Vitaminszedésnél nincsen olyan, hogy one size fits all

Nem mindegy, hogy mennyi idősen milyen fajta étrendkiegészítőt és vitamint szed az ember
Nem mindegy, hogy mennyi idősen milyen fajta étrendkiegészítőt és vitamint szed az ember
Fotó: Kseniya Ovchinnikova/Getty Images

Tény, hogy minden szervezet más, de vannak olyan vitaminok és ásványi anyagok, melyek szedésére rendszeresen szükség van – ez a szükséglet pedig ahhoz képest változik, milyen női szakaszba, életkorba lépünk. Most dietetikus szakértő segítségével vettük végig, hogyan kell az egyes táplálékkiegészítőket alkalmazni az életkorbeli változásokhoz és pontosan mire is kell ügyelni, ha vitamint választunk.

Míg a 20-as éveinkben a legtöbbször még „csak” az étkezésre kell figyelni, a 40-es éveinkben azért már több mindenre. És hogy ez miben is mutatkozik meg? Például abban, hogy egy egészséges és átlagos életvitellel rendelkező 20 éves nőnek a minőségi és változatos étrend a legbiztosabb kiindulópont az egészséges élethez. Ha ez megvan, akkor ideálisan csak korlátozott számba és mennyiségben szükséges táplálékkiegészítőket szedni – de persze, fontos hangsúlyozni, hogy ez mindenkinél egyéni, mindenkinél változik.

Az azonban nem, hogy öregszünk és az egyes életszakasz más-más vitaminkúrát igényelnek.

Minél idősebbek vagyunk, annál jobban kell ügyelni a megfelelő vitaminbevitelre

A 20-as éveink után, a 30-as évek felé általában változik a szervezet vitaminigénye, vitaminszükséglete. Általános, hogy többféle és nagyobb mennyiségű táplálékkiegészítőre is szükség lehet, de ez a táplálkozási rutintól függően akár korábban is változhat. A kutatások szerint a 25 év körüli nők például nagyobb valószínűséggel fontolják meg a növényi alapú étrend, tehát a vegán és a vegetáriánus táplálkozás alkalmazását, mint az idősebbek, ami alapjaiban boríthatja fel a szükséges étrend-kiegészítők szedésének milyenségét és mennyiségét.

Hasonlóan váltakozhat a vitaminszükséglet a gyermekvállalási időszakban, valamint a változókornál is, hogy az életviteli tényezők és az egészségügyi problémák fellépése miatt bekövetkező változatásokról ne is beszéljünk.

Épp ezért fontos kiemelni, hogy vitaminszedésnél nincsen olyan, hogy one size fits all.

A mikrotápanyag-szükséglet meghatározásában ugyanis nincsenek nagy általános igazságok, maximum csak tanácsok, meglátások és ajánlások. Ezek azonban arra azonban jók, hogy útmutatásul szolgáljanak, egyfajta segítséget nyújtsanak az étrend és az életmódbeli változások támogatására. Ebben most egy dietetikus szakértő tanácsát kértük, aki elárulja, hogy pontosan milyen alapvető vitaminokra és ásványi anyagokra lehet szükségünk akkor, ha egy teljesen átlagos, egészséges életmódot élünk.

Előtte azonban azt érdemes tisztázni, mikor is jelez a szervez, ha vitaminokra van szükség: ekkor van ugyanis nagy probléma.

glamour plusz ikon Keveset mozgunk, rosszul alszunk, rosszul táplálkozunk - De tényleg az infúzió koktél a legjobb megoldás?

Keveset mozgunk, rosszul alszunk, rosszul táplálkozunk - De tényleg az infúzió koktél a legjobb megoldás?

A megfelelő vitaminok kiválasztása fontosabb, mint bármi: az egészséged múlhat rajta

Ha a fiatal korod és a kicsattantó egészséged ellenére úgy érzed, hogy valami nincs rendben, vagy valami nem 100%-ig oké, az intő jel lehet. A fejfájás, gyengeség, fáradékonyság, izomlustaság, tikkelés, izomrángás például a vitaminhiány legelső tünetei közé tartozik, ezért, ha egy héten belül egynél többször érzed ezeket, akkor sanszos, hogy valamilyen extra törődésre, táplálékra, (jelen esetben pedig) egy kis vitamintuningra van szükséged.

De ha nem ezeket érzed, hanem valami mást, arra is figyelj, hiszen a panaszok eltérőek lehetnek minden egyes személynél. Sőt, attól függően is változhatnak, mi hiányzik az adott szervezetből! „Vitamin- és ásványi anyaghiánynál jelentkezhet fáradtság, energiaváltság, alvászavar, felszívódási zavar, hajhullás, bőrszárazság, koncentrációs zavar, súlyvesztés vagy gyarapodás, sőt, akár hormonális problémák is. Egy biztos: ha az átlagostól eltérő a közérzetünk, esetleg korábban nem tapasztalt tüneteink jelentkeznek, akkor a vitaminhiányra is gyanakodni lehet!

Tartós, napokon át tartó panaszokkal feltétlenül orvoshoz kell fordulni, aki vérvételre küld el minket. Ettől nem kell félni, mert ez is megmutathatja, mi nem stimmel a szervezetünkkel. Az orvossal tehát minden esetben osszuk meg a panaszokat, részletezzük őket, aki majd az elmondottakból következtetve tud konkrét paraméterek ellenőrzésére, szakorvosi vizsgálatra küldeni minket – mondja Molnár Hanna dietetikus szakértő, aki szerint azonban nem szükséges konkrét laborvizsgálat akkor, ha semmilyen panaszunk nincsen, csak meg szeretnénk erősíteni a szervezetünket.

A test ugyanis jelezné, ha valamilyen vitaminból vagy ásványi anyagból hiányunk lenne. Ez elsőre elég ijesztőnek hangozik, hiszen akinek semmilyen tudása nincs sem az ásványi anyagokról, sem a vitaminokról, sőt, tulajdonképpen azt sem tudja, mi a kettő között a különbség, annak kész útvesztő lehet a megfelelő vitaminok megtalálása. Szerencsére azonban vannak olyan általános erősítők, amik senkinek sem ártanak, csak inkább jót tesznek a szervezettel.

Fontos, hogy szakértő tanácsát kérjük ki, mielőtt marékszámra szedni kezdenénk a vitaminokat
Fotó: fotostorm/Getty Images

De hogyan is döntsd el, hogy milyen vitaminra van szükséged, ha zéró tudásod van a dologról? „Vannak vitaminok, ásványi anyagok, amiket mindenkinek szoktam javasolni, az egyéni igények figyelembevétele nélkül. A D3-vitamint például mindenképpen érdemes szedni az anyagcsere folyamatok, a pajzsmirigy, a hormonháztartás és az immunrendszer megfelelő működése érdekében, akárcsak a C-vitamint. Ez a vitamin elengedhetetlen az immunvédekezésben, a kollagéntermelésben és a vas felszívódásában, valamint a sejtjeinknek is védelmet nyújt az antioxidáns hatása miatt.

A magnézium fontos az izmok, csontok és az idegrendszer egészséges működését nézve, de ide sorolnám az omega-3 zsírsavat is. Amellett, hogy ez a zsírsav kitűnő hatással van a vérzsír szintekre, csökkenti a szervezetben jelen lévő gyulladásokat, illetve az immunrendszer működését is támogatja” – mondja a szakértő. „Mindezek mellé időnként kúraszerűen csatlakozhat probiotikum, vagy szelén, ha indokolt, mert ezek óvják és védik a szervezetünket.

Az étrend-kiegészítésnél pedig elsősorban a megfelelő táplálkozási szokások kialakítását javasolnám. Ha pedig teljes értékű az étrendünk, akkor lehet kiegészíteni azt egyes vitaminokkal, ásványi anyagokkal” – hangsúlyozza. Ha tehát valakinek semmilyen ismerete, tudása nincs sem a vitaminokról, sem az ásványi anyagokról, ezekkel már el lehet indulni.

A többi étrend-kiegészítőt pedig mindenképpen személyre szabottan érdemes választani egy dietetikus szakértő segítségével, hiszen laikusként, orvosi vizit és laborvizsgálat nélkül nehéz eltalálni és egyáltalán nem is lehet tudni, hogy a te testednek éppen mire van szüksége. Ezt viszont csak akkor lehet pontosan beállítani, ha nem rendszertelen a táplálkozásod és nem küzd kaotikus életstílussal a szervezeted.

Elsősorban nem az étrendkiegészítőkön múlik az egészség, hanem az étkezésen

Az ugyanis nyilvánvaló, hogy a teljes erejéig kimerített, gyenge szervezet, ami csak és kizárólag gyorskajákon és szénsavas üdítőkön él sokkal több tápanyagdús ételt és vitamint igényel, mint egy erősebb fizikummal rendelkező test, amit egészséges és minőségi ételekkel, italokkal látunk el. A vitaminválasztás során épp ezért kulcsfontosságú, hogy valamennyire azért egészséges, de ha nem is teljesen az, legalább rendszeres legyen az étkezésünk.

„A vitaminválasztás előtt a legfontosabb, hogy rendezzük az étkezésünket. Célszerű mindent vitamint és ásványi anyagot (persze, amit és amennyit lehet) étrendi úton fedezni. Ha ez rendben van, akkor el lehet kezdeni összeállítani az étrend-kiegészítőket egészségügyi állapot, kor, nem aktivitás és életmód alapján” – mondja Molnár Hanna dietetikus, aki szerint az azonban mindegy, hogy milyen formátumú, halmazállapotú formában történik ez, mert nincsen befolyása a dolgokra.

glamour plusz ikon Ez a gyógynövény lenne a tökéletes alvás titka? Kipróbáltuk!

Ez a gyógynövény lenne a tökéletes alvás titka? Kipróbáltuk!

„A kiegészítő igazából lehet por, kapszula, tabletta… sok minden nem múlik rajta. Amire érdemes figyelni az az, hogy az adott étrend-kiegészítő milyen formában tartalmazza a hatóanyagot, illetve, hogy a napi dózis fedezi-e a szükségletinket. Az első pár napban pedig fel lehet ismerni az esetleges mellékhatásokat mert nem mindegyik kiegészítőt viseli jól a szervezetünk. Ha panaszt okoz a termék, ne szedjünk többet belőle!

Az esetleges érzékenység miatt pedig még inkább javasolt személyre szabott vitamintervet, segítséget kérni dietetikustól” – mondja a szakértő. És hogy van-e valamilyen más veszélye is az étrend-kiegészítőknek? Mivel egy mesterséges porról, tablettáról van szó, ezért előfordulhat, persze. Éppen ezért érdemes mindent természetes táplálék formájában magunkhoz venni – de ha ez végképp nem megy, akkor még van pár dolog, amire érdemes ügyelni.

Új vitaminok, ásványi anyagok szedésének elkezdése során ugyanis a hirtelen fellépő érzékenységen kívül az a veszély is fennáll, hogy nem a megfelelő időben, időszakokban, vagy éppen egy rossz kombinációban fogyasztjuk azokat. „A vitaminszedés elkezdése, illetve a rutin felépítése előtt mindenképpen járjunk utána, hogy az adott kiegészítők bevehetők-e egy időben. Sok vitaminnál, ásványi anyagnál ugyanis érdemes figyelni arra, hogy 2-3 óra eltéréssel fogyasszuk el őket.

Jó példa erre a zsírban oldódó vitaminok (A-, D-, E-, K- vitamin), melyek egymással versengve hasznosulnak, így nem biztos, hogy megfelelő mennyiségben jut hozzájuk a szervezetünk, ha egy időben vesszük be őket. De ilyen még a vas és a kalcium, a cink és a réz, a magnézium és a kalcium, vagy a B12-vitamin és a C-vitamin kombinációja is. Fontos figyelni a napszakra, étkezésekre is! A zsírban oldódó vitaminokat és az omega-3 zsírsavat például étkezés közben alkalmazzuk, a vasat pedig reggel, éhgyomorra.

A magnézium szedését az esti órákban javasolnám. A részletesebb és egyénre szabott igényeket pedig szintén a dietetikusoknál lehet megbeszélni” – részletezte számunkra a dietetikus szakértő, aki szerint ez azért is fontos, mert nincs két ugyanolyan szervezet. Nincs olyan, hogy mindenkinek ugyanazokra a vitaminokra és ásványi anyagokra lenne szüksége, ugyanazokban a mennyiségekben. Minden emberi szervezet más, ezért a szükségletek is váltakoznak – akár a testet, az erőnlétet, akár az agyi funkciókat és a gondolkodási teljesítményt nézzük.

glamour plusz ikon Valóban csak az anyagcserén múlhat a fogyás?

Valóban csak az anyagcserén múlhat a fogyás?

Az azonban biztos, hogy sok más szempont mellett (egészség, életstílus, nem stb.) az életkor az, ami a leginkább befolyásolja azt, milyen vitaminokra van szükségünk. A reklámokból, tájékoztatókból és weboldalakból persze lehet tájékozni, melyik vitamin mire jó és mennyit érdemes szedni, de egy-egy nagyobb életszakasz előtt mindenképpen érdemes beszélni egy dietetikus szakértővel.

Ő személyre szabottan, az életstílushoz, az erőnléthez és persze az egészségügyi helyzethez viszonyítva határozottan meg tudja mondani, milyen étrendkiegészítőkre, vitaminokra, ásványi anyagokra van szükség és pontosan milyen arányban. Ezt persze el lehet blamálni, de nem érdemes. Az egészségről van szó, az egyik legfontosabb dologról a világon, ezért egyes életszakaszoknak megfelelően kell vigyázni rá – ehhez pedig a megfelelő vitaminfogyasztás is hozzátartozik.