Világsztárokat is lencsevégre kapott Christian Dior divatfotósa, portréikat most te is megnézheted a Virág Judit Galériában

2025. február 19.
Vivien Leigh színésznőt is lefotózta Willy Maywald, a róla készült portrét a Virág Judit Galériában most te is megnézheted
Vivien Leigh színésznőt is lefotózta Willy Maywald, a róla készült portrét a Virág Judit Galériában most te is megnézheted
Fotó: Hulton Deutsch/Getty Images

Világsztárok és csillogás, Párizs fekete fehér fotókon a Virág Judit Galériában. Különleges fotókiállítás nyílt, Wilhelm “Willy” Maywald (1907-1985) fotóművész, a Dior egykori házi fényképészének tárlata a Falk Miksa utcában. Maywald a párizsi művészvilág krémjének krónikásaként örökítette meg a legnagyobb sztárok, színészek, festők és szobrászok ellesett pillanatait. A kiállítást február 26-ig ingyenesen tekintheti meg a közönség.

A Virág Judit Galériának nem igazán fő profilja a fotográfia. Inkább arról ismert például, hogy elsőként rendezte meg 2019-ben a kortárs és háború utáni művek aukcióját, és ezzel átírta a kortárs piacot. A magyarországi műtárgykereskedelem meghatározó szereplője 1997 óta, aukcióikon számtalan rekord született már. És most a fotókiállításuk történetét úgy kezdhetnénk: egyszer volt, hol nem volt, volt valaki, aki hóna alatt két dobozzal besétált a Falk Miksa utcai galériába.

„Szép, elegáns dobozok voltak, fekete masnival átkötve, amit már eleve máshogy nyitunk ki, számítunk rá, hogy itt valami lesz. Találkoztunk már különféle megoldásokkal, volt, hogy pokrócban, ágyneműben, zacskóban hoztak be műtárgyakat hozzánk. Először félszáz fotót hozott André, de kiderült, hogy van még több is. Megszületett a gondolat, hogy mi lenne, ha olyasmit csinálnák, amit eddig nem, egy fotókiállítást. -– emlékszik vissza Bársony Balázs, a kiállítás kurátora, a galéria művészeti igazgatója.

És az úr, aki besétált, Balogh André magyar származású zenetörténész volt, aki New Yorkban élt akkoriban. A dobozokban a hóna alatt a Dior ház haute couture fotósának képei, melyeken a huszadik századi európai képzőművészet, film, irodalmi elit hírességei néznek ránk harmonikusan megkomponált, bensőséges fotókon. Wilhelm “Willy” Maywald a 20. századi fekete fehér fotográfia német származású, Franciországban élt, alkotott művésze.

Többek között Marc Chagall világhírű festőóriás, Jean Marais francia színészlegenda, Simone de Beauvoir francia írónő, Vivien Leigh kétszeres Oscar-díjas angol színésznő, Le Corbusier világhírű építész szerepelnek a Virág Judit Galéria falain. „Fennállásának 28 éve alatt most először fordul elő, hogy önálló fotókiállítást szervezünk. Rögtön egy olyan színvonalú tárlatot mutatunk be, amelyre az egész világon felkapják a fejüket. Maywald az ‘50-es évektől varázsolja elénk a párizsi művészeti elit nagyjainak elkapott pillanatait.

Ezek a fekete-fehér fotók elrepítenek egy különleges világba, ahol a luxus, a művészet és a hírnév alkot lenyűgöző elegyet” – vezet körbe Bársony Balázs kurátor. Willy Maywald talán az utolsók egyike volt a klasszikus, elegáns fekete-fehér képeket készítő művészeknek, aki soha nem is kezdett el színes filmmel dolgozni. A fény rögzítésének mestere volt, fotográfiáin a fekete-fehér szín megannyi árnyalatra bomlik szét a szemünk láttára.

glamour plusz ikon Indiából Európán át az Oscar-díjakig - Vivien Leigh csodálatos és tragikusan rövid élete

Indiából Európán át az Oscar-díjakig - Vivien Leigh csodálatos és tragikusan rövid élete

Modelljei, a kor elitje, kifinomultan pózolnak kamerája előtt: egy párizsi kávézó teraszán ülve, az utcán vagy elegáns enteriőrökben, műtermeikben, esetleg színházi előadásuk maszkjaiban. Mindannyian gondosan öltözöttek, és legtöbbjük portréja előtt elidőzve valamilyen titokzatosság érezhető. Elegáns, érzéki és költői – egy letűnt korszak lenyomata. Szemtanúként láttatja velünk életünk mulandóságát.

A párizsi bohém művészvilág és Willy Maywald keddi lakásszalonja

Wilhelm Maywald 1907. augusztus 15-én született egy német szállodatulajdonos családba. Az Ecole des Beaux Arts tanulmányait követően 1931-ben véglegesen Franciaországba költözött, és Harry Meerson orosz divatfotós asszisztense lett. Elkezdett olyan tervezőkkel is dolgozni, mint Piguet és Schiaparelli. Fotói a Harper’s Bazaar, a Vogue és a Vanity Fair hasábjain jelentek meg. 1934-ben nyitotta meg fotóstúdióját a Montparnasse-nál, és sok művésszel is itt kötött barátságot.

Ez volt a fő oka, hogy oly sok portréja készülhetett el a XX. századi képzőművészet nagyjairól a műtermükben. „Utólag még az is kiderült, hogy Maywald lakásában élt valaha Paula Modersohn-Becker, korai expresszionista festőnő is. Egy házzal arrébb van egy fénykép Gauguinről, aki zongorázik egy pianínón, egy zakóban. Látszik a meztelen lába.”- anekdotázik Balogh André, a fotógyűjtemény tulajdonosa, aki miután 18 évesen, 1971-ben az érettségit megúszva édesanyjával Budapestről Párizsba emigrált, hamar megismerkedett a Dior ház egykori fotósával, Willy-vel, méghozzá egy Beckett színésznőn keresztül.