A védelmező szem több mint egzotikus kiegészítő, több ezer éve oltalmaz a szemmel veréstől
Az evil eye néven is ismert védelmező szem a rosszindulatú tekintetekben rejlő ártó szándék és negatív energia elhárítására szolgál. Az ősi hiedelem több országban és kultúrában elterjedt az évezredek során, de mielőtt egzotikus ékszerek, ruhák, táskák és dekorációk formájában megvásárolnánk, ismerkedjünk meg az eredetével.
A szemmel verés azon a természetfeletti elgondoláson alapul, hogy valaki hatalmat gyakorolhat felettünk, átkot tehet ránk akár mindössze azáltal is, hogy irigykedve néz ránk, vagy éppen nem őszinte dicsérettel illet bennünket. A védelmező szem ékszerként való viselése, esetleg az autónkban, az otthonunkban való elhelyezése egy lehetséges módja annak, hogy megvédjük magunkat a rosszakarók ellenséges energiájától.
Előfordulás különböző kultúrákban
A régészek által feltárt legrégebbi védelmező szem amulett Kr.e. 3300-ból származik az ókori Mezopotámiából. Az ókori Egyiptomban Hórusz szeme, azaz az udjat vagy wedjat szem szimbolizálta a mágikus védelmet, de évezredes hagyománynak örvend az iszlám és a judaizmus kontextusában egyaránt máig előforduló, Fatima vagy Mirjam kezeként is ismert hamsa, amely egy szimmetrikus, nyitott kezű, oltalmazó és szerencsét hozó szimbólum, a tenyér közepén elhelyezkedő védelmező szemmel.
„A védelmező szembe vetett hit ősi, kultúrákon átívelő jelenség, amely megtalálható Európa-szerte, valamint többek között a Közel-Keleten, Észak- és Kelet-Afrikában és Latin-Amerikában is.” – magyarázza Leigh Ann Romano Rogers pszichológiai és spirituális szakértő a Mindbodygreen magazinnak. „A szemmel verés szerint már egy rossz szándékú pillantás is kárt okozhat, pusztítást hagyva maga után.” – teszi hozzá a több ezer éve tisztelt hiedelem kapcsán, amely máig sem veszített a jelentőségéből.
Európában az olaszok a szemmel verés, vagyis a mal’occhio ellen a cornicello, cornetto vagy corno néven ismert olasz szarv amulettjét alkalmazzák, míg a görögök a kék színű, szem alakú amulett, a máti erejét használják a negatív energiák elhárítására, amelyeknek az irigység és a féltékenység mellett a neheztelés és az ellenségeskedés egyaránt állhat a hátterében. A kék szem a Balkán-félsziget és a Közel-Kelet számos országában használatos, a törököknél nazar amulettként ismert.
Biztos recept a szemmel verés ellen
Lássuk is, hogy milyen formákat ölthet a szemmel verés. Sétálsz az utcán, egyszer csak arra leszel figyelmes, hogy egy idegen furcsán végigmér, majd pár lépéssel később elbotlasz, esetleg kiborul a táskád. Fantasztikus szettben mész munkába, ahol egy felszínes kolléga megdicséri a felsődet, mire fél óra múlva már össze is kened valamivel. A családi összejövetelről rendszeresen fejfájással térsz haza, mert az irigykedő nagynénéd szebbnek, sikeresebbnek lát a saját lányánál. És így tovább.
A hiedelem szerint a szemmel verés váratlan balszerencsét, hirtelen betegséget, fájdalmat vagy szorongást, szokatlan fáradtságot vagy gyengeséget, pénzügyi és párkapcsolati nehézségeket, valamint egyéb megmagyarázhatatlan szerencsétlenségeket okozhat. Annak megállapítására, hogy valakit valóban szemmel vertek-e, számos tradicionális módszer áll rendelkezésre, például az olívaolaj-teszt, amelyet rendszerint egy gyakorlott gyógyító hajt végre az érintetten.
A metódus során egy pohár víz felszínére egy csepp olívaolajat kell csepegtetni. Ha az olajcsepp lebeg, akkor nincs gond, ha elsüllyed, akkor szemmel verésről van szó. Egy másik változat három cseppentéssel működik, amelyeknek összeolvadása vagy feloldódása jelzi a szemmel verést. Nincs ok aggodalomra akkor sem, ha valakin fogott egy átok, hiszen annak levételére a szakértő egy generációról generációra szálló titkos imádságot alkalmaz. A kék szem viszont a gondok megelőzésére szolgál.
Ha hiszel benne, akkor működhet
A védelmező szem a hagyomány szerint a rossz szándékot visszaverve, elhárítva, semlegesítve oltalmaz meg a szemmel veréstől. Az amulett használata származástól és hitrendszertől függetlenül beépíthető a mindennapjainkba, fontos azonban, hogy mindeközben megértsük és tiszteljük kulturális jelentőségét. Természetesen a kék szem önmagában nem járul hozzá a jóllétünkhöz, ugyanakkor amennyiben hiszünk a működésében, akkor kétségkívül vigaszt, komfortot és biztonságérzetet nyújthat.
Avigail Lev klinikai szakpszichológus szerint a védelmező szem viselése során az emberek spirituális és pszichológiai védelem iránti vágya mutatkozik meg: „A szemmel verés ellen védőeszközként használt szimbólumok erejébe vetett hit a biztonság, a jóllét és a szerencsétlenség elkerülése iránti emberi vágyat tükrözi.” – fogalmazza meg. A szerencsés amuletteket viselhetjük ékszerként, hordhatjuk a pénztárcánkban, de az autónkban és az otthonunkban is elhelyezhetjük, hogy minden fronton védjenek.
Amikor egy olyan dologban hiszünk, ami számunkra láthatatlan, akkor egy nálunk nagyobb dologhoz kapcsolódunk, amely segíthet más perspektívából szemlélni az életünket. A klinikai szakpszichológus szerint mindez „emlékeztet bennünket arra, hogy egy nagyobb szövevény részei vagyunk, és hogy egyéni tapasztalataink összefüggnek a körülöttünk lévő világgal”, érdemes tehát arra törekednünk, hogy mi se másokat használjunk villámhárítónak.