Túracucc: kölcsönözz, túrázz, spórolj!
Az utóbbi években egyre népszerűbbé vált Magyarországon is a túrázás, így azok is nekiindulnak, akik utoljára gyerekként kirándultak. Kedvet kapva elhatározzák, hogy időnként egy-egy hosszabb túrába is belevágnak. Igen ám, de teljes felszerelése csak keveseknek van, hiszen a minőségi bakancs, hátizsák, sátor, hálózsák, túrabot és sok egyéb kiegészítő rendkívül drága, ráadásul helyigényes.
A ritkán túrázóknak egyfelől felesleges felhalmozni, pazarolni, másfelől hiányt szenvednek. Itt jön a képbe a Túracucc, melynek alapító tulajdonosa, Lakatos György beszél a bérlés előnyeiről, és azt is elárulja, hol él a hómacska. Az Instagram-oldala tele van szebbnél szebb tájakkal, az ember szinte kedvet kap, hogy azonnal bakancsot húzzon, felkapja a sátrát és a hátizsákját, és belevesse magát a természetbe. Csak éppen nincs se sátra, se hátizsákja…
Hatalmas szervezési tapasztalatod van, hiszen korábban vezető pozíciót töltöttél be egy nagy belvárosi szórakozóhelyen, most egy piacvezető vendéglátó-ipari szoftverfejlesztő cégnél dolgozol. Hogy jött az életedbe a túrázás? Eleged lett az éjszakai életből és életmódot váltottál?
Előtérbe került az életemben a sport. Ma is rendszeresen futok, naponta saját testsúlyos edzést végzek, nyáron kajakozom, alkalmanként búvárkodom, télen hótalpazok. Az életmódom annyiban változott, hogy hét éve már nem éjszakázom, és vegetáriánus lettem, hétvégenként pedig túrázni kezdtem, amihez fontos az erőnlét.
Sokan túráznak rajtad kívül, mégsem nyitnak kölcsönzőt.
A természetben sok emberrel lehet találkozni, és feltűnt, hogy a többség még mindig farmerben és tornacipőben, túrabot nélkül vág neki akár egy nehezebb terepnek is. Arra gondoltam, meg lehetne próbálni, hogy azok is, akik ritkábban indulnak útnak, kipróbálhassák, milyen megfelelő felszereléssel túrázni. Azonban egy komplett készlet ára több száz ezer forintra is rúghat, és rengeteg helyet foglal el a lakásban.
Gondolj egy négytagú családra, mennyi mindenre van szükségük egy kétnapos túrához; minimum egy sátor, négy hálózsák, ugyanennyi hátizsák, a botok, az esőkabátok… Tegyük fel, évente csak négyszer túráznak, tehát nem éri meg annyi pénzt beletenniük. Felmérések szerint egy átlagos háztartásban így is több száz olyan tárgy van, amit sosem használnak. Tehát beszereztem az alapvető, minőségi kellékeket, elkészült a weblap, nyitottam egy Facebook- és Instagram-oldalt, valamint vettem egy ózonfertőtlenítő szekrényt.
Az mit tud?
Egy rozsdamentes acél hűtőszekrényre hasonlít, szagtalanít, elpusztítja a baktériumokat és vírusokat. Az ózonos fertőtlenítés előnye, hogy egy idő után tiszta oxigénre bomlik, tehát nem marad utána egészségre ártalmas anyag.
Felmerül bennem a kérdés, hogy mennyire higiénikus például hálózsákot bérelni.
Eleve béléssel adjuk, ami egy puha, vékony „lepedő”. Használat után természetesen minden hálózsákot mosunk, fertőtlenítünk. Ugyanezzel a módszerrel tisztítjuk a hátizsákokat, a gyerekhordozókat és a sisakokat is.
Mik a legnépszerűbb felszerelések?
Listavezetők a sátrak, a hálózsákok, a nagyméretű hátizsákok, és igen keresettek a gyerekhordozók. Sokan mennek kisgyerekkel kirándulni, túrázni, számukra ez hatalmas segítség, és a kicsinek is maximális kényelmet nyújt, így a család legkisebb tagját sem kell otthon hagyni.
Télen toplistás a hótalp és a hómacska.
Az utóbbit megmagyaráznád?
Minden téli túra elengedhetetlen kelléke! Egy cipőre rögzíthető tüskés hólánc, ami a jeges ösvényeken való közlekedést teszi biztonságossá.
Egyre több nő járja a természetet. Egy két évvel ezelőtti kutatás szerint menő lett barátnőkkel, de akár egyedül is túrázni. Nálad milyen az arány?
Valóban több a nő az ösvényeken és a bérlők között is, de ennek az is lehet az oka, hogy a beszerzést általában ők intézik. A tapasztalatom az, hogy a nők nyitottabbak a bérlésre.
Tavaly bejárta a sajtót, hogy Till Anilla egyedül, hetvenkét nap alatt teljesítette a Kék Kört, ami 2550 kilométer. A felszerelése jelentős részét a Túracucc biztosította, tehát van olyan eszköz, ami már sokat látott. Milyen messzire jutottak már el a „cuccok”?
Egy Budapesten élő ausztrál újságíró a kaliforniai Yoshemite Nemzeti Parkba ment teljes felszerelésünkkel, de béreltek már kaukázusi, portugáliai, izlandi, ausztriai, horvátországi, szlovéniai, erdélyi túrákra is.
Mit javasolsz, mit vigyen magával az, aki rövidebb, és mit az, aki hosszabb túrára indul?
Már a foglaláskor felvesszük a kapcsolatot, ha valaki bizonytalan, legjobb tudásunk szerint segítünk neki. Sokan kérnek tanácsot, gyakori, hogy rábeszélés helyett inkább lebeszéljük valamiről a hozzánk fordulókat. Célunk, hogy a terepviszonyoknak és az időjárásnak megfelelő, biztonságos és praktikus felszereléssel keljen útra. Könnyű, egynapos kirándulásra, könnyebb terepre elég egy kisebb hátizsák, esővédő, kulacs, túrabot és síp.
Többnapos túrázáshoz, szabadban alváshoz elengedhetetlen a sátor és az évszaknak megfelelő hálózsák.
Egyébként van olyan sátrunk, ami nem éri el a másfél kilót, percek alatt felállítható és lebontható. A tervezésébe bevonták a német női túraszövetséget, és a sátrat három éve első díjjal jutalmazták egy nemzetközi versenyen. Rendkívül fontos a derékpántos hátizsák, mert egy hosszú túránál nem mindegy, hogy mekkora terhelés éri a hátad, a gerinced, a vállad. Kínzó hátfájdalommal a legszebb naplemente sem élvezhető! A túrabot is nélkülözhetetlen, mert leveszi a lábadról a terhet.
Meglep az a javaslatod, hogy legyen nálunk síp. Nem elég a mobiltelefon?
Ha nincs térerő, hiába van nálad mobil, viszont akár egy filléres eszköz is megmentheti az életedet. Baj esetén sokkal hatékonyabb a sípolás, mint a kiabálás.
Miért tartod fontosnak, hogy az emberek inkább kölcsönözzenek?
Örülnénk, ha a kempingezés és a túrázás élményét komolyabb befektetés nélkül mindenki átélhetné.
Jó volna, ha a sharing economy – megosztáson alapuló gazdaság – a mindennapokban is teret kapna.
Például egy társasházban elég volna egy létra vagy egy fúrógép, amit a lakók közösen használhatnak. A Túracucc egy szerelemprojekt, de nem álltunk meg itt, ugyanilyen koncepcióval működik a Bérelj bőröndöt!, ott kizárólag újrahasznosított PET-palackokból készült bőröndöket lehet kölcsönözni. És még vannak ötleteim...