Te tudod, ki is vagy valójában? Így alakítható ki az egészséges énkép
Az öntudatosság, önérzetesség gyakran szerepel pejoratív értelemben a szótárunkban, pedig az énkép, vagyis tisztában lenni azzal, hogy kik is vagyunk valójában, nagyobb jelentőséggel bír, mint azt gondolnánk. A tudatosan kialakított énkép a kiegyensúlyozott élet és az egészséges önbizalom kulcsa, de hogyan fogjunk hozzá?
Időről időre mindannyian elmerengünk az életünk értelmén. Milyen céllal születtünk a Földre? Hogyan tudnánk olyan életet élni, amelytől minden porcikánkat boldogság járja át? Sorra a külvilágban keresünk válaszokat, miközben minden önmagunkkal kezdődik – épp ezért rendkívül fontos, hogy az énkép, amelyet felépítünk önmagunkban tükrözze, hogy kik is vagyunk igazán.
A sense of self, vagyis az énkép arra utal, hogyan érzékeljük a bennünket meghatározó tulajdonságok gyűjteményét. A személyiségjegyeink, a képességeink, az erkölcsi és hitrendszerünk, hogy mit szeretünk és mit nem, hogy mi az, ami motivál az előrehaladásban mind- mind hozzájárulnak az identitásunkhoz. Ahelyett, hogy görcsösen megpróbálnánk másoknak megfelelni, vagy másokhoz hasonlítani, itt az ideje, hogy ünnepeljük az egyediségünket. Könnyű azt mondani, nem igaz?
Miért olyan fontos az erős énkép kialakítása?
„Egy jól kifejlesztett énkép rendkívül hasznos, hiszen segít döntéseket hozni az életben. Az olyan apró dolgoktól kezdve, mint a kedvenc ételek, egészen az olyan nagyobb aggodalmakig, mint a személyes értékek – ha tudjuk, mi az, ami saját magunktól eredeztethető, és mi az, ami másoktól, az lehetővé teszi számunkra, hogy hitelesen éljünk.” – magyarázza Erika Myers szaktanácsadó a Healthline magazinnak.
Azok az emberek, akik erős énképpel rendelkeznek, és könnyedén meg tudják határozni az identitásuk aspektusait, általában kiegyensúlyozottabbak azoknál, akik számára nehezebb megfogalmazni, hogy kik is ők valójában. Egy tudatosan kialakított énkép gazdájának élete céltudatos, a kapcsolatai pedig kielégítőek. Senki nem tökéletes, de esszenciális, hogy felismerjük a bennünk rejlő értékeket.
Az önismeret megkönnyíti önmagunk elfogadását – mind azokat a tulajdonságokat, amelyek büszkeséggel töltenek el, mind azokat, amelyeket fejleszteni szeretnénk. A tisztán és világosan meghatározott énkép hiánya azonban azt eredményezi, hogy sodródni kezdünk, az életünk alakulását pedig a körülmények és a körülöttünk lévő emberek határozzák meg. Az alábbiakban segítünk visszavenni az irányítást.
Így csekkolható az énkép
Kezdetben érdemes megvizsgálni, hogy jelenleg mi határozza meg az énképedet. Valóban a saját igényeid és vágyaid szerint élsz, vagy az alapján hozol döntéseket, amit szerinted mások elvárnak tőled? Tényleg a saját érdekedet és boldogságodat is szem előtt tartod, vagy csak azért mondasz igent bizonyos dolgokra, hogy ezáltal másoknak örömet okozz? Ne feledd: gondoskodni magadról nem önzőség.
Ha csak nehezen tudod megfogalmazni, hogy mik az erősségeid és a képességeid, esetleg nem vagy biztos benne, hogy milyen értékek mentén szeretnéd élni az életed, és mi az, ami boldoggá tesz, ne aggódj, nem vagy egyedül. Időről időre mindannyian elgondolkozunk a kérdésen: „Ki vagyok én valójában?” – a bizonytalan énkép pedig gyakoribb, mint gondolnád, amelynek számos pszichológiai oka lehet.
Az egyéniség kialakulása gyermekkorban kezdődik, amelyhez a gyerekeknek teret kell kapniuk a felfedezéshez, a tanuláshoz, valamint az igényeik és vágyaik kifejezéséhez: „Amikor arra ösztönöznek bennünket, hogy szégyen vagy bűntudat nélkül mutassuk meg a személyiségünket, erős énképet tudunk kialakítani.” – magyarázza Erika Myers. Amennyiben az önkifejezésre kritika vagy büntetés a válasz, biztonságosabbnak tűnhet elnyomni, hogy könnyebben elfogadjanak.
Az egészséges énképre a szintén gyermekkorban kialakult kötődési mintázatok is rendkívüli hatással vannak. A bizonytalan kötődés nemcsak a másokkal, de a saját magunkkal kialakított kapcsolatunkra is káros hatással lehet, a feltétlen szeretet és elfogadás hiányában ugyanis kétségbeesetten próbálunk alkalmazkodni másokhoz, hogy elnyerjük az elismerésüket. Az önmagukat nehezen találó személyek a beilleszkedés megkönnyítése érdekében hamar szociális kaméleonokká válhatnak.
Építs fel tudatosan egy erősebb énképet!
Amennyiben jelenleg instabilnak érzed az énképedet, érdemes követned az alábbi stratégiákat egy konkrét és független identitás kialakítása érdekében.
- Először is itt az ideje feltérképezni, hogy miben hiszel, mely értékek a legfontosabbak számodra. Az értékeid meghatározása segíthet a határaid egyértelmű meghúzásában is: ha az őszinteség alapvető erény számodra, ennek szem előtt tartásával nem fogod többé tolerálni, ha hazudnak neked. Készíts listát, és többé ne tágíts mellőle.
- Ezt követően gyakorold az önálló döntések meghozását. Lehetséges, hogy eddig a számodra fontos személyek véleménye határozta meg a legfontosabb elhatározásaidat, de fontos, hogy a számodra legmegfelelőbb választások mellett dönts, elvégre ez a te életed.
- Végül, de nem utolsó sorban, ha igazán szeretnéd megismerni önmagad, akkor tölts a szokásosnál is több időt egyedül. Meditálj, naplózd a gondolataidat, próbálj ki egy új hobbit, és kapcsolódj önmagaddal.