Amikor túl sok a minden: az információs túlterheltség mentális csapdája - beszélgetés a Mélylevegő Projekt pszichológusaival

2025. január 12.
Fogadd meg a Mélylevegő Projekt pszichológusainak tanácsait a mentális egészséged érdekében, és legközelebb, amikor hátradőlnél kicsit, válassz egy jó könyvet a képernyő helyett
Fogadd meg a Mélylevegő Projekt pszichológusainak tanácsait a mentális egészséged érdekében, és legközelebb, amikor hátradőlnél kicsit, válassz egy jó könyvet a képernyő helyett
Fotó: Israel Sebastian/Getty Images

Állandóan csipog a telefonod, jönnek az értesítések és képtelen vagy abbahagyni a doomscrollolást? Néha azt érzed, hogy az információk özönében elveszel, és nem tudsz tiszta döntéseket hozni? Az információs túlterheltség fárasztó, ami a mentális energiánkat szívja le és az agyunkat is lekorlátozza. Ennek pedig negatív hatásai vannak a hétköznapi életünkre nézve. Nézzük meg, hogyan tudunk egyensúlyt találni a digitális világ és a valóság között!

Bárki, aki ismer, tudja, hogy nem vagyok a leggyorsabb válaszadó, ha üzenetekről van szó. Előfordul, hogy elfelejtek visszaírni, vagy éppen szándékosan próbálok kevesebb időt tölteni a telefonomon. Ha már a kezemben van, könnyen belecsúszok a végtelen hírfolyamokba, és hirtelen azt veszem észre, hogy elmerülök a digitális zűrzavarban. Ilyenkor órák óta igazából nem csinálok semmit, csak a Redditet olvasom, TikTok videókat nézek és már nem is fogad be az agyam semmit azok közül, ami megjelenik a képernyőmön.

Ebben a nem fiktív szcenárióban beleestem az információs túlterheltség csapdájába. Miért fontos erről beszélni, és hogyan érint mindannyiunkat? A témáról és megküzdési stratégiákról az Instagramon megtalálható Mélylevegő Projekt fiatal pszichológusaival beszélgettem.

Hatása a mentális egészségünkre

Az információs túlterheltségnek komoly hatásai vannak a mentális egészségünkre. Amikor 2020-ban beütött a COVID és jöttek a lezárások, elkezdtek ömleni ránk a vírussal kapcsolatos hírek. Itt szembesültem a túlzott és korlátlan infóáradat negatív hatásaival. Egyszerűen nem tudtam kiverni a fejemből a cikkeket és a mellé járó fotókat.

glamour plusz ikon Tényleg legyőzhető a depresszió spiritualitással?

Tényleg legyőzhető a depresszió spiritualitással?

Úgy döntöttem, hogy próbálom mellőzni a hírolvasást, és ez igazán felszabadító hatással volt rám. Bár a képernyőidőm nem csökkent drámaian, igyekszem tudatosan kontrollálni, mikor és hogyan használom a telefonomat, hogy elkerüljem a túlterhelést. A mobiltelefonok és a digitális világ valóban újfajta függőséget alakítottak ki. A különböző értesítések és online szórakoztató tartalmak folyamatosan stimulációt biztosítanak, miközben az offline világ csendje egyre inkább unalmassá válik.

Ahogy a Mélylevegő Projekt leírta a velünk történő jelenség folyamatát: képzeld el, hogy a telefonodon egyszerre száz alkalmazás fut, mindegyik percenként küld értesítéseket, videókat indít, zenét játszik, miközben a kijelző folyamatosan villog. Ez a káosz tökéletesen leírja, mi zajlik le az elménkben. Az agyunk egyszerre próbálja feldolgozni a híreket, a közösségi média ingereit és a munkával kapcsolatos adatokat, ami gyorsan kimerüléshez vezet.

Ez az állapot szorongást, mentális fáradtságot és azt az érzést eredményezheti, hogy sosem érünk a végére.

A végtelen kínálat miatt pedig tényleg soha nem érünk a végére. Egyik applikáció sem fogja azt mondani, hogy “mára kimaxoltad az internetet, tedd le”. Az információk kavalkádjának eredményeként egy idő után már nem tudjuk eldönteni, mi a fontos, és mi az, ami figyelmen kívül hagyható.

Az agyunk, a szuperszámítógép

Srini Pillay, a Harvard Medical School pszichiátria adjunktusa és agykutatója szerint az agyunk egy szuperhatékony háztartási géphez hasonlítható: képes felszívni az információkat, rövid távon tárolni őket, majd összekeverni és rendszerezni a lényeget. A fontos információkat hosszú távra elraktározza, a felesleget pedig kidobja vagy újrahasznosítja.