Jennifer Aniston kész volt feladni a karrierjét, mielőtt a Jóbarátok megváltoztatta az életét
Rachel Green szerepe nemcsak a SAG-, Primetime Emmy- és Golden Globe-díjakat, de a nemzetközi közönség rajongását is elhozta Jennifer Aniston számára. 30 évvel később a színésznő épp olyan vicces, tehetséges és gyönyörű, ugyanakkor végtelenül alázatos, mint a Jóbarátok (1994-2004) térhódításának idején.
Jennifer Aniston már tizenegy évesen tudta, hogy színésznő szeretne lenni, de arra talán ő sem számított, hogy álmának valóra váltása nők millióit inspirálja majd. A kilencvenes és kétezres évek egyik legfényesebben ragyogó amerikai tévécsillagának élete napjainkig lenyűgözi a rajongókat, cikkek százai szólnak az ikon stílusának és szépségének titkairól. Ez a cikk a színésznő felemelkedéséről szól.
A kezdetek és a Jóbarátok
Jennifer Joanna Aniston 1969-ben született Los Angelesben, a görög származású John Aniston és az olasz felmenőkkel is rendelkező Nancy Dow színészek egyetlen közös gyermekeként – keresztapja a család közeli barátja, Telly Savalas volt. New Yorkban művészeti középiskolában tanult, és a dráma társulat tagjaként olyan színdarabokban szerepelt, mint Csehov Három nővére. Kezdetben off-Broadway produkciókban dolgozott, és telemarketinges, pincérnői munkákat vállalt.
Első kisebb szerepét, amelyért még nem kapott kreditet, az 1988-as Mac, a földönkívüli barát című gyerekfilmben játszotta. Első televíziós szerepeit 1990-ben kapta a Molloy című sorozatban, valamint a Hogyan töltöttem a nyaram című gyerekfilmben. A filmvásznon 1993-ban debütált a Gyilkos kobold című horrorban. Ebben az időszakban több televíziós sorozatban is feltűnt, amelyeket néhány epizódot követően eltöröltek, mindez rendkívül megviselte a feltörekvő színésznőt.
Warren Littlefield, az NBC akkori ügyvezető alelnöke biztatására Jennifer Aniston részt vett az 1994 őszén debütáló Jóbarátok meghallgatásán. Eredetileg Monica Geller szerepére jelentkezett, végül Rachel Greent testesítette meg a szituációs komédiában, amely 2004-ig tíz évadot élt meg, és minden idők egyik legkedveltebb sorozatává nőtte ki magát. Anistonnal együtt Courteney Cox, Lisa Kudrow, David Schwimmer, Matt LeBlanc és Matthew Perry is nemzetközi hírnévre tettek szert.
„Akkoriban minden a legizgalmasabb dolog volt a világon. Egyszerűen varázslatos volt. Semmi nem volt nem izgalmas. És még mindig így van, de már több élményben volt részünk. Több leckét tanultunk. Egy kicsit több van mögöttünk.” – tekint vissza a színésznő 30 év távlatából a People magazinnak. Rachel Green karaktere különösen népszerűvé, sőt igazi stílusikonná vált, nem véletlen, hogy a tehetséges színésznő az utolsó évad forgatásakor már egymillió dolláros fizetést kapott epizódonként.
Tévésztárból filmsztár
Miközben a legjobban fizetett televíziós színésznővé vált, Jennifer Aniston a filmeket sem hanyagolta el, olyan romantikus komédiákban tündökölt, mint az Ő az igazi (1996), a Mint-a-kép (1997) és a Vágyaim netovábbja (1998). A kritikai elismerést már a 2002-es független dráma, a Jóravaló feleség is meghozta számára, de az igazi áttörést a 2003-as A minden6ó jelentette Jim Carrey oldalán. Bár maradt a könnyed műfajoknál, szórakoztató alakításaival bizonyította sokoldalúságát a vásznon.
Jennifer Aniston a Jóbarátokat követően pár alkalmi vendégszerepléstől eltekintve 15 év szünetet tartott a televíziózásban. A következő években olyan filmekben láthatta a közönség, mint a Jóbarátnők (2006), a Szakíts, ha bírsz (2006), a Marley meg én (2008), a Nem kellesz eléggé (2009) és a Derült égből szerelem (2009). 2006-ban rendezőként is debütált, amikor a Glamour Reel Moments projekt keretein belül elkészítette első rövidfilmjét, a 10-es szobát Robin Wright főszereplésével.
A 2010-es évek elejét a színésznő kasszasiker vígjátékai fémjelezték: az Exférj újratöltve (2010) Gerard Butlerrel, a Sejtcserés támadás (2010) Jason Batemannel, a Kellékfeleség (2011) Adam Sandlerrel, majd a Förtelmes főnökök (2011) és a Családi üzelmek (2013) Jason Sudeikisszel. 2014-ben a Boldogság bármi áron című drámában egészen új oldalát mutatta meg a krónikus fájdalommal küzdő Claire Simmons szerepében, kiemelkedő alakításáért Golden Globe- és SAG-jelölésben részesült.
Jennifer Aniston először a Dumplin’ – Így kerek az élet (2018) című zenés komédián, majd a Gyagyás gyilkosságon (2019) dolgozott együtt a Netflixszel – utóbbiban ismét közeli barátjával, Adam Sandlerrel nevettette meg a közönséget. A televíziózáshoz az Apple TV+ 2019-ben induló The Morning Show című sorozatában tért vissza Reese Witherspoon oldalán, amelyért SAG-díjat kapott, valamint Primetime Emmy-jelölést és számos Golden Globe-nominációt, produceri kategóriában is.
Magánélet a reflektorfényben
Jennifer Aniston népszerűségét az is bizonyítja, hogy amikor 2019-ben csatlakozott az Instagramhoz, rekordot döntve mindössze öt óra és tizenhat perc alatt egymillió követője lett, de az őt övező érdeklődés a közösségi média előtt is elsöprő volt. A színésznő 1998-ban ismerkedett meg Brad Pittel, akivel 2000 és 2005 között voltak házasok. A válásuk rendkívüli figyelmet kapott, és a médiában az a hamis narratíva terjedt, hogy a Jóbarátok sztárja nem akar gyereket, ez okozza köztük az ellentétet.
Adam Sandler és családja minden anyák napján virágot küldenek a színésznőnek, aki 2022-ben őszintén vallott arról, hogy évekig próbált teherbe esni, de már soha többé nem születhet gyermeke. Aniston elmondása szerint feltámadt a hamvaimból párszor az évek során, jelenleg azonban hála tölti meg a lelkét:
Mindig vannak hullámhegyek és hullámvölgyek. Egyszerűen úgy érzem, hogy ez most egy olyan időszak, ami jó érzéssel tölt el minden egyes dologgal kapcsolatban.