Helen Keller megmutatta, hogy nem létezik lehetetlen: vakon és siketen sikerült lediplomáznia

2024. november 5.
Helen Keller többszörösen is hátrányos helyzetű volt, de ez egy pillanatig sem akadályozta semmiben
Helen Keller többszörösen is hátrányos helyzetű volt, de ez egy pillanatig sem akadályozta semmiben
Fotó: Hulton Archive/Getty Images

Helen Kellert világszerte úgy ismerik, mint a bátorság szimbólumát, de ő sokkal több volt annál: a vakok és siketek szószólója. Inspiráló élettörténetének legnagyobb tanulsága az, hogy nem létezik számunkra lehetetlen.

Hellen Kellert a mások iránti mély együttérzés hajtotta, és annak szentelte életét, hogy segítsen a fogyatékossággal küzdőknek legyőzni az egészséges és eredményes élet előtt álló akadályokat. Olyan példakép volt, aki bebizonyította a világnak: a siketek ugyanúgy képesek kommunikálni, mint mindenki más, és megmutatta, hogy a megfelelő eszközök birtokában ők is teljes értékű emberek.

Egy rejtélyes betegség következtében elveszítette látását és hallását

Helen Keller 1880. június 27-én született Tuscumbiában, Alabama államban. Szülei két lánya közül ő volt az első, családjuk pedig nem volt különösebben gazdag, egy ültetvényen dolgoztak. 6 hónapos korában már beszélt, 1 évesen pedig járni tudott, ám 19 hónapos korában egy betegség miatt elvesztette látását és hallását is. A magas lázzal járó betegség, ami ezt okozta ma is rejtély, bár egyes szakértők úgy vélik, hogy skarlát vagy agyhártyagyulladás lehetett.

A kislány az évek során létrehozott egyfajta jelnyelvet az ültetvény szakácsának lányával, és mire 7 éves lett, több mint 60 jelet találtak ki, hogy kommunikálhassanak egymással.

Helen Keller „csodatevője”: Anne Sullivan

Keller édesanyját nem hagyta nyugodni lánya állapota, és válaszokat keresett betegségére. Tudomást szerzett egy másik siket és vak lány, Laura Bridgman sikeres oktatásáról és miután megismerkedtek, Bridgman azt tanácsolta nekik, hogy látogassák meg Dr. J. Julian Chisolmot Baltimore-ban. A vizsgálat után a specialista Alexander Graham Bellhez (igen, a telefon feltalálójához) irányította a családot, aki akkoriban siket gyerekekkel foglalkozott. Bell találkozott Kellerrel és szüleivel, ő pedig a bostoni Perkins Institute for the Blind intézetbe küldte őket.

glamour plusz ikon Az első afroamerikai pilótanő, Bessie Coleman az elnyomás ellen is harcolt

Az első afroamerikai pilótanő, Bessie Coleman az elnyomás ellen is harcolt