Boldogan éltek, amíg...? Így formálják a Disney-mesék a gyerekek valóságról alkotott képét

tegnap 17:43
A Merida, a bátor hősnője például nemcsak egy újabb mesekarakter: története valóságos és univerzális problémát tár fel
A Merida, a bátor hősnője például nemcsak egy újabb mesekarakter: története valóságos és univerzális problémát tár fel
Fotó: Profimedia

A Disney-mesék generációk óta formálják a gyerekek elképzeléseit a világról, a kapcsolatok működéséről és az élet nagy kérdéseiről. A „boldogan éltek, míg meg nem haltak” kifejezés szinte mindannyiunk fejében ott cseng, de vajon mennyire igaz ez a valóságra? Mennyire állják meg helyüket a mesék sugallta tanulságok a mindennapokban?

A mesékben egy hőstett vagy önzetlen áldozat bőven elég ahhoz, hogy megoldódjanak a problémák.. A szeretet és a bátor tettek gyakran az egyetlen szükséges eszközök a boldogság eléréséhez. De mi történik, amikor a valóság nem kínál egyszerű megoldásokat, mint a mesék?

Boldogan éltek, míg… a valóság közbe nem szólt

A Szépség és a Szörnyeteg vagy a Jégvarázs történeteiben az igaz szerelem varázslatos erőként jelenik meg, amely minden akadályt legyőz. De vajon a való életben elég a szerelem ahhoz, hogy megoldjunk minden problémát? A valóságban a szerelem nem csodaszer. Nem gyógyír minden konfliktusra, és nem törli el varázsütésre a párkapcsolatok bonyolultságát. A valóságban sokkal összetettebbek a párkapcsolatok: nemcsak érzelmi összhang, hanem kommunikáció, kompromisszumkészség és közös célok is szükségesek ahhoz, hogy egy kapcsolat működjön.

Tóth Laura pszichológus elmondása szerint a Disney mesék idealizált képet festenek a szerelemről, ami az élet minden problémáját megoldja és a mesében kialakuló kapcsolatokban pedig nincsenek problémák. Ez gyerekkorban nagyon jó bemutatásnak tűnhet, de a felnőtt valóságban a hosszútávú kapcsolatok sokkal több munkát igényelnek. „Az érzelmi intelligencia, a megfelelő kommunikáció, és a közös célok/értékek legalább olyan fontosak, mint a “mindent elsöprő” érzelmek.

Az “igazi szerelem” önmagában nem elegendő a “boldogan éltek…”-hez, de motiválhat és emlékeztethet arra, hogy dolgozzunk a nehézségek leküzdésén, és hogy ezt együtt tegyük” – fejtette ki a szakértő.

Önmagadnak lenni egyszerűbb, mint hinnéd – vagy mégsem?

„Csak légy önmagad, és minden sikerülni fog!” – hirdetik a Disney-mesék, mint az Aladdin vagy a Mulan, ahol a főszereplők a legnagyobb győzelmeiket azáltal érik el, hogy hűek maradnak önmagukhoz. Inspiráló, igaz? De mi történik akkor, ha valaki még nem tudja, ki is ő valójában? Mi történik azokkal, akik az identitásukat még keresik, miközben a világ már elvárásokat állít eléjük?

Ez a kérdés nemcsak a mesék világában releváns, hanem a modern társadalomban is, ahol az egyéniség felvállalása egyszerre dicséretes és kihívásokkal teli. Vajon hogyan találhatjuk meg önmagunkat egy olyan világban, amely tele van külső nyomással, elvárásokkal és összehasonlításokkal? A Disney mesék gyakran egy egyszerű képletként ábrázolják az önazonosságot: Ha felismered, hogy ki is vagy valójában és eszerint cselekszel, boldog leszel.

glamour plusz ikon Itt az ideje, hogy az előítéletek helyett ünnepeljük a nagy orrokat

Itt az ideje, hogy az előítéletek helyett ünnepeljük a nagy orrokat

Aladdin akkor találja meg a szabadságot és a szerelmet, amikor túllép a "csak egy tolvaj vagyok" identitáson, és megmutatja valódi szívét. Mulan akkor éri el a legnagyobb győzelmét, amikor felismeri, hogy nem kell másnak tettetnie magát – nőként is lehet hős. De ezek a történetek nem mutatják be a belső küzdelmeket, az önmagunk megismeréséhez vezető út nehézségeit. „Az önazonosság megtalálása egy életen át tartó folyamat lehet, különösen, ha valakinek az életében nagy változások és krízisek vannak, vagy soha nem is volt stabil alapja.

Az önreflexió, a különböző dolgok kipróbálása, és a támogató környezet, esetleg egy szakember segíthet ebben. Fontos, hogy teret adjunk magunknak a fejlődésre és az utunk megtalálására, és elfogadjuk, hogy mindez időbe telik” – emelte ki a szakértő.

Mindig győz a jó? Túl egyszerű, hogy igaz legyen

A Hófehérke és az Oroszlánkirály az erkölcs világos határvonalait rajzolják meg: a jó mindig győz, a gonosz pedig elnyeri méltó büntetését. Szimba megküzd a gonosz Zordonnal, aki egyértelműen önző és manipulatív. De mi történne, ha a valóságban Zordon tetteit egy nehéz gyermekkor vagy személyes tragédiák indokolták volna? Az erkölcsi döntések árnyaltak: a gonosz sokszor nem születik gonosznak, és a jó sem mindig hibátlan.

Tóth Laura pszichológus elmondása szerint a valóságban a “jó” és a “rossz” ritkán fekete-fehér. Sokszor a helyzettől függ és nézőpont kérdése. Akár a Szimba és Zordon ellentétre gondolunk, épp azzal empatizálunk, akinek a szemüvegén keresztül nézzük. „Érdemes az empátiát és az átkeretezést (vagyis más nézőpont felvételét) erősíteni, hogy megértsük mások motivációit. Bár a mesék egyszerűsített narratívát kínálnak, a konklúziójuk, hogy törekedjünk az etikus döntésekre, örökérvényű marad” – magyarázta a szakértő.

Kötelesség vagy önmegvalósítás? Az egyensúly keresése Merida nyomán

A Merida, a bátor hősnője nemcsak egy újabb mesekarakter: története valóságos és univerzális problémát tár fel. A családi elvárások és a személyes vágyak közötti konfliktus nemcsak a gyerekek, de a felnőttek életében is jelen van. Merida meséje arra emlékeztet, hogy a saját utunk megtalálása és önazonosságunk megőrzése néha azzal jár, hogy szembe kell néznünk a családi tradíciókkal vagy a társadalom által ránk rótt szerepekkel. Az önazonosságért folytatott harc nem mindig könnyű vagy fájdalommentes.

glamour plusz ikon A múltat bolygatni kell! Egy Disney-mese is segíthet a transzgenerációs traumáiddal való munkában?

A múltat bolygatni kell! Egy Disney-mese is segíthet a transzgenerációs traumáiddal való munkában?

Az anyjával való konfliktusa arra mutat rá, hogy az egymás iránti szeretet és tisztelet ellenére is nehéz lehet elfogadni, ha valaki más utat választ. Ez a helyzet sok modern családban is jelen van: a szülők a legjobbat akarják gyermekeiknek, de ez nem mindig egyezik azzal, amit a gyermekek maguknak álmodnak. Merida megtanulja a történet végére, hogy a szabadságért és a személyes vágyakért folytatott küzdelem mellett tiszteletben kell tartani a család értékeit, míg Elinor felismeri, hogy a tradíciók néha rugalmasan alakíthatók.

De a való életben ez az egyensúly megtalálása sokszor hosszabb időt és több erőfeszítést igényel. „Az egyensúly megteremtése az önismeretre és az őszinte, asszertív kommunikációra épül. Fontos, hogy meghatározzuk, mik számunkra az értékek, és ezt képesek legyünk képviselni a családunkkal (és mindenki mással) szemben is. Ugyanakkor a kompromisszumkészség is szükséges ahhoz, hogy ezek a kapcsolatok megmaradjanak” – részletezte Laura.

Ezt tanítja Pocahontas a 21. század emberének az elfogadásról

Pocahontas története a különbözőségek elfogadásáról és a kultúrák közötti hidak építéséről szól. A Disney-mese ugyan idealizált formában ábrázolja az eltérő kultúrák közötti harmóniát, mégis fontos tanulságokat közvetít, amelyek a mai globalizált világban rendkívül aktuálisak. Pocahontas arra tanít, hogy az empátia és a nyitottság az első lépések a kultúrák közötti megértéshez. A globalizáció ma sokféle lehetőséget kínál arra, hogy mások nézőpontját megismerjük – legyen szó utazásról, online közösségekről vagy közös munkahelyi projektekről.

glamour plusz ikon Ezért érzel ellenállhatatlan vágyat, hogy Disney-meséket nézz, amikor beteg vagy

Ezért érzel ellenállhatatlan vágyat, hogy Disney-meséket nézz, amikor beteg vagy

Azonban ezek a lehetőségek csak akkor vezetnek eredményre, ha képesek vagyunk odafigyelni, tanulni és megérteni mások értékrendjét. „A mai globalizált világban az elfogadás, a reziliencia és a dinamikus alkalmazkodás kulcsfontosságú. Ez nem azt jelenti, hogy fel kell adnunk a saját értékeinket, hanem azt, hogy bátran tanulhatunk másoktól, miközben megőrizzük a saját identitásunk alapjait, hiszen ez nem változtat meg minket, hanem hozzánk ad. Ehhez elengedhetetlen, hogy nyitottak legyünk és megtartsuk a kölcsönös tiszteletet” – hangsúlyozta a pszichológus.

A Disney-történetek hatása kétségtelenül jelentős, de a való élet sokszor nem követi ezeket az egyszerű narratívákat. Ha a mesék tanulságait a valóság tapasztalataival kiegészítjük, olyan értékes útravalót adhatunk magunknak és gyermekeinknek, amely segít eligazodni az élet kihívásaiban – mesék nélkül is.