Idén karácsonykor egy 1300 éves japán hagyománnyal óvhatod a környezeted
Szakadó csomagolópapír, összegabalyodó fonalak, mindenhez hozzáragadó cellux, ünnepek végeztével pedig mindez a szemetesben landol. Miután elolvasod ezt a cikket, nálad lesz a megoldás kulcsa, hogy ezeket többé nem kelljen elővenned és még a környezetet is tudod óvni.
Már sok esetben bebizonyosodott, hogy ami régi, nem feltétlen elavult és főleg a fenntarthatóság témájában jelenik meg, hogy ami régen működött, tulajdonképpen ma is megállja a helyét és mellette jobb is, mint a modern megoldások. A furoshiki egy darabka textil, amit már 1300 évvel ezelőtt is (vagy talán régebb óta) használtak úgy, mint most mi. Volt, hogy más néven nevezték, de az eredet közös és ugyanazt a célt szolgálta. Ennek a történetét hozom most el és körbetekintünk, hogyan lehet, hogy egy szigetország tudása ma már az egész világot meghódította és még a klímakrízis elleni harcban is megállja a helyét.
Japánban a Nara-korban (710-től 794-ig tartó időszak, Japán első nagy virágkora) terjedt el leginkább egy különleges anyagdarab használata, ezt akkor tsutsumi-nek hívták, aminek jelentése ajándék, csomag. Arra szolgált, hogy fontos árukat, ajándékokat vigyenek benne sérülésmentesen. A következő uralkodó ideje alatt ugyanezt az anyagdarabot koromo utsumi-nek nevezték, és leginkább értékes textileket szállítottak benne.
A Muromacsi-korból (12. – 16. század) ered a mai is használt furoshiki név, mely eredete egy szokáshoz köthető, szó szerint azt jelenti, hogy „fürdő terítő”. Ebben az időben kezdtek el ugyanis megjelenni a fürdőzési szokások és a fürdőkultúra, és tehetősebbek a fürdőből kilépre ilyesmi anyagra tették a lábukat. A következő évszázadokban széles körben terjedt el a fürdőkultúra Japánban, a furoshiki is bekerült a köztudatba, azonban később hosszú időre feledésbe merült.
2006-ban a klímakrízis erősödése folytán a japán környezetvédelmi miniszter kezdte el újra emlegetni a rég elfeledett kendőt, ami tökéletes alternatíva az egyszerhasználatos, eldobható műanyaggal vagy épp papíralapú csomagolóanyagokkal szemben. A furoshiki kendő ma már sokkal több, mint egy csomagolóanyag-helyettesítő. Aki látja benne a kreativitás formáit, használhatja szállításra, dekorálásra is, igazán sokoldalú tud lenni és ma már rengeteg videó áll a rendelkezésünkre, melyek megmutatják, hogyan lehet különféle tárgyakat elrejteni benne ízlésesen.
A furoshiki kendő előnyei
A furoshiki-t nem hiába tekintik a csomagolás alfájának és omegájának. A legjobb tulajdonságai, hogy kíméli a környezetet, hiszen szinte akárhányszor felhasználható. Bármilyen anyagból elkészíthető és nem igényel varrótudást. Egy-egy kendő több funkciót is ki tud szolgálni, hiszen amikor valaki megtanulja, hogyan lehet a lehető legtöbb módon megkötni a kendőt, lesz táskája, fürdőlepedője, vagy akár ruhája is. A megkötéshez nincsen szükség se cérnára, se tűre, mindössze egy alapismeret kell.
Amennyiben valaki csomagolásra használja, a lehető legelegánsabb módon tudja meglepni azt, akit szeretne. A furoshiki kendő mintáiból, anyagából fakadóan a legesztétikusabb csomagolóanyag tud lenni, amivel bárkit el tudunk bűvölni. Ha valaki megtanulja az alapokat, érdemes pár kendőbe beruházni, mert ez egy igazán időtálló befektetés tud lenni. Ha kicsit utánaszámolnánk, mennyit költünk egy évben csomagolóanyagra, bevásárlótáskákra, rájönnénk, hogy a néhány darabos furoshiki-készlet egy könnyen megtérülő befektetés.
Aki nem teheti meg, hogy külön költsön rá, az otthonunkban található, nagyobb darab textil is átalakítható a furoshiki technikák gyakorlására alkalmas kendővé.Ez lehet akár sima fehér is, amit mi festünk meg természetes anyagokkal, vagy nyomdázhatunk rá, így téve igazán egyedivé. Valamint az sem mindegy, hogy egy globális kulturális örökséget adunk tovább mind egyes furoshiki kendővel.
Vedd használatba
A kendő mérete és anyag a legfontosabb, minden más személyre szabható. A kisebb kendők 50 x 50 centiméteresek, a nagyobbak lehetnek akár 70 x 70 centisek is. Hagyományosan a legjobb megoldás a selyem vagy 100% pamut kendő. A pamut a tartóssága miatt ajánlott, akár mindennapi használathoz is, a selyem pedig eleganciát kölcsönöz a csomagnak.
A három legnépszerűbb kendő csomózási technika, amit kezdésnek érdemes elsajátítani, szerencsére nem bonyolult. Az első az Otsukai Tsutsumi (alapkötés), mely a tégla alapú tárgyak becsomagolásához lett kitalálva, például könyvek, társas, tálca. A tárgyat középre kell helyezni, betakarni az ellentétes oldalra és a kendő két szélét összekötni. A másik kötési technika neve Bin Tsutsumi (üvegkötés), itt mindenféle és fajta üveget tudunk ízlésesen becsomagolni úgy, hogy a kézben való szállítást is megkönnyítjük. A harmadik alap kötés pedig a Suika Tsutsumi (kerek tárgyakhoz), itt a tárgyat szintén középre kell helyezni és mindig az ellentétes oldalakat kell összecsomózni.
Ajándékozáskor a legfontosabb, hogy jó szándékkal és szeretettel készítsük és adjuk át a kiválasztott meglepetést. A csomagolás igenis fontos, esztétikai része az ajándékozásnak, amit egy egyszerű anyagdarabbal is különlegessé tudunk varázsolni.