A természet hangjaihoz hasonlóan a megnyugtató zene is enyhíti a szorongást
Az emberiség már több mint 40000 éve zenél. Ez egyáltalán nem véletlen, hiszen a zene fantasztikus hatással van ránk: nemcsak közösségépítő ereje van, de az egyéni jóllétünket is segíti. A komponált dallamok mellett ráadásul a hangok és a rezgések is megváltoztathatják az életünket, ha készek vagyunk befogadni a hatásukat.
Zenét hallgatunk, amikor elönt bennünket a szomorúság, de akkor is, amikor ragyogunk a boldogságtól. Zenét hallgatunk vezetés, főzés, takarítás, rendrakás közben, a barátokkal való összejövetelek során, vagy éppen egy koncerten. A zenehallgatás egész életünk során hű társunk: megnyugtat, felvidít, vagy éppen táncra perdít. De gondoltad volna, hogy a gyógyító hangokban fürdőzni is lehet?
A zene egyik legfontosabb funkciója a társadalmi összetartozás, és a személyes kötelék megteremtése. A nemzeti himnuszok tömegeket egyesítenek, míg a vallási himnuszok csoportidentitást kovácsolnak. A szerelmes dalok a partnerek, míg az altatódalok a szülők és a gyerekek között teremtenek kapcsolódást. A zene evolúciósan az emberiség alapvető, összetartást erősítő kommunikációs eszközévé vált. Egyéni előnyei azonban még ennél is tovább mennek.
A zene az ember legjobb barátja
A zene stimuláló hatással van az elménkre. Boldogsághormonokat termel, ráadásul a tanulást és a memorizálást is elősegíti. A szakértők ugyanakkor a maximális koncentráltság elérése érdekében a szöveg nélküli – klasszikus, instrumentális – zenehallgatás mellett voksolnak. Előfordult már, hogy egy korábbi kedvenc slágered hallatán elöntöttek az akkori életed emlékei? Ez azért van, mert a zenei memóriánk rendkívül erős, sőt a legellenállóbb agyi funkció a demenciával szemben.