Cameron Diaz visszatérését imádják a rajongók, a kritikusok már nem annyira
Újra hozza a formáját Cameron Diaz az év egyik legmenőbb akcióvígjátékában, ahol most Jamie Foxx a partnere. A közönség imádja, a kritikusok viszont ki nem állhatják a filmet. Most eláruljuk, hogy tetszett nekünk az Újra akcióban.
Cameron Diaz nagy visszatéréseként aposztrofálják a Seth Gordon (Förtelmes főnökök) rendezte Újra akcióban című filmet, aki egy évtized kihagyás után jelent meg újra a képernyőn. A sztori szerint két egykori CIA-ügynök visszavonul, titokban családot alapít, azonban lebuknak és ámokfutás veszi kezdetét London utcáin, amibe a gyerekeik is belekeverednek.
Ez már önmagában is elég hívogató, igaz, a vélemények elég megosztóak róla: a szakmabeliek kifejezetten nem szeretik, elég sok negatív kritikát kap a filmkritikusoktól, a közönség egy része viszont odáig van érte. Nem egy kiemelkedő alkotásról van szó, jelenleg 59%-os a nézői értékelése, de ez annak a jele, hogy a Netflix legújabb dobása az átlagosnál jobb.
A film 114 perces és tipikusan mozis, de csak streamingen látható. Érdekes lesz látni, hogyan fognak alakulni a nyereségi bevételek, mert jelenleg minden adott ahhoz, hogy ez egy kasszasiker akciófilm legyen.
A szereplőgárda
Állítólag Cameron Diaz kikötötte, hogy csak Jamie Foxx-szal hajlandó együtt játszani (a két színész a való életben is jóban van egymással, már szerepeltek együtt az Annie című moziban), úgyhogy a két nagy névvel már önmagában is jól eladhatóvá tették a filmet. A készítők melléjük leszerződtették az Oscar-díjra jelölt legendát, Glenn Close-t, mint vagány nagyit, az 59 évesen is kölyökképű Emmy-díjas Kylie Chandlert és Andrew Scott-ot (Fleabag, Ripley) is, aki már sokadjára alakít CIA-ügynököt és nagyon jól áll neki ez a szerep.
Jamie Demetriou brit komikus szerepe (ő alakítja a nagyi randipartnerét, Nigelt) nem ad hozzá sokat a sztorihoz, de annyit azért mégis, hogy legyen egy kis humor és lazaság a filmben, ami néha igazán jól jön.
Van egy olyan íratlan szabály, hogy ha az első tíz percet élvezed, akkor az egész filmet fogod. Nos, mi az Újra akcióban (Back in Action) első tíz percben abszolút nem unatkoztunk: végre láthattunk Diazt és Foxx-ot (akik még mindig szuperül néznek ki), de volt egy intenzív kezdőlökése és szerelmi szál is. Sőt, egy James Bond-ra vagy Mission Impossible-re hajazó jelenetnek is tanúi lehettünk egyből a film elején. Csak utána jött be a képbe a titokban visszavonult, de aztán lebukott CIA-ügynökök története, és már kezdődött is a macska-egér harc a jók és rosszak között.
A sztori milliókat ültetett a tévék elé, de ez a remek castingnak is köszönhető: a nem átgondolt cselekményvezetés és a logikai összefüggésekben nagy hiányt szenvedő forgatókönyv miatt ugyanis elég nagy bukta is lehetett volna.
Jó a sztori, de a film azért nem tökéletes
Vannak logikai bukfencek az alkotásban, most például arra gondolunk, hogy a film eleji balhé után a kémek nagyjából 15 éve visszavonulnak, a történet szerint viszont másfél évtizeddel később ugyanúgy néz ki a környezet, a főszereplők és maga a világ is. Vajon laikus nézőként el kellene hinnünk, hogy 15 évig nem történt semmi a kémvilágban és a globális gazdasági piacon? Hogy a terroristák majd húsz évvel később is ugyanazt a kütyüt vadásszák? Nem történt semmi fejlődés, fejlesztés, változás, nem találtak fel azóta semmi mást, amivel meg lehetett volna menteni a világot?
Talán semelyik filmben nem tette Sorrentino ennyire egyértelművé, hogy mit tud tenni az emberrel egy nő szépsége
Ez a sztori úgy működött volna, hogy ha a kémek maximum két-három évre szívódnak föl, de tizenötre? A film elején pedig már ez megadta azt a fura, kicsit gagyizós érzést, amit tökéletesen ki lehetett volna küszöbölni egy-két apró módosítással. Remek módosítás lett volna szerintünk egy személyes bosszú beleszövése (akár az első Die Hard filmben), egy régi szerelmi bánat gyűlöletének ábrázolása (mint A kém, aki dobott engem-ben), vagy egy más formátumban is vissza lehetett volna hozni a nyugdíjas CIA-ügynököket. Akár úgy, hogyan azt az ikonikus Red-filmekben is tették.
De ez nem így történt, így a néző részéről maradt az értetlenkedés, ami az akciójelenetekre is kihatott. Mert azok voltak bőséggel, de abszolút komolytalannak hatottak. Annyira nagy a szakadék a főszereplők és a gyerekeik közötti kommunikáció és a durva akciójelenetek között, hogy egyszerűen nem lehet őket elhinni. A filmben lévő verekedéseknek és a színészeknek sem sok közül volt a realisztikussághoz, könnyen észrevehető volt, hogy Cameron Diaz és Jamie Foxx a közelében sincs a durvább jeleneteknek, talán még azokon a forgatási napokon sem voltak ott.
Nyilvánvaló volt a CGI (a számítógépes manipuláció) is, ahogyan a főszereplőket néha bevágták egy-egy másodpercre az akciójelenetek közepébe, de ez lehetett a rossz vágás miatt. Az biztos, hogy finomabban is össze lehetett volna vágni a filmet, de legalább nem folyik benne vér, és nem mutat a kamera brutalitást sem, ami miatt ez egy ütős családi mozi lett. Simán meg lehet nézni gyerekekkel, mert nincsen benne csúnya beszéd, sem szex, szóval a kicsikkel is bármikor a tévé elé lehet ülni.
Nem csak Hollywood létezik - A kedvenc sütim olyan történet az újrakezdésről, amit neked is látnod kell
Kevés olyan akciófilm születik napjainkban, ami elé le lehetne ültetni a gyerekeket és még a szülőket is kikapcsolja, ez viszont olyan. Alig lett vége, de már arra gondoltunk, mikor jöhet vajon a folytatás, mert a filmet úgy zárták le az utolsó jelenettel, hogy teljesen nyitott legyen egy esetleges második részre. Ne számíts tehát egy ötcsillagos durva akciófilmre, inkább egy kicsit kiszámítható, de annál élvezetesebb Családi üzelmek-szerű produkcióra, amiből nem lehet eleget csinálni.
Többek között ezért jó választás az Újra akcióban szombat estére, meg azért is, mert így újból láthatjuk Cameron Diazt játszani a filmvásznon. Ha a színésznő nagy rajongója vagy, de mégsem nyerte el annyira a tetszésedet a film, akkor van egy jó hírünk: Diaz hamarosan Keanu Reeves mellett fog játszani egy moziban, a Shrek 5. eredeti szinkronjában pedig továbbra is ő lesz Fiona hangja.