Minden sikeres koncert mögött áll nő - Molnár Csilla menedzserrel és Szalai Alexandra „Catering Queen”-nel beszélgettünk
Rengeteg ember és hosszú évek munkájára van szükség ahhoz, hogy egy koncert egész életre szóló élmény legyen a rajongóknak. Két olyan nő munkanapját követtem végig, akik ugyan a háttérben maradnak, mégis esszenciális szerepük van abban, hogy a közönség élvezze a koncertet. Ismerd meg Molnár Csillának, a Halott Pénz menedzserének, és Szalai Alexandrának, vagy ahogy a nemzetközi sztárok hívják, a Catering Queennek egy munkanapját.
Molnár Csilla több mint egy évtizede a Halott Pénz menedzsere, a zenekar júniusban a Puskás Arénában húszéves pályafutásának legnagyobb koncertjét adta. Több mint egy éves előkészítő munka csúcspontjára érkezem kora délelőtt a Puskás Arénába, ahol akkor már napok óta folyik a színpad és a technika építése. Csilla fejből tudja, mikor megy le a nap, vagy hogy melyik dalnál lesz majd pirotechnika, és az nagyjából percre pontosan mikor következik. Figyeli a meteorológiai szolgálat előrejelzését, minden kérdés hozzá fut be, és minden részletről tud.
Még egy órája sem vagyok vele, mikor egyértelművé válik, hogy nincs olyan apróság, amit ne terveztek volna meg előre. „Gyerekként több hangszeren is játszottam, de mindig annyira izgultam, hogy képtelen voltam felmenni a színpadra és közönség előtt játszani. Most is én vagyok, aki izgul, Dávid (Marsalkó Dávid, a Halott Pénz alapítója - a szerk.) most éppen pörög és várja, hogy kezdődjön a koncert“ - mondja mosolyogva. Azonnal kiderül számomra az is, hogy Csilla úgy ismeri a zenekart, mint a tenyerét.
Tudja, kit mi zavar a színpadon, mi a véleményük, hogy éppen merre járnak, ki az, aki elfelejthet valamit. „Egyszer mentem a lányomért az oviba, néztem, ahogy az óvónéni hajkurássza a gyerekeket, mondtam is neki, hogy én ugyanezt csinálom, csak az enyémek néha alkoholt is isznak koncert után” - majd azonnal hozzá is teszi, hogy pontosan tudja, mennyire szerencsés, mert nagyon fegyelmezett, nagyon tudatos a zenekar, és az egész technikai csapat is.
Mindenre kiterjed a munka
Három előtt nem sokkal kezdődik az utolsó soundcheck, ez az a pont, amikor beállítják a hangzást, minden hangszert még egyszer ellenőriznek, a zenekar tagjai elmondják, melyik hangszerből mennyit szeretnének hallani a fülmonitorukban, az utolsó simításokat elvégzik a színpadon. Most van még lehetőség megfelelő helyet találni a zenekaros zászlóknak, ellenőrizni, hogy a pirotechnika zavarja-e a videósokat és fordítva, és mit szól ehhez a fénytechnikus.
Minden egyes elem elmozdítása éppen ezért egyeztetést igényel, Csilla olyan mint egy békebíró, meghallgatja a feleket, minden lehetőséget megnéz, majd előáll egy javaslattal. Ezen aztán finomítanak, minden fél enged egy kicsit, és a végén mindenki elégedett. „Amit nem ellenőrzök le, azzal biztosan baj lesz. Mindent megnézek, és lehet, hogy a világ leghülyébb kérdéseit teszem fel közben, de csak így leszek nyugodt” - mondja, miközben még a rajongói csoporttal is egyeztet, ugyanis ők is meglepetéssel készülnek a zenekar számára, amiről a tagok az égvilágon semmit nem tudnak.
Az állandóság a titok
Csilla büszke rá, hogy sokan a zenekar indulása óta velük dolgoznak. „A grafikusunk például ugyanaz a kezdetektől, ráadásul azóta kis céggé nőtte ki magát, komoly megbízásokkal. Ha ehhez bármennyi köze is volt annak, hogy a portfóliójában a Halott Pénz is szerepelt, akkor az még egy büszkeség nekünk” - mondja, miközben a vendégelőadókat fogadja, és bár nem sokkal korábban arról beszélgettünk, hogy egyre idegesebb, most mindenkit ő nyugtat. Minden problémára azonnal reagál, legyen az egy sapka hiánya, vagy valamilyen színpadi kérdés.
Határozott, de mégis mindenkivel nagyon kedves, legalábbis én még sosem hallottam ilyen kedvesen azt a mondatot, hogy „az úgy nem lesz jó, mindenképpen találjunk rá más megoldást”. Négy órakor a rajongók egy maroknyi csoportja már bejöhet, hogy a legjobb helyeket elfoglalják. Néhányan Csilla felé veszik az irányt, ajándéktáskákkal. Mikor elmondják, hogy az ő munkáját szeretnék megköszönni, meglepődik. „Dehogy számítottam rá, de nagyon jól esik, cukik nagyon” - mondja már a kihelyezett produkciós irodában, ahol a most kapott orchideát rendezgeti, hogy a kinti hőségtől óvja.
A rajongói csoportban szervezkedés indult, több tízezer feliratot készítettek, amellyel a zenekarnak köszönik meg, hogy vannak. Mindenki kap egyet a bejáratnál, hogy aztán a koncert egy pontján egyszerre emeljék magasba.
Két óra, több mint egy évnyi előkészülettel
Délután néhány interjú vár a zenekarra, közben gyűlik a közönség a Puskásban. Csilla bárkivel találkozik a színfalak mögött, mindenkitől két dolgot kérdez: „Minden rendben? Ettél?” - aztán hat körül végre ő is “megebédel”, és már kezd látszódni rajta, hogy izgul. Visszamegy még a zenekarhoz, hogy még egyszer végigvegyenek mindent. Mostanra már fejből tudja a setlistet, hamarosan pedig kezd a Mary Popkids.
„A Halott Pénz volt az előzenekaruk annak idején, akkor eszünkbe se jutott volna, hogy tíz évvel később a Puskásban fordított lesz a helyzet.” - mondja. Minden mindennel összefügg, és minden részlet ki van találva. Még ülésrendje is van arról, hogy a zenekar vendégei a lelátón hogyan ülnek, akár az esküvőkön. „Mindent elintéztem?” - teszi fel magának hangosan a kérdést, majd nekiindul újra ellenőrizni mindent.
A koncertet a zenekar, és a közönség is szemmel láthatóan élvezi, a rajongók meglepetése sikerült, olyannyira, hogy még a koncert is leállt, a Halott Pénz Facebookja pedig még napokkal később is attól hangos, hogy az ilyen közönségért érdemes ezt csinálni. Mindjárt 23 óra, megérkeznek a pizzák a koncert utánra, még mindenki pörög az adrenalintól, a közönség már hazafelé tart.
„Nehéz feldolgozni a végét. Az első Arénánál is ez volt, utána hetekig csak úgy vagy, lézengsz, csinálod a dolgod, de üresség van benned, aztán jön az új feladat” - mondja, majd pár nappal később közleményben látom is, hogy meg is érkezett: Marsalkó Dávid lett a Megasztár egyik zsűritagja, és indul a fesztiválszezon is.
A zenészek háziasszonya
Szalai Alexandra már korábban is olyan hotelben dolgozott, ahol a szó szoros értelmében vett vendéglátás, azaz a vendégek étellel, itallal ellátása nem volt idegen, és mindig is közel állt hozzá a zene. „Nekünk ez nem munka, inkább életforma” - mondja. Egyik koncertszervező ismerőse kérdezte meg tőle, hogy tudna-e segíteni abban, hogy mikor külföldi zenekarok jönnek Magyarországra, legyen nekik olyan étel és ital, amit szeretnek, és jól érzik magukat.
„Először szakácsokkal dolgoztam együtt, de teljesen más volt az elképzelésünk. Ők adagokban gondolkodtak, én vendégül szerettem volna látni őket” - Szandra éppen ezért közben szakácsnak tanult, és minden olyan képzést elvégzett, amivel megvalósíthatja azt a típusú vendégül látást, amit tényleg nem felejtenek el a zenekarok.
„Úgy működöm, mint egy háziasszony, aki áthív magához vendégségbe embereket. Sokat tanultam anyukámtól receptek terén is, és folyamatosan képzem magam, például angolul is a munka közben tanultam meg” - mondja, miközben készíti elő az első étkezést. A kezdetek óta a párjával és barátokkal dolgozik, azt mondja, egyszerűen velük a legjobb a munka.
Megnyugszik a zenekar, mikor ő fogadja őket
Délben mint a kisiskolások állnak sorban a mai vendégek, ismerősként borulnak Szandra nyakába, és azonnal azt nézik, mit lehet enni. A kései reggelit bármelyik szálloda megirigyelné, zöldség, gyümölcs, müzli, rengeteg felvágott, vegán és húsos, édes és sós péksütemények, sajtok, virsli, bab, tojás, és rengeteg vegán opció. Ma egy legendás sludge metál, és egy hardcore zenekar megtermett tagjait és technikusaikat, kísérőiket látja el étellel.
„Mikor először láttam, hogy egy zenekar vegán mézet kér, nem tudtam mi az, közben tanultam meg azt is, hogy mi az a kombucha vagy a manuka méz. Régebben sokkal nehezebb volt beszerezni mindent. Marilyn Manson olyan vodkához ragaszkodott, amiért Bécsbe kellett utazni. Amerikai zenekaroknak természetes volt egy diétás Cherry Coke, vagy bizonyos márkák, amiből van olyan, amit most is nehéz beszerezni.
Régen a Jack Daniels volt alap egy zenekar kívánságlistáján, aztán a mandulatej, amit mostanra felváltott a zabtej. Az évek alatt egyre tudatosabbak a zenekarok, bogyós gyümölcsök, joghurt, sok esetben extra étrendkiegészítők kerülnek fel a listájukra, illetve ma már nem keresik a kenyeret és a rántott ételeket. Vannak, akik speciális diétát tartanak, és van, ahol megszabják, hogy például keddenként halat kérnek, szerdán pedig csak zöldséget esznek” - meséli Szandra, akinek a rider, azaz a zenekarok kéréslistája gyakorlatilag olyan, mint a Biblia.
„Abból kapok egy elképzelést, hogy milyen ételekben gondolkodhatok. Alaposan áttanulmányozom őket, mert bizony vannak benne rejtett tesztek is” - a legendás M&M’s szétválogatás nem zenekari hóbort, egyszerű teszt, abból tudják, hogy valaki tényleg elolvasta-e az egész listát a technikai és egyéb részekre vonatkozóan. Van, hogy nagyon furcsa dolgokat talál a kérések között, ilyenkor visszakérdez a menedzsmentnél, akik ezek után tudják, hogy megnyugodhatnak, a zenekar listáját átnézték, és például súlyos allergia nem kerüli el a turnéállomáson dolgozók figyelmét.
De van, hogy a vér, állati vagy éppen vegán, tényleg a show része, nem teszt.
Ez egy furcsa munkahely
Miközben beszélgetünk, mindenkire figyel, az egyik vendég megijed, mert nem találja hirtelen a chili szószt, amit Szandra egyik barátja készít, és meg akarta mutatni a többieknek. Mikor megkapja, ódákat zeng róla. „Az első két évben nem volt vendégkönyvem, azóta ötezer oldalas, szeretem rendezgetni” - meséli, miközben elkezdi előkészíteni a vacsorát. A zenekarok rendszeresen osztanak meg róla fotókat, hogy ezzel is megköszönjék a vendéglátást, sokan már Szandrát is felismerik, mintha zenész lenne.
Ötkor kezdődik a vacsora, és nem csak abban tudatosabbak a zenészek, hogy mit esznek, hanem abban is, hogy mikor, jelen esetben koncert előtt két órával már nem fogyasztanak semmit. Sokan mondják neki, hogy azért szeretik ha ő főz, mert az otthoni ízeket juttatja eszükbe, Szandra pedig ilyenkor elégedett, mert ez volt a cél. Egyszerű, hagyományos ételeket készített ma is. A paradicsomlevese nagy siker, az egyik holland zenekar énekesnője például annyira szereti, hogy mindig elvitelre is kell csomagolni.
Lesz a nagy kedvenc spenótos tészta, bolognai, hal, paprikás csirke, tofu, szója, párolt borsó és rizs. Pontban ötkor már sorban állnak a zenészek, egyikük eddig kétszer kérdezte meg, hogy lesz-e spenótos tészta, mikor meglátja, azonnal lecsap rá. A crew olasz tagja nagymamája pesto receptjét cseréli el a spenótos tészta receptjére, közben a turnébusz sofőrje lelkesen kéri Szandrát, hogy küldjenek videóüzenetet a kollégájának, aki most egy másik zenekarral járja Európát.
„Most nagyon irigy” - mondja nevetve, majd újra teleszedi a tányérját. A több ezer főt vonzó zenekarok, és a technikusok együtt esznek, és ahogyan az egy munkahelyi ebédnél szokott lenni, pletykálnak. Megbeszélik az előző koncerteket, hogy melyik zenekarból kivel mi van, éppen ki elviselhetetlen, kinek van új párja.
Holnap ugyanitt, másokkal
Néhányan már a koncert utánra menekítenek ki maguknak egy kis ételt, hogy biztosan maradjon repeta is. Szandrának akkor ér véget a nap, amikor kigurult a nightliner a parkolóból a következő helyszín felé. Ilyenkor végigellenőrzi az öltözőket, néhány hete az egyik zenekar egy egész bőröndöt felejtett ott.
„Van, hogy zenekarok buliznak, volt olyan is, hogy kitörtek egy ablakot, mondtuk nekik, hogy mennyi lesz a javítás, szó nélkül fizették ki. De ott van például Miyavi és a japán zenekarok, akik gyakorlatilag kitakarítják maguk után az öltözőt” - meséli tapasztalatait Szandra, aki másnap reggel már új zenekarokat fogad ugyanilyen lelkesedéssel.
Stylist: Komáromy Csillu @styledbycsillu
Smink és haj: Marencsák Zsófia