon létezhetnek, harmóniában egymással.”
Ennek az égisze alatt tud érvényesülni például a kerámia fűző projektje, amelyet a nagypapájával közösen hív életre: modelljére egy fehér-kék színkombinációs fűzőt tervez, mellé egy konceptuálisan odaillő, azonos mintájú vázát, és mindkét tárgya egy-egy hasonló színvilágú kerámiából készült tekeredő sárkányt.
Hagyomány, család
A sportruházattal ellentétben, Zsófi ennél a projektnél egyáltalán nem a praktikusságra törekedett, hanem a fejében elgondolt erős képet akarta megteremteni. Számára ebben érdekes a bőr és a hideg kerámia viszonyulása, a fűző és a váza sziluettjének egymásra rímelése. Emellett erősen foglalkoztatja még a több száz éves tradíciókat megelevenítő fekete kerámia művészete is, amely a családja egyik védjegye, és amelyet ő maga is űz.
A nagyszülői elvárások, vagy inkább remények ellenére Zsófi sosem érezte út, hogy kötelességből választja a kerámiát és az alkotást, mint hivatást - sokkal inkább a nagypapája és a felmenői iránt érzett tisztelet motiválja, hogy ő lehessen a következő a sorban, aki továbbörökíti a művészetet. „A nap végén csak szeretném magamban tudni, hogy én mindent megtettem annak érdekében, hogy megőrizzük ennek a hagyományát a családban, miközben önazonosan én is bele tudtam tenni magamat.”
A mindennapi alkotásban szabadnak érzi magát, de számára „hullámzó” a folyamat, hogy mikor és mennyit, illetve mit készít. Hiszen magyar fiatalként generációjára is inspirációs forrásként tekint, számára az egyik legizgalmasabb alkotói gesztus ennek a „közös öntudatnak” a megelevenítése: kelet-európai apróságok, minták, aluljárós szettek, amelyekkel mindenki találkozik a városban járva - olyan hétköznapi dolgok, amikben csak egy művész képes meglátni a szépet.
Stylist: Komáromy Csillus @styledbycsillu
Smink: László Barbara
Haj: Szepeshelyi Gabriella