„Nincs recept, amit követnem kellett volna” – interjú Járai Márkkal, a Halott Pénz énekesével

tegnap 21:42
Járai Márk, a Halott Pénz énekese szerint a sikernek egy titka van: jókor kell lenni, a jó helyen
Járai Márk, a Halott Pénz énekese szerint a sikernek egy titka van: jókor kell lenni, a jó helyen
Fotó: Somay Márk

Járai Márk, a húsz éves Halott Pénz együttes énekese hosszú és sikeres zenei karriert tudhat maga mögött. A győri származású zenész Pécsett kezdte pályafutását, itt találkozott a zenekar alapítójával, Marsalkó Dáviddal.

Márk az interjúnkban mesélt karrierje alakulásáról, a kezdetektől a mai napi sikerekig, valamint jövőbeli terveiről, amelyek között szólóprojektjei és új zenei irányok is szerepelnek.

A kezdetektől a mérföldkövekig

Márk zenei karrierje az egyetemi évei alatt, 2010-ben indult, jóval azelőtt, hogy csatlakozott volna a Halott Pénz zenekarhoz, amely ma már az ország egyik legnépszerűbb zenekara. Bár sokan úgy vélik, hogy utcazenészként kezdte, Márk elárulta, hogy ez csak részben igaz.

Valójában sosem voltam utcazenész. Egyszer Pestre jöttem egy barátommal, és nem volt pénzünk sörre. Az Astoriánál megálltunk zenélni, és tíz perc alatt összeszedtük a sörrevalót, aztán mentünk tovább. De utcazenészként nem énekeltem, inkább csak spontán alakult így akkoriban” – meséli a zenész, aki arról is beszél, hogy karrierjében az első komoly mérföldkövet a Veszprémi Utcazene Fesztivál jelentette.

Pécsi klubkocsmákból indult Járai Márk karrierje, és meg sem állt a Puskás Arénáig
Fotó: Puskás Máté

A Veszprémben élő nővérem javasolta, hogy nevezzek, és én csak úgy Why not? alapon beadtam a jelentkezésemet. Nem számítottam rá, hogy bekerülök a versenyprogramba, de így lett, és ez tényleg sorsszerű esemény volt” – emlékezett vissza Márk.

Pécs: a „bevehető” város és az egyetemi évek hatása

Az időszak egybeesett a Myspace és a YouTube kezdeti térnyerésével. Márk rengeteg időt töltött a számítógép előtt, gitáros feldolgozásokat hallgatott, miközben a Pécsi Tudományegyetemen fogorvosnak tanult. Márk elmondása szerint ez a zenei kísérletezés és az önálló tanulás alapozta meg későbbi karrierjét.

glamour plusz ikon Minden sikeres koncert mögött áll nő - Molnár Csilla menedzserrel és Szalai Alexandra „Catering Queen”-nel beszélgettünk

Minden sikeres koncert mögött áll nő - Molnár Csilla menedzserrel és Szalai Alexandra „Catering Queen”-nel beszélgettünk

A 2010-es év különösen meghatározó volt a zenész életében. Ekkor vált Pécs Európa Kulturális Fővárosává, ami számos kulturális és zenei programot hozott a városba, a zenészek számára pedig plusz inspirációt jelentett. „Rengeteg új hely nyílt a belvárosban, és én is ekkor költöztem be a sétáló utcába. Az egyetemi évek alatt így több lehetőség adódott, hogy élőben megmutathassam magam” – emlékszik vissza az énekes, aki a helyi bárok, fesztiválok és kocsmák révén gyorsan ismertté vált a pécsi zenei közegben.

A Halott Pénz sikere, a zenekar tagjai szerint, a kitartó munkának és az összetartásnak köszönhető
Fotó: Csenki Zoltán

Kezdetben öt-tíz fős közönség előtt játszott, de ahogy fejlődött, egyre nagyobb tömegeket vonzott. Hamarosan már több száz fős közönség hallgatta a fellépéseit olyan legendás pécsi helyeken, mint a Nappali vagy a Cooltour Café.

Pécset sokan a nevezik magyar »Liverpool«-nak hiszen olyan neves zenekarok származnak a városból, mint a Kispál és a Borz, a Punnany Massif, vagy a 30Y, akik mind nagy hatással voltak rám. Nemcsak kapcsolatokat építettem, hanem rengeteget tanultam is a zeneiparról” – emelte ki Márk, aki saját bevallása szerint azért jött Pécsre, hogy édesapja nyomdokaiba lépve fogorvosnak tanuljon, és idővel átvegye a győri családi rendelőt, ám az élet más forgatókönyvet írt számára.

glamour plusz ikon Maximalista és őszinte Fekete Giorgio, a Carson Coma frontembere

Maximalista és őszinte Fekete Giorgio, a Carson Coma frontembere

A pécsi egyetemre fiatal felnőttként nem csak azért jelentkeztem, hogy fogorvos legyek, hanem, hogy függetlenedjek egy új közegben, és közelebb kerülhessek önmagamhoz. Pécsen korábban sok időt töltöttem édesanyám miatt, és a város ebben a tiszta lapban óriási segítség volt” – mesélte.

Márk számára azonban egyszer csak elérkezett az a pillanat, amikor be kellett látnia, hogy a zene egyre nagyobb szerepet kapott az életében, így választani kellett, végül passziválta az egyetemen a hallgatói jogviszonyát. „A győri, otthoni címemre megérkezett az egyetemtől a levél, miszerint megszűnt a jogviszonyom, erre apukám felhívott, és csak annyit mondott: Jól van, fiam,

ha ezt csinálod, ám legyen, de akkor csináld profin.

Ez volt az a pillanat, amikor eldöntöttem, hogy teljesen a zenére fogok koncentrálni” – idézi fel Márk a sorsdöntő pillanatot, a megértésért, az elfogadásért és a támogatásért pedig a mai napig nagyon hálás a családjának.

Járai Márk és Marsalkó Dávid tökéletesen kiegészítik egymást a zenében
Fotó: Pálfi Balázs

A zenész szerint a siker titka nem egy recept, hanem attitűd, egyfajta karakter: tudni kell kihasználni a megfelelő pillanatokat, valamint szerencse is kell hozzá.

Mindig jókor kell lenni a jó helyen.

Kocsmák, klubok, Nagyszínpad

Márk 2010-2011 környékén vált igazán ismertté a pécsi zenei színtéren, míg Marsalkó Dávid, a Halott Pénz frontembere akkoriban még Budapesten élt, ahol egy kreatív ügynökségnél dolgozott. Amikor Dávid visszaköltözött Pécsre, és elhatározta, hogy zenekart alapít, szüksége lett egy karakteres énekesre. Egy pécsi koncerten meghallotta Márkot a Nirvana MTV Unplugged lemezéről a Where Did You Sleep Last Night dalt előadni.

Dávid utólag bevallotta, hogy akkor döntötte el, hogy engem szeretne énekesnek, mikor a dal végén üvöltve énekeltem, hogy »MY GIRL, MY GIRL«, -, ezért felkeresett, hogy közösen dolgozzunk a jövőbeli terveken. Itt kezdődött el minden” – emlékszik vissza Márk, majd mesél az első próbákról a pécsi Sörház hátsó termében, ahol a körülmények finoman szólva sem voltak még ideálisak.

glamour plusz ikon Néha lovaskocsival, néha űrhajóval járnék - interjú Szőke Gábor Miklóssal

Néha lovaskocsival, néha űrhajóval járnék - interjú Szőke Gábor Miklóssal

A mikrofon penészes volt, de mi kitartottunk. Lépésről lépésre állt össze a zenekar, és 2013 szeptemberében már az A38 Hajón koncerteztünk a Mary Popkids előzenekaraként. Erre az időszakra tehető a zenekar felfutásásának kezdete. A Halott Pénz sikere nem egy hirtelen áttörés, hanem fokozatos építkezés eredménye volt.

Az egyik első nagy pillanat az »Ugyanúgy hallasz« című dalunk volt, ebben énekeltem először. Emlékszem, egy pécsi klubban buliztunk hajnalig, és közben néztük a Youtube-on, hogy elérte a harmincezer megtekintést a szám. Ez volt az első ilyen nagy »WOW« pillanatunk” – tekint vissza az énekes.

A húsz éves jubileumot a Puskás Arénában ünnepelték
Fotó: Puskás Máté

Az évek során a zenekar olyan komoly sikereket ért el, mint a Budapest Park és a Papp László Aréna sokszoros telt házas koncertjei, majd idén megtöltötték a Puskás Arénát is, ahol a zenekar húsz éves jubileumát ünnepelték egy óriási bulival.

A Puskás ötlete először őrültségnek tűnt, mikor Dávid felvetette, de aztán rá kellett jönnöm, hogy ez a logikus lépés” - mondja Márk, aki hisz abban, hogy ők azért szerencsések, mert minden siker egy fokozatos építkezés eredménye volt, így nem kellett azonnal teljesíteni, mint sok fiatalnak. Márk szerint az igazi kihívás a figyelem fenntartása:

könnyű berobbanni, de azt fenntartani, hogy ne csak egy sláger legyen, hanem folyamatosan megújuló teljesítmény, igazi felelősség.

A zenekarunk számára az, hogy mindig új célokat tűztünk ki, segített abban, hogy a földön tudjunk maradni, és mentálisan feldolgozhatóbbá váljon a sikerünk.” A zenésznek időközben a szólókarrierje is lendületet vett. „Az akusztikus zene mindig is közel állt hozzám, Cseh Tamás számomra mindig is az egyik legnagyobb inspiráció volt. Most egykori szerzőtársával, Bereményi Gézával egy közös Járai-Bereményi lemezen dolgozunk, ami 2025-ben jelenik meg” – árulta el a zenész.

Járai Márk tele van tervekkel
Fotó: Somay Márk

Ez a projekt egy újabb izgalmas fejezet Márk karrierjében, amely tovább színesíti eddigi zenei munkásságát. „Többször találkoztam azzal a kérdéssel fiatal zenészektől, hogy »Mi a titok?« Erre sosem tudtam konkrét választ adni. „Nincs recept, amit követnem kellett volna!” - mondta zárásként Márk, majd hozzátette: „Nem érzem, hogy bármit is máshogy kellett volna csinálnom.

Úgy alakult, hogy mindig jókor voltam jó helyen, és amit csináltam, azt szenvedéllyel csináltam. Az út apránként vezetett ide, és nagyon szerencsésnek érzem magam, hogy megélhetek a zenéből. Ez minden, amit valaha kívánhattam.”