A filmnézés a kiegyensúlyozott mentális egészség titkos fegyvere is lehet
A filmek és sorozatok nevetésre késztetnek, könnyeket fakasztanak, hatással vannak ránk. Olykor kizökkentenek bennünket a mindennapjainkból, máskor biztonságos teret kínálnak az érzelmeink megélésére. De hogyan kapcsolódhatunk tudatosan önmagunkhoz a filmnézés és a sorozatnézés során?
Filmeket és sorozatokat nézni már önmagában is csodálatos, és természetesen nem kötelező minden kellemes tevékenységet önismereti házi feladattá alakítanunk. Ugyanakkor ha van rá igényünk és nyitottságunk, filmnézés és sorozatnézés során is rengeteget tanulhatunk önmagunkról, vagy éppen a konfliktusaink kezeléséről, hiszen közben biztonságosan megélhetjük és felcímkézhetjük az érzelmeinket.
A mozgóképes tartalmak fogyasztása végigkíséri az életünket. Vannak napok, amikor a kedvenc sorozatunk tartja bennünk a lelket, és vannak napok, amikor David Attenborough természetfilmjei ringatnak álomba. Persze nincs azzal semmi gond, ha rendszeresen átadjuk magunkat a kikapcsolódásnak, de mivel az értékes időnkről van szó, alkalomadtán azon is érdemes elgondolkodni, hogyan hozhatjuk ki a legtöbbet a filmezésből – az alábbiakban ennek a kérdésnek jártunk utána.
„Az eszképizmus nem feltétlenül rossz. Nem véletlen, hogy például a Bridgerton ennyire népszerű – néha ki akarunk szakadni a saját világunkból.” – biztosít Borbély Zsuzsa irodalom- és filmterapeuta arról, hogy ha éppen zűrös az életünk, akkor teljesen rendben van, ha pihenésként a sorozatdaráláshoz fordulunk. A sorozatfüggőség komolyabb mentális tünetekkel és a kötelezettségeink elhanyagolásával jár együtt, nem azzal, hogy éjjel kettőkor megnézünk még egy részt a kedvenc tartalmunkból.
Ismernünk kell önmagunkat ahhoz, hogy tudatos filmnézőkké váljunk
A filmnézés és a sorozatnézés fantasztikus hatással lehetnek a mentális egészségünkre, de semmiképp nem váltják ki a terápiára járást. „Nagyon jó lenne, de sajnos nincs olyan helyzet, hogy annyit nézel Jóbarátokat, hogy nem leszel depressziós.” – hívja fel a figyelmet a szakértő. Mindazonáltal a saját életünkből való kiszakadás mellett a filmek és sorozatok arra is alkalmasak, hogy szembenézzünk az érzelmeinkkel, és elmélyítsük az önmagunkhoz fűződő kapcsolatunkat általuk.
„Az, hogy kinek milyen film vagy sorozat segít, teljesen egyéni – saját magadat csak te ismered, te tudod, hogy mi az, ami jól működik számodra.” – magyarázza Borbély Zsuzsa. Amennyiben tehát úgy döntünk, hogy nem szeretnénk elmenekülni a nehéz kérdések elől, hanem szeretnénk tudatosan foglalkozni velük, akkor a megfelelő tartalmak kiválasztásakor elengedhetetlen az önismeretünkre támaszkodnunk. Az is segíthet reflektálni, ha időnként egyedül filmezünk, vagy egyedül megyünk moziba.
„Ha valaki például egy bántalmazó kapcsolatban van, akkor előfordulhat, hogy egy abuzív kapcsolatot bemutató film vagy sorozat segít számára felismerni a jeleket, és tisztábban látni a saját helyzetét.” – véli a szakértő. Az önmagunkra való efféle odafigyelés megnyitja az utat az előttünk, hogy lépéseket tegyünk a problémáink megoldása felé. Ugyanakkor vannak olyan tartalmak is, amelyek konkrét példákat hoznak a családi, a párkapcsolati, a munkahelyi konfliktushelyzetek kezelésére.
Borbély Zsuzsa elmondása szerint a kilencvenes, kétezres évekre jellemző félreértésekre, valamint a kommunikáció hiányára építő forgatókönyveket a 2020-as években egyre inkább felváltják a valódi beszélgetések, amelyek mintául szolgálhatnak a néző számára az asszertív kommunikáció elsajátítása során. A képernyőn ábrázolt konfliktusok segítenek meglátni, hogy nem vagyunk egyedül a nehézségeinkkel, és erősítik bennünk a valahova tartozás biztonságos érzését.
Nem az a fontos, hogy mire gondolt a költő, hanem hogy mit érzünk
A filmek természetesen nemcsak a cselekmény szintjén hatnak a közönségre, a vizuális kifejezőeszközök, valamint a zenei aláfestés sokszor már önmagukban csodákra képesek. A filmterapeuta a japán Miyazaki Hayao legendás animációs filmkészítő megnyugtató alkotásait emeli ki ebből a szempontból, amelyeknek lassú ritmusa és gyönyörűen komponált képei képesek meditatív állapotba ringatni a nézőt. Arról nem is beszélve, hogy ezek az animék hemzsegnek a szimbólumoktól.
A filmnézés közben felmerülő érzelmeink feldolgozása érdekében akár naplót is vezethetünk a filmélményeinkről: „A legfontosabb, hogy ne a film közben jegyzeteljünk. Adjuk át magunkat a film befogadásának, elvégre nem egy házi feladatról van szó. Sokkal fontosabb, hogy mi marad velünk utána.” – javasolja Borbély Zsuzsa. Milyen mondatok, jelenetek ragadták meg a figyelmünket? Milyen pozitív vagy éppen negatív érzelmek merültek fel bennünk? Érdemes megvizsgálni a miérteket is.
Amennyiben szeretnénk többet megtudni arról, hogyan nézzünk tudatosan filmeket vagy sorozatokat, mélyítve az önismeretünket, a csoportos filmterápiás üléseket nekünk találták ki. Itt a résztvevők film- és sorozatrészletek, valamint asszociációs játékok segítségével felismerhetik, hogy az éppen kiemelt témák mire emlékeztetik őket a saját életükben: „Nincs helyes válasz, minden értelmezés érvényes.” – biztat a filmterapeuta arra, hogy adjuk át magunkat szabadon a filmélménynek.