Akkor tudunk sikeresen életmódot váltani, ha közben jól is érezzük magunkat a bőrünkben - mi is az a tudatos hedonizmus?

Bár sokan azt hiszik, a tudatosság és az élet élvezete (hedonizmus) nem egymást kizáró fogalmak
Bár sokan azt hiszik, a tudatosság és az élet élvezete (hedonizmus) nem egymást kizáró fogalmak
Fotó: Westend61/Getty Images

Aki szeret enni, inni, élni sokszor megkapja a hedonista jelzőt - sokszor nem feltétlen pozitív felhanggal. Mi van akkor, amikor a hedonizmus tudatosággal párosul? Az életmódváltó diétákkal, sportokkal és mozgásformákkal már mi se tudunk mit kezdeni, annyiféle van belőlük. Mégis, a tudatos hedonizmus egy olyan szemlélet, amit érdemes figyelemmel követni és tudatosan elsajátítani az egészségünk érdekében.

Biztosan mindenki volt olyan pontján az életének, amikor sokkal hangsúlyosabbak voltak az élvezetek, mint a tudatosság. A tinédzseréveink és a húszas évek eleje sokszor szól az élvezetek hajszolásáról és kevesebb hangsúlyt kap a tudatosság – bár generációról generációra ez is változhat. A tapasztalatok azt mutatják, hogy aki elindul a tudatosság útján egyre nagyobb területek ölel fel az életéből és tesz rá „kontrollt”, ami ugyanolyan nehézséget tud okozni mint az ellentéte.

Az arany középút fogalma már az ókorban ismertté vált Horatius által és elméletben teljesen logikus, ám a modern kor embere számára a kivitelezés sokszor kihívásokkal teli. Elég arra gondolni, hogy egy nehéz és fárasztó nap után milyen ételhez nyúlunk, mivel töltjük a pihenésre fordítható időnket és hogyan támogatjuk a saját mentális egészségünket.

Kabelácsné Jónás Erika, a Tudatos Hedonizmus hazai úttörője vallja, hogy az az életmódváltás, ami csak egy területére fókuszál az életednek, hosszútávon nem lesz se tartós, se sikeres. Amikor valaki „csak” fogyni szeretne, de közben nem törődik a mentális egészségével, vagy éppen fordítva amikor lelkileg szeretne rendben lenni de elhanyagolj a mozgást ezek mind kibillentenek minket és nem tudunk fenntartható módon az arany középpontban maradni.

A sikeres életmódváltás két titka

Jónás Erika szerint akkor tudunk sikeresen életmódot váltani, ha a szokásainkon változtatunk elsősorban és mindezt úgy tesszük, hogy közben még jól is érezzük magunkat a bőrünkben. Több, mint tíz éve foglalkozik a tudatos hedonizmussal és igyekszik minél több nőnek eljuttatni az örömteli és sikeres életmódot, ami egy egész életre velünk maradhat. A sikeres életmódváltóprogramoknál a hangsúly elsősorban az új szokások kialakításán, illetve a rossz szokások kiiktatásán van.

Holisztikus attól lesz, ha nem csak a testünk szükségleteit vesszük figyelembe az életmódváltásnál, hanem a mentális és lelki világunkra is tekintettel vagyunk. Fenntartható pedig attól, ha az új szokásokat fokozatosan vezetjük be. Például, ha eddig nem készítettünk magunknak ételeket, hanem nagyrészt bolti készételeket fogyasztottunk, akkor nem is érdemes elvárni magunktól, hogy hirtelen, napi öt fogásos, egészséges menüsort gyártsunk le otthon.

Vagy ha egyáltalán nem volt része az életünknek a mozgás, akkor első körben napi 5-10 perc mozgás is szuper eredmény. A lényeg, hogy amit csinálunk az boldogsággal és elégedettséggel töltsön el minket, mert akkor válik belőle valódi szokás, ami hosszú távon már nem „kötelezettség” hanem belülről fakadó igény."

glamour plusz ikon Stresszcsökkentés és immunerősítés természetes módon: ezért érdemes kipróbálni az erdőfürdőzést

Stresszcsökkentés és immunerősítés természetes módon: ezért érdemes kipróbálni az erdőfürdőzést

James Clear, az Atomi szokások c. könyv szerzője egy egész könyvet szentelt ennek a témának. A fontossága és a tudásunk hiánya a témával kapcsolatban megkérdőjelezhetetlen. Gondolj bele, hányszor kezdtél már el valami új dolgot és mikor hagytad abba. A szokásaink kialakítása hosszútávon hat az életünkre és sose késő elkezdeni. Az amerikai szerző tippjei között szerepel, hogy csupán az első lépést kell megtenni és begyakorolni, hogy alapja legyen a szokásnak.

Ezt úgy is el tudod képzelni, hogyha jógázni szeretnél, de sose próbáltad még, akkor mondjuk egy héten keresztül csak a jógamatracodat terítsd ki. Aztán tekerd vissza és mehetsz tovább a dolgaiddal. Minél kisebb egységekre, mozdulatokra bontod, annál nagyobb az esélye, hogy egy szokás az életed végéig kitart.

Mi fán terem a tudatos hedonizmus?

A tudatosság része most már mindenki számára érthető, de ha kialakul a tudatosság miért kell mellé tenni a hedonizmust is? „A tudatosságot azért fontos mellé tenni, hogy a nagy „életélvezet” -tel ne ártsunk se a saját egészségünknek, se a környezetünknek. Így a szűkebb és tágabb életünk is kiegyensúlyozottabb, egyfajta ellenpólust kínál. Az én olvasatomban hedonizmus az élet élvezetét jelenti - mindenestül. Meglátni és megélni és ha kell keresni mindenben a szépet és a jót. Jókat enni, jókat aludni, jókat nevetni, jól élni a mindennapokban is. Nincs egyik a másik nélkül.

Nem hiszek a sanyargatós diétákban, se a soha véget nem érő edzésekben. Ugyanígy az egyensúly se állandó, de törekedni lehet rá miközben nem felejtünk JÓL ÉLNI – összhangban magunkkal, a családunkkal, a környezetünkkel.”

glamour plusz ikon Az ikigai nyomában: a boldogság japán titka

Az ikigai nyomában: a boldogság japán titka

Ezek után már csak arra lehetünk kíváncsiak, hogy mindez hogyan néz ki a gyakorlatban. A tudatos hedonista életmód négy alappillére a változatos étkezés, a rengeteg friss, főtt, turmixolt zöldség és gyümölcs, a napi rendszeres mozgás és a mentális jólléttel kapcsolatos feladatok elvégzése, technikák gyakorlása. Utóbbira sokféle módszer létezik a meditációtól egészen az erdőfürdőig, de a lehető legegyszerűbb, amit már ma el lehet kezdeni, az a naplóírás.

Aki szeretne ezen az úton elindulni, jobban megismerni önmagát és azt, hogyan tud egy életen át tudatos hedonistaként élni, annak azt javasolja a szakértő, hogy elsőkörben vegye magát körül olyan emberekkel, akik őszintén inspirálják, motiválják abban, hogy jobb és több legyen.