Szabad élet a komfortzónán innen és azon nagyon is túl: workaway életmódkalauz

Ádám Adrienn mindig is arról álmodozott, hogy a 30. születésnapját Hawaii-on tölthesse, ez végül megadatott, igaz kemény munka és egy kis szerencse árán, de nem bánta meg, hogy belevágtak ebbe az utazó életformába
Ádám Adrienn mindig is arról álmodozott, hogy a 30. születésnapját Hawaii-on tölthesse, és ez végül meg is adatott számára
Fotó: GLAMOUR Hungary

Az egyre népszerűbb workaway életforma lényege, hogy az utazni vágyók szállást és étkezést kapnak vendéglátójuktól napi néhány óra munkáért cserébe. A workaway lehetőséget biztosít arra, hogy mélyebb bepillantást nyerjünk egy másik kultúrába, új készségeket sajátítsunk el és kapcsolatokat alakítsunk ki a világ minden tájáról érkező emberekkel.

Ez a koncepció nem csupán az utazási költségek csökkentésére szolgál, hanem egy izgalmakkal teli életmódot is kínál. Ádám Adrienn is ezt az utat választotta férjével, Zsolttal. Cikkünkben, Adrienn tolmácsolásában betekintést kapunk ebbe a különleges utazási formába, ami nemcsak meseszép élményeket, de kihívásokat is tartogat bőven.

A kezdetek

Adriennék történetével akkor találkoztam először, amikor egy magyar workawayereket gyűjtő Facebook-csoporthoz csatlakoztam. Később beszélgetni kezdtünk. Kiderült, hogy már gyermekkora óta utazik és cserediákként járt Bulgáriában és Törökországban, majd egy hónapot Németországban töltött. Utazásszervezőnek tanult, masszőr képesítése is van, később Ausztriában vállalt munkát, ahol 7 évig élt férjével.

A férjemmel egyre többször adódott lehetőségünk az utazásra, egyik télen a Seychelles-szigetekre mentünk. Ott, az óceánparton sétálva, jött a gondolat, hogy milyen jó lenne minden télen elutazni egy meleg helyre. Milyen jó lenne utazónak lenni. Az ábrándozás után hazaérkezve, majd Ausztriából Magyarországra haladva, egy Telekocsis párbeszéd során hallottam először a workawayről” – kezdi Adrienn.

Ekkor – ahogy ő mondja – rögtön tudta, hogy ez lesz a megoldás. Szállásért és étkezésért fognak dolgozni, tehát csak az útiköltséget, programokat, egyéb személyes kiadásaikat kell finanszírozniuk. Gyorsan fel is csapta a laptopját és elkezdte böngészni a workaway.info oldalt.

Ausztriában a munkahelyemen volt egy óriási világtérkép. Telis-tele volt jelölve gombostűvel, ahol a főnökeim, akik egy házaspárt alkotnak, már jártak. Gyakorlatilag mindenhol voltak már a világban, amiért irigyeltem őket. Egyébként is azt éreztem, világgá kell mennem, kell a változás az életembe” – emlékszik vissza az utazó.

Az elvágyódást tetézte, hogy Adrienn és Zsolt azt érezte, kinőtték Bécset és valami másra, többre vágynak. Elértek mindent, amit szerettek volna, gyermekük nincs, terveik között sem szerepel egyelőre. Így úgy döntöttek: feladják eddigi életüket és világgá mennek. A vágyakat tettek követték, hiszen 2023 márciusában elköltöztek Ausztriából.

Az online világnak köszönhetően dolgozni szinte a világ bármelyik pontjáról lehet, ezt használta ki Adrienn és férje is, így vágtak bele a workaway életformába
Fotó: GLAMOUR Hungary

Az eredeti tervük az volt, hogy 12 hónapon keresztül utaznak. 12 hónap = 12 ország. Nem ment minden gördülékenyen, de a 12 országból egy év alatt 17 lett, úgy, hogy több országba többször is visszatértek.

Füstbe ment terv

A workaway kaland első állomása Anglia lett volna 6 hétre. De nem ment minden simán.

„Emlékszem, ott álltunk Budapesten a repülőtéren érvényes útlevéllel, beszállókártyákkal, de a férjemet nem engedték fel a repülőgépre, valószínűleg egy adminisztrációs hiba miatt, így újra kellett terveznünk mindent. Ekkor már le volt szervezve a közel 3 hónap Hawaii workaway, amit Anglia után terveztünk. Természetesen azonnal elkezdtem új lehetőséget keresni Anglia helyett.”

Hiszen nem azért mondtunk fel a munkahelyeinken, hogy otthon üljünk, immáron Magyarországon. Az első workaway élményünket Németországban szereztük.

Adriennék megfáradva, késő este érkeztek a Fekete-erdőbe, Schliengen településre, az első vendéglátójukhoz. Akkor még nem tudták, hogy meddig fognak maradni, egyelőre egy hetet beszéltek meg a házigazdával. Az első benyomásuk negatív volt, a helyet koszosnak, hidegnek találták, de mivel az angliai terv nem jött össze, a házaspár örült, hogy egyáltalán valaki befogadja őket.

glamour plusz ikon Az AI miatt leáldozóban lenne az influenszerek csillaga?

Az AI miatt leáldozóban lenne az influenszerek csillaga?

Ekkor a tapasztalt workawayes felhívta a figyelmemet arra, hogy az ilyen utak során az otthon megszokott komfortot általában el kell engedi, de legalábbis lejjebb kell adni belőle. A negatív benyomások sem tántorította el a házaspárt, hogy tovább folytassa a kalandot. 11 napig segítettek egy családnak főzni, takarítani, festeni, gyerekekre vigyázni napi kb. 4-5 órában szállásért és bőséges étkezésért cserébe.

A családnak 2 saját és 2 örökbefogadott gyermeke, valamint lovardája van, miközben egy drogfüggő svájci lány a rehabilitációját tölti náluk. Egy német lány szintén workawayezett ott, ahogyan egy magyar fiú is. Korábban menekülteket befogadó hely volt, és ebbe a közegbe érkeztek meg Adriennék.

Keresztül-kasul a világban

Németország után a házaspár Svájcban folytatta a workaway életmódot. Adrienn szerint ez az ország a legjobb a feltételeket tekintve. Külön lakrészük volt, ingyenes tömegközlekedési jegyet, fizetést, ételpénzt kaptak, illetve többször elvitte őket étterembe a vendéglátójuk napi pár óra, nem megterhelő munkáért cserébe, Bázeltől nem messze. Ezt követően Olaszországba mentek.

A workaway életmódnak köszönhetően rengeteg helyre eljutottak Adriennék, ám szerinte a komfortról és a luxuskörülményekről senki ne ábrándozzon, ha ezt az életformát választja
Fotó: GLAMOUR Hungary

Egész Észak-Olaszországot bebarangoltuk 1 hét alatt, 2023 tavaszán: Verbánia, Milánó, Piacenza, Pisa, Firenze, San Marino, Velence városaiban jártunk. Szállásadónk, Elena agroturizmussal foglalkozik Barbuglin, Piacenzától valamivel messzebb, szomszédoktól és a várostól távol. Egy igazi olasz paradicsom volt, ahol minden nap valamilyen tésztát ettünk. Az elején kicsit nehéz volt a hegyen fát pakolni, majd az éttermi konyhát takarítani és a vendégházat renoválni, de utóbbit nagyon élveztük” – emlékszik vissza Adrienn.

Majd beavatott abba is, hogy 30. születésnapjára az volt a vágya, hogy eljussanak Hawaiira, ahová szintén workaway céllal érkeztek, de itt csak szállást kaptak a munkájukért cserébe. A Nagy Szigeten hétfőtől péntekig reggel 9-től 12-ig kellett dolgozniuk egy privát farmon. A workaway alapelve szerint heti maximum 25 órát kell dolgozni, ezért cserébe kaphatnak szállást és étkezést az utazók.

Mivel ezen a helyen nem kaptak ételt, csak napi 3 órát kellett dolgozniuk. „A párás idő és a 12 órás időeltolódás miatt ez igen megterhelő volt mindkettőnk számára. Zsolt minden nap a kertben munkálkodott – a vulkáni talaj miatt kemény fizikai munkát jelentett akár egy gödör kiásása is. Én egyik nap délelőtt 3 órát kertészkedtem, másnap pedig egyórás masszázst adtam a házigazdának” – meséli Adrienn, majd hozzáteszi, hogy ezeken a napokon nem kellett délelőtt dolgoznia, ilyenkor tudta írni a könyvét.

glamour plusz ikon Ő most az egyik legmenőbb magyar tetoválóművész, akinél még Jason Momoa is varratott

Ő most az egyik legmenőbb magyar tetoválóművész, akinél még Jason Momoa is varratott

A Nagy Szigeten az első héten a farmon dolgozott egy magyar, szintén workawayer lány, illetve egy kanadai pár, akikkel közösen béreltek autót a házigazdától és bejárták a sziget egy részét. Meglátogattak továbbá egy magyar nőt is, aki már 30 éve a szigeten él és óriási orchidea birodalmáról híres.

Ezt követően átrepültek Maui szigetére, majd Hana településre vitte őket új vendéglátójuk. Itt többször előfordult, hogy 7 órát is dolgozniuk kellett egy nap, szintén csak a szállásért cserébe. Adriennék túlzásnak tartották ezt, de a szállásadót ennek ellenére nagyon kedvesnek tartották, sokat beszélgettek, kirándultak vele.

A mocskos anyagiak

A workaway előtt Adrienn először AuPair volt, majd bébiszitter, az utolsó négy évben pedig asszisztens egy családi vállalkozásnál Bécsben. Zsolt az építőiparban dolgozott és dolgozik ma is, amikor lehetőség és szükség van rá. Adrienn 2021 óta építi saját vállalkozását külföldről, könyveket ír és ad ki. Kreatív, fejlesztő ifjúsági napló, élettervező napló, valamint Hawaii-hoz kapcsolódó történeteket, tippeket magában foglaló kiadvány is került már ki a kezei közül.

Ádám Adrienn és férje bármerre is járnak a világban, mindenhol feltalálják magukat a munka frontján
Fotó: GLAMOUR Hungary

Utóbbi könyvben egy egész fejezeten keresztül ír a workaway programról, a regisztrációtól az utazásig. Aktív tartalomgyártó a Facebookon és Instagramon, illetve időközben előadó is lett. Amikor egy-egy utazás között Magyarországon tartózkodik, Hawaii kalandok címmel tart előadásokat. A legutóbbi előadása telt házas volt az Utazás Kiállításon, a Hungexpon.

A konkrét anyagiakkal kapcsolatban Adrienn hozzátette, hogy tudatosan tettek félre az utazásra. Az első egy évre napi költségkeretet szabott meg: 8.500 Ft/2 fő, repülőjegyek nélkül. Az ingatlanukat bérbe adták, így van fix jövedelmük, valamint a vállalkozásuk is termel valamennyi pénzt számukra.

Elmondása szerint a pénzzel gyerekkorom óra jól bánik. „Minimalista életet élünk, nem tárgyakat, hanem élményeket gyűjtünk. Nincsen semmilyen előfizetésünk, csupán az autó és a motor költségeit kell fizetnünk. Csak a legszükségesebb dolgokat vesszük meg. Mivel hátizsákkal utazunk általában, nincs lehetőségünk extra dolgokat vásárolni. Nincs hiányunk semmiben, ez egy tudatos döntés. A bevételünk teljesen fedezi a kiadásainkat” – összegezte.

Útravalóul

Oké-oké, ez egy szimpatikus életforma, de kinek való és kinek nem? Mit tanácsolna Adrienn azoknak, akik fontolgatják, hogy workawayezni szeretnének?

Érdemes körültekintően eljárni és hiteles forrásokból tájékozódni, illetve az olyan megbízható platformokat használni a lehetőségek felkutatásához, mint például a workaway.info, a wwoof.net vagy a helpx.net.

Szerintem az a legjobb az egészben, hogy akár már holnap elutazhatunk gyakorlatilag a világon bárhová, de akár Magyarországon is maradhatunk, hiszen mintegy 180 vendéglátó várja a kalandorokat.

Kiemeli továbbá, hogy a workawayezésnek hála új embereket, kultúrákat, szokásokat ismert meg és eljutott az álomdesztinációjára is fillérekből. Ugyan mindennek megvan az ára, de ahogy ő mondja, nem muszáj felmondani a munkahelyünkön ahhoz, hogy kipróbálhassuk a workawayezést. Egy hétre, egy hónapra, egy évre is elutazhatunk – fiatalként, idősként, barátokkal, párral, kutyával, macskával. Mindenre van lehetőség.

glamour plusz ikon Így telik egy bohócdoktor napja

Így telik egy bohócdoktor napja

És hogy kiknek ajánlja Adrienn a workawayezést? „Azoknak ajánlom, akik nyitottak, akik szeretnének kilépni a komfortzónájukból, változásra vágynak. Akik szeretnék megismerni önmagukat és a világot. Azoknak viszont nem való szerintem, akik a luxust keresik. Akik nem tudnak és nem is akarnak alkalmazkodni, és akik nem szeretnének dolgozni az utazás alatt.

Hogyan tovább?

A házaspár jelenleg Svájcban tartózkodik, ott, ahol korábban is éltek. Egy ökofarmon dolgoznak épp, fent a hegyekben, csodás panorámával körbe véve. Nyáron Magyarországra jönnek majd, Adrienn ezután egyedül indul útnak, amelyet közvetít social media felületein. Ősszel a tervek szerint Amerikába mennek hosszabb időre, télen pedig Afrika van tervben, több országot érintve.

Adrienn és Zsolt korántsem bánta meg, hogy belevágtak az utazó életbe, és még számos helyen szeretnék magukat kipróbálni világszerte a jövőben
Fotó: GLAMOUR Hungary

Mostanában úgy utazunk, hogy kinézem az úticélt, majd felmegyek a workaway.info oldalra és megnézem, hogy milyen lehetőségeket találok. Ha tetszik valami, akkor írok a vendéglátónak. Türelem kell és sok-sok e-mail, hiszen sokszor előfordul, hogy nem kapok választ, vagy kapok, de elutasítót” – vallja Adrienn. Szerinte a lényeg az, hogy mindig van motivációja arra, hogy tovább próbálkozzon.Szabadon élünk, gyakorlatilag azt csinálunk, amit csak szeretnének, a komfortzónánkon kívül. Hogy meddig? Ameddig jól esik.