A természet hangjaihoz hasonlóan a megnyugtató zene is enyhíti a szorongást
Az emberiség már több mint 40000 éve zenél. Ez egyáltalán nem véletlen, hiszen a zene fantasztikus hatással van ránk: nemcsak közösségépítő ereje van, de az egyéni jóllétünket is segíti. A komponált dallamok mellett ráadásul a hangok és a rezgések is megváltoztathatják az életünket, ha készek vagyunk befogadni a hatásukat.
Zenét hallgatunk, amikor elönt bennünket a szomorúság, de akkor is, amikor ragyogunk a boldogságtól. Zenét hallgatunk vezetés, főzés, takarítás, rendrakás közben, a barátokkal való összejövetelek során, vagy éppen egy koncerten. A zenehallgatás egész életünk során hű társunk: megnyugtat, felvidít, vagy éppen táncra perdít. De gondoltad volna, hogy a gyógyító hangokban fürdőzni is lehet?
A zene egyik legfontosabb funkciója a társadalmi összetartozás, és a személyes kötelék megteremtése. A nemzeti himnuszok tömegeket egyesítenek, míg a vallási himnuszok csoportidentitást kovácsolnak. A szerelmes dalok a partnerek, míg az altatódalok a szülők és a gyerekek között teremtenek kapcsolódást. A zene evolúciósan az emberiség alapvető, összetartást erősítő kommunikációs eszközévé vált. Egyéni előnyei azonban még ennél is tovább mennek.
A zene az ember legjobb barátja
A zene stimuláló hatással van az elménkre. Boldogsághormonokat termel, ráadásul a tanulást és a memorizálást is elősegíti. A szakértők ugyanakkor a maximális koncentráltság elérése érdekében a szöveg nélküli – klasszikus, instrumentális – zenehallgatás mellett voksolnak. Előfordult már, hogy egy korábbi kedvenc slágered hallatán elöntöttek az akkori életed emlékei? Ez azért van, mert a zenei memóriánk rendkívül erős, sőt a legellenállóbb agyi funkció a demenciával szemben.
Csakúgy, mint a természet hangjai, a megnyugtató zene is csökkenti a stresszhormonokat, valamint enyhíti a szorongást, így a kellemes melódiák az érzelmeink szabályozásában is segítségünkre lehetnek. A zene nemcsak a lelki és mentális, de a testi épséget is támogatja, hiszen energiát ad, és mozgásra késztet, a zenés edzések során az ütem követése motiváló, ami fokozza a teljesítményt. A terápiás alkalmazása ráadásul a fizikális fájdalom enyhítését is lehetővé teszi.
Bizony, a zenét, mint minden más művészetet, gyógyításra is lehet használni. A zeneterápia többek között az érzelmek megértésében és feldolgozásában támogat, és olyan módszereket alkalmaz, mint a zenehallgatás, az éneklés, az ütemre való mozgás, vagy éppen a hangszeren való játék. Létezik egy holisztikus irányzat is, az ősi hangterápia, amely közvetlenül a hangok meditatív erejét hívja segítségül. De mégis hogyan biztosíthatják a rezgések a kiegyensúlyozottságunkat?
A hangok relaxáló hatása
A hangterápia univerzális, rendkívül gyengéd módszer, amely a gyógyító rezgések segítségével a belső harmónia és egyensúlyi állapot elérésére törekszik. Fő hangszerei a tibeti hangtálak, amelyek körülbelül négy-ötezer éve vannak jelen, és amelyeket leginkább a buddhista kolostorok szertartásai során használtak, mielőtt a nyugati világban is széles körben elterjedtek volna. Az intenzív rezgések nemcsak a mentális, de a fizikális egészségre is varázslatos hatással vannak.
Gazdag Viktória természetgyógyász kineziológus, családállító, hangterapeuta és thetahealing konzulens közel kilenc éve alkalmazza ezt az ősi módszert csoportos és egyéni terápiás ülései során. Elmondása szerint a csoportos hangfürdőt egy koncertszerű élményként érdemes elképzelni, ahol a hangtálak mellett más intuitív hangszerek is hozzájárulnak az óceán, a szél, a madárcsicsergés és egyéb természetes hangok utánzásához, amelyek rejtett érzelmeket hozhatnak a felszínre.
Egy mélyebb gong megszólalása akár félelmetes is lehet, triggerelhet bizonyos résztvevőket, az elnyomott érzések felszabadítása azonban gyógyító erejű. A hangfürdő biztonságos teret nyújt az érzelmek hullámzására, és a személyes spirituális élmények megélésére, végül pedig garantált a mély belső béke, nyugalom és feltöltődés elérése: „Amikor beülsz egy kád forró vízbe, nem tudsz úgy dönteni, hogy a kislábujjad nem lazul el – a hangfürdő is az egész testet átjárja.” – véli a szakértő.
A rezgések gyógyító ereje
Akik az egyéni hangterápia mellett köteleződnek el, még ennél is áthatóbb élményre számíthatnak: a hangfürdőhöz hasonlóan egy kényelmes matracon kell elhelyezkedni, itt azonban a hangtálak célzottan a test körül, vagy a testen (a mellkas és a köldök magasságában) kerülnek elhelyezésre, így a rezgés közvetlenül, és szó szerint mindenhonnan érkezik. Ekkor tulajdonképpen „egy módosult tudatállapot érünk el, amelyben nagyon jól lehet dolgozni a tudatalatti tartalmakkal.”
Gazdag Viktória mindezt más belső munkákkal, például a kineziológiával is szereti összekötni a felgyülemlett feszültség és a feldolgozatlan traumák feloldása, valamint a pozitív megerősítések és vizualizációk beépítése érdekében, hiszen megfogalmazása szerint ebben a relaxált állapotban sokkal jobban rögzülnek a vágyott belső hitrendszerek. A tibeti hangtálas kezelés teljesen ártalmatlan, a hangterapeuta pár kizáró tényezőtől eltekintve mindenkinek jó szívvel ajánlja.
Az emberi test képes az öngyógyításra – a rezgések a testben tárolt folyadékok egyenletes áramlásával aktivizálják a sejteket, beindítva a test saját öngyógyító folyamatait. „Ahogy a tóba dobott kavics körül képződött hullám szétterjed, úgy hat a szervezetünkre is a rezgés, hiszen az emberi test 70%-a folyadék.” – magyarázza a szakértő. A hangterápia intenzív rezgései tehát számos egészségügyi probléma esetében szolgálhatnak hatékony kiegészítő természetgyógyászati kezelésként.