Boldogan éltek, amíg...? Így formálják a Disney-mesék a gyerekek valóságról alkotott képét

2025. január 14.
A Merida, a bátor hősnője például nemcsak egy újabb mesekarakter: története valóságos és univerzális problémát tár fel
A Merida, a bátor hősnője például nemcsak egy újabb mesekarakter: története valóságos és univerzális problémát tár fel
Fotó: Profimedia

A Disney-mesék generációk óta formálják a gyerekek elképzeléseit a világról, a kapcsolatok működéséről és az élet nagy kérdéseiről. A „boldogan éltek, míg meg nem haltak” kifejezés szinte mindannyiunk fejében ott cseng, de vajon mennyire igaz ez a valóságra? Mennyire állják meg helyüket a mesék sugallta tanulságok a mindennapokban?

A mesékben egy hőstett vagy önzetlen áldozat bőven elég ahhoz, hogy megoldódjanak a problémák.. A szeretet és a bátor tettek gyakran az egyetlen szükséges eszközök a boldogság eléréséhez. De mi történik, amikor a valóság nem kínál egyszerű megoldásokat, mint a mesék?

Boldogan éltek, míg… a valóság közbe nem szólt

A Szépség és a Szörnyeteg vagy a Jégvarázs történeteiben az igaz szerelem varázslatos erőként jelenik meg, amely minden akadályt legyőz. De vajon a való életben elég a szerelem ahhoz, hogy megoldjunk minden problémát? A valóságban a szerelem nem csodaszer. Nem gyógyír minden konfliktusra, és nem törli el varázsütésre a párkapcsolatok bonyolultságát. A valóságban sokkal összetettebbek a párkapcsolatok: nemcsak érzelmi összhang, hanem kommunikáció, kompromisszumkészség és közös célok is szükségesek ahhoz, hogy egy kapcsolat működjön.

Tóth Laura pszichológus elmondása szerint a Disney mesék idealizált képet festenek a szerelemről, ami az élet minden problémáját megoldja és a mesében kialakuló kapcsolatokban pedig nincsenek problémák. Ez gyerekkorban nagyon jó bemutatásnak tűnhet, de a felnőtt valóságban a hosszútávú kapcsolatok sokkal több munkát igényelnek. „Az érzelmi intelligencia, a megfelelő kommunikáció, és a közös célok/értékek legalább olyan fontosak, mint a “mindent elsöprő” érzelmek.

Az “igazi szerelem” önmagában nem elegendő a “boldogan éltek…”-hez, de motiválhat és emlékeztethet arra, hogy dolgozzunk a nehézségek leküzdésén, és hogy ezt együtt tegyük” – fejtette ki a szakértő.

Önmagadnak lenni egyszerűbb, mint hinnéd – vagy mégsem?

„Csak légy önmagad, és minden sikerülni fog!” – hirdetik a Disney-mesék, mint az Aladdin vagy a Mulan, ahol a főszereplők a legnagyobb győzelmeiket azáltal érik el, hogy hűek maradnak önmagukhoz. Inspiráló, igaz? De mi történik akkor, ha valaki még nem tudja, ki is ő valójában? Mi történik azokkal, akik az identitásukat még keresik, miközben a világ már elvárásokat állít eléjük?

Ez a kérdés nemcsak a mesék világában releváns, hanem a modern társadalomban is, ahol az egyéniség felvállalása egyszerre dicséretes és kihívásokkal teli. Vajon hogyan találhatjuk meg önmagunkat egy olyan világban, amely tele van külső nyomással, elvárásokkal és összehasonlításokkal? A Disney mesék gyakran egy egyszerű képletként ábrázolják az önazonosságot: Ha felismered, hogy ki is vagy valójában és eszerint cselekszel, boldog leszel.

glamour plusz ikon Itt az ideje, hogy az előítéletek helyett ünnepeljük a nagy orrokat

Itt az ideje, hogy az előítéletek helyett ünnepeljük a nagy orrokat