Dark romance: Bántalmazó kapcsolat, romantikus köntösben
A dark romance történetek világa egyszerre vonzó és veszélyes. Az olvasók és nézők romantikus szenvedélyt, tiltott szerelmet és mély érzelmeket keresnek benne, de gyakran észrevétlenül sodródnak bele egy olyan narratívába, amely normalizálhatja a bántalmazást. Hol húzódik a határ a fikció és a valóság között? Vajon ezek a történetek puszta szórakoztatásként működnek, vagy veszélyes mintákat ültethetnek el a tudatalattinkban?
Dr. Drelyó Ágnes pszichológus segítségével jártunk utána annak, hogy milyen hatással lehet a dark romance műfaj az emberek párkapcsolati dinamikájára, és milyen rejtett veszélyeket hordozhat magában.
A romantika sötét oldala – mitől lesz egy kapcsolat toxikus?
„A dark romance műfajba azokat a szerelmi történeteket soroljuk, ahol a kapcsolat romantikus, pozitív oldalán túl találkozunk az ember bántalmazó, agresszív és leuraló oldalával is. Ezeknek a történeteknek a sajátja, hogy olyan emberi tulajdonságokat jelenítenek meg, amelyeket szerelmi kapcsolaton kívül mindenképpen elkerülnénk és elutasítanánk.
A probléma az, hogy a negatív megnyilvánulások nem önmagukban, hanem valamilyen pozitív kísérőjelenség társaságában jelennek meg. Mivel a szerzők a bántalmazó karakter pozitív oldalát is megmutatják, az olvasó akarva-akaratlanul elkezdi relativizálni a történetet” – magyarázza a dr. Drélyó Ágnes.
„Szeretnék hatni a világra, és egy jobb világot hagyni magam mögött” - Szily Nórával dr. Gyurkó Szilvia beszélgetett
Az olvasó vagy a néző sokszor tudattalanul állítja párhuzamba az erőszakos jeleneteket, a jellemzően érzelmi abúzust, valamint a karakter pozitív tulajdonságait, amelyeket a szakértő szerint nem lehet összehasonlítani. Morálisan elítélendő cselekedet elkövetése mellett ugyanis nem lehet megítélni egy embert kizárólag a pozitív tulajdonságai alapján.
Menni vagy maradni
„A dark romance legnagyobb problémája, hogy két olyan tulajdonsághalmazt próbál meg kompenzációs viszonyba állítani egymással, amelyet a valós életben nem lenne szabad engednünk. Szakemberként azt látom, hogy egy terápiás folyamat során hónapokba telik kifejleszteni egy olyan érett, felnőtt érzékenységet lelkileg, amelynek az a tézis az alapja, hogy a szeretet nem bánt. A szeretet nevében nem történhet semmilyen bántalmazás. Ahol bántanak minket, onnan el kell menni, teljesen mindegy, hogy mi van a jó oldalon” - hívja fel a figyelmet a pszichológus.
A bántalmazó kapcsolatokban elmosódhatnak a határok azt illetően, hogy mit is nevezünk bántalmazásnak. Sokan rossz családi mintákat és példákat követve esnek áldozatául egy ilyen kapcsolatnak, hiszen megszokják és elfogadják, hogy egy kapcsolatnak igenis lehet része bántalmazás, mert otthon is ezt látták, vagyis számukra ilyen egy kapcsolat.
A borderline és a nárcisztikus személyiségzavar a modern pszichológia fókuszában
„Bántalmazás az elhanyagolás, a verbális megnyilvánulások, de a mindennapi szarkasztikus humor is azzá válhat, amikor viccbe ágyazva rombolja le valaki a másik személyiségét. Ezeknek a súlyosabb formája az érzelmi, fizikai vagy szexuális bántalmazás. Minél tovább részese valaki egy ilyen kapcsolatnak, annál nagyobb lelki és fizikai károkat tud okozni. Azért nehéz belőle kilépni, mert ha a bántalmazó fél csak rossz dolgokat csinálna, akkor az áldozat nagy valószínűséggel hamarabb elhagyná.