Minél messzebbre utazunk, hogy minél közelebb kerüljünk önmagunkhoz, csak győzzük megfizetni
A nyaralások általában arról szólnak, hogy elszakadunk a mindennapi rutinunktól, feltöltődünk, hogy később új energiákkal térhessünk vissza a hétköznapokba. A vakációzás a szervezetünk lelassulásának a kerete, amelyben végre átadhatjuk magunkat a feltétel nélküli pihenésnek.
Az aktuális trendek tükrében azonban a lélek táplálásának igénye is teret nyer az utazók körében, tehát manapság a spirituális utazásokat is egyre többen keresik.
Fókuszban a wellbeing
Távoli, egzotikus tájak, kifinomult vagy épp extravagáns szolgáltatások, luxusprogramok, ínyenc ételek, több hetes vagy épp több hónapos lazulás – korábban nagyjából hasonlóképpen lehetett jellemezni a luxusutazásokat. A legújabb trendek szerint azonban ma már nem csak ezekről szólnak az exkluzív nyaralások, bár kétségkívül vannak, akik továbbra is a hasonló örömök miatt kelnek útra.
Minden ember más és más, így nincs két egyforma utazó sem. Egyre többen vannak azonban azok, akik a hagyományos relaxációs utazások alatt többre vágynak, és a testi rekreáció mellett a lelki feltöltődést is előnyben részesítik.
A Luxury Lifestyle Magazine cikke kiemeli, hogy sokan olyan luxus úti célokat keresnek, ahol a wellbeing és az egészségmegőrzés az elsődleges szempont. És hogy hol érhetők el a hasonló szolgáltatások?
Ma már nemcsak wellness központokban, luxus szállodákban, de olyan helyeken is, ahol az egészséges életmód minden aspektusa fellelhető: fitneszprogramok, egészséges ételekkel kapcsolatos workshopok, meditációs és spirituális gyakorlatok várnak azokra, akik úgy döntenek, hogy az életminőségük javítása érdekében kelnek útra.
A Manifesting Travel cikke alapján az Amerikai Pszichológiai Társaság 2018-ban közzétett tanulmánya szerint a megkérdezettek 40%-a azt mondta, hogy a szabadságuk hatása néhány nappal azután, hogy visszamentek dolgozni, elmúlt. Visszatértek a stresszes életünkhöz, a mókuskerékhez, a pihentető utazás hatásai tehát néhány röpke napig tartottak csupán.
Azonban az új típusú luxus utazások számos előnye közül kiemelkedik az, hogy nemcsak a testet, hanem a lelket is feltöltik. Lehetőséget nyújtanak továbbá a stressz kezelésére, valamint az újbóli mentális, emocionális építkezésre. Ezenkívül inspiráló környezetet teremtenek az egészségesebb életmód iránti elköteleződéshez, amely hosszú távon is fenntartható lehet.
Spirituális utazások
Ha azt gondoljuk, hogy a spirituális utazások elsősorban azoknak valók, akik „spirituális beállítottságúak”, valószínűleg tévúton járunk. A spirituális utak mindenkinek lehetőséget kínálnak az elmélyülésre, a belső béke megtapasztalására, az önismeretre és személyes fejlődésre, függetlenül attól, hogy miben hisznek és miben nem.
Ezek az utazások olyan helyszíneken valósulnak meg, ahol a természet, a kulturális hagyaték és a spiritualitás fonódik egybe – legyen szó ősi szent helyekről, meditatív menedékhelyekről vagy jól ismert spirituális központokról. Az ilyen utak transzformatív élményeket tartogatnak; segítenek kapcsolatot teremteni önmagunkkal, a körülöttünk lévő világgal és válaszokat találni azzal kapcsolatban, hogy mi az életünk valódi értelme, mi a fontos abban és mi miért történik velünk.
A spirituális utazások látszólag új trendként tűnhetnek fel a wellness utazások világában, valójában azonban egy ősi gyakorlat modern újraértelmezéséről van szó – a lelki megtisztulás érdekében már évezredek óta zarándokolnak az emberek, indulnak belső utazásra, miközben átszelik a fél világot.
Ahogyan a Worldpackers.com is rámutat, a világ különböző tájain eltérő módon fejezik ki spiritualitásukat az emberek. Az utazások során különféle vallási szokásokat, rituálékat, filozófiákat ismerhetünk meg – mindez pedig jelentősen hozzájárul világképünk bővítéséhez és ahhoz, hogy még sokszínűbben gondolkozzunk. Sőt, ezeket az elemeket akár saját spirituális gyakorlatunkba, meditációinkba is beépíthetjük.
Bali, a lelki megtisztulás központja
A DivePrayHike.Bali nevű utazásszervező vállalkozás képviselője, Bogodi Vera szerint egyre több a magyar turista az indonéz szigeten, és sokan közülük a spirituális megtisztulás miatt keresik fel őket.
„Talán ebbe az irányba változtak a leginkább az igények. Már nemcsak az egyedülálló balinéz kultúra és a vallás csalogatja ide a látogatókat, hanem sokan jönnek gyógyulni. Sok az útkereső, sokan szeretnének itt magukra találni” – összegzi Vera. Hozzáteszi, az olyan táboraik lettek a legnépszerűbbek, amelyeket főként az önismeret, önszeretet témakörében hoztak létre.
Vértes Zsuzsa is a DivePrayHike.Bali önszeretet táborában vett részt. 2023 novemberében úgy alakult, hogy szakítottak a párjával, ami miatt, ahogy ő mondja, eléggé maga alá került. Úgy érezte, az egyetlen dolog, ami boldoggá tenné, az lenne, ha végre elutazhatna arra a helyre, ami évek óta a bakancslistáján van – Balira.
„Minél előbb menni akartam, de azt is tudtam, hogy Bali szigetére menni nem a legjobb időszak a tél, így elkezdtem keresgélni, mikor tudnék legelőször odautazni. Interneten keresgéltem, több lehetőséget is találtam, de egyiket sem éreztem annyira hitelesnek, hogy azt éreztem volna, hogy igen, ők azok, akikkel menni szeretnék. Elég bátor vagyok, bárhova elutaznék egyedül (ősszel az El Camino-ra szeretnék majd elmenni), de valamiért ide nem mertem volna nekiindulni egymagam” – avatott be a kezdetekbe Zsuzsa.
Elárulta azt is, hogy akkor már csatlakozott több Bali témájú csoporthoz a Facebookon, ahol valaki megemlítette Veráékat. Így talált rájuk, majd a honlapjukon meglátta, hogy márciusban valósul meg egy spirituális táboruk, így azonnal írt is nekik. „Amikor Vera visszaírt a levelemre, tudtam, hogy itt a helyem. Ha jól emlékszem, még azon a héten elutaltam nekik az előleget és a repülőjegyet is megvettem, nagyon eltökélt voltam” – folytatta az utazó. És hogy kiknek ajánlaná Zsuzsa a spirituális utazást?
Bárki, aki úgy érzi, elakadt egy kicsit az életében és nem tudja, hogy merre is menjen tovább, vagy csak egyszerűen egy kicsit kiszakadna az európai barátságtalan és rideg valóságból, akkor ebbe a táborba el kell jönnie, és teljesen más szemmel fogja látni a világot.
Zsuzsa beavatott abba is, hogy a tábor neki nyolc olyan embert „adott”, akikkel szerinte még nagyon sokáig számíthatnak egymásra. Egy olyan kapocs jött létre köztük az utazás alatt, amiről azt gondolja most, hogy elszakíthatatlan. Érzése szerint Balin van valami, amit nem lehet elmagyarázni, meg kell tapasztalni és haza kell hozni azt a valamit, amit ő később csodának nevezett.
Mennyi az annyi?
A Quorán arra a kérdésre, hogy mely országok a legjelentősebbek a spirituális utazások tekintetében, a legtöbben Indonéziát, Indiát, Tibetet, Nepált, Japánt, Izraelt, Perut és Olaszországot válaszolták. Az ázsiai országokba és Dél-Amerikába eljutni azonban költséges lehet a magas repülőjegy árak miatt Magyarországról. Felmerülhet a kérdés: mennyire árérzékenyek a magyar utazók? Bogodi Vera szerint a magyaroknak fontos az ár, de nehéz megítélni, hogy kinek mi a drága, és ez egy szubjektív kérdés is.
„Vannak, akik jóval többet is ki tudnak fizetni egy útért és a valódi luxust keresik, és vannak, akik jóval szerényebb büdzséből utaznak. Igen széles a skála. Bali szerintem még mindig inkább a megfizethetőbb kategóriába tartozik, ha azt nézzük, hogy mekkora távolságot kell utazni érte.”
Hogy kinek mi jelenti a luxust, az egyénenként változó. Ahogyan egyre többen fedezik fel az új, tematikus utazási lehetőségeket, úgy válnak a spirituális utak is keresettebbé. És talán a legigazibb luxust az adja az életben, ha megtaláljuk a válaszokat a kérdéseinkre és megismerkedhetünk saját belső világunkkal – hogy aztán a körülöttünk lévő külső világot is képesek legyünk helyén kezelni, megkérdőjelezni vagy épp értékelni, bárhol is járunk.