Egyetlen férfinak sem, csupán a tudománynak sikerült meghódítania Elizabeth Blackwell, Amerika első diplomás női orvosának szívét
Elizabeth Blackwell akaratán kívül is azt tette, amit sok más kivételes nőnek sikerült a történelemben: borsot tört a férfiak orra alá. Bármennyire is igyekeztek megakadályozni, mégis ő lett az első nő, aki orvosi egyetemet végzett az Egyesült Államokban.
Lehettek nehéz napjai, mikor Elizabeth Blackwell úgy érezte, sosem teljesül az álma. Ha nem megélhetési gondokkal küzdött, akkor a férfitársadalom lenézésével és elutasításával szembesült, amiért nőként arra tette fel az életét, hogy orvos legyen belőle. Még azután sem torpant meg, hogy egy szerencsétlen baleset majdnem derékba tört az egész karrierjét. Kitartása meghozta gyümölcsét és sikerült elérnie, hogy a férfiak és az egész világ egy életre megjegyezze a nevét.
Már 17 évesen az eszével kereste a kenyerét
Elizabeth Blackwell 1821. február 3-án született az angliai Bristolban Samuel Blackwell cukorfinomító volt és felesége, Hannah Blackwell gyermekeként. Két idősebb testvére volt, Anna és Marian, és még hat testvére született. 1832-ben a család New Yorkba emigrált, mert a családfő egy tűzvészben elvesztette a cukorfinomítóját. A lányoknak nagy szerencséjük volt a szüleikkel, akik hagyták őket kibontakozni.
Lehetőséget kaptak arra, hogy tehetségüket és adottságaikat korlátlanul fejlesszék, pedig akkoriban legtöbben abban a hitben éltek, hogy a nő helye otthon van vagy esetleg tanár lehet belőle. Blackwellnek nemcsak nevelőnője volt, hanem magánoktatója is. A család néhány évvel később az ohiói Cincinnatibe költözött, azonban Elizabeth 17 éves volt, az apja meghalt, így a családnak nem sok pénze maradt. Anyagi szükségletek miatt két idősebb testvérével magániskolát nyitottak és tanítással igyekeztek megkeresni a napi betevőt.
Sokáig nem hittek neki, pedig ő ihlette a világhírű posztert - Naomi Parker Fraley története
Nem sokkal később Elizabeth másik munkát szerzett, egy asheville-i akadémián tanított zenét azzal a céllal, hogy összeszedje az orvosi egyetemi költségeire szükséges pénzt. Itt a tekintélyes John Dickson tiszteletesnél lakott, aki orvos volt, mielőtt felvette volna a papi hivatást. A férfi megengedte a fiatal és eltökélt lánynak, hogy a könyvtárában található orvosi könyveket tanulmányozza. Hamarosan innen is továbbállt, mert az volt minden vágya, hogy felvételt nyerjen egy philadelphiai orvosi egyetemre.
Philadelphiában anatómiát tanult, miközben megpróbált bejutni az egyik orvosi egyetemre, de mindenhol elutasításban részesült. A legtöbb szakember azt javasolta neki, menjen Párizsba tanulni, vagy adja ki magát férfinak. Elutasításának fő oka nem más volt, minthogy nő, és ezért a férfiak szemében intellektuálisan alacsonyabb rendűnek számított. Ezzel együtt pedig féltek, hogy versenytársnak bizonyulhat.
Teljesült az álma
1847 októberében rámosolygott a szerencse. A New York állambeli Geneve Medical College-ben szavazásra bocsátották a felvételének kérdését, végül elkezdhette tanulmányait, noha viccesnek találták a jelentkezését, csodabogárnak tartották. Elutasította az udvarlókat és a barátokat is, inkább elszigetelte magát, és csak a tanulmányainak élt. Kitartásának jutalma nem maradt el: 1849. január 23-án ő lett az első nő, aki orvosi diplomát szerzett az Egyesült Államokban.
Két évvel később úgy döntött, Európában folytatja tanulmányait, de a szokásos problémába ütközött a kórházakban: elutasították a neme miatt. Ám csak sikerült beiratkoznia Párizsban a La Maternitébe azzal a feltétellel, hogy szülésznőhallgatóként kezelik, nem pedig orvosként. De nem sokkal az érkezése után szörnyű baleset érte. Súlyos szemfertőzéssel kezelt egy csecsemőt, mikor véletlenül szennyezett folyadékot fecskendezett a saját szemébe, és elkapta a fertőzést.
Bal szemére megvakult, amit aztán el is kellett távolítani, így le kellett mondania a vágyáról, hogy sebész lehessen.