Szakértő mondja el, mit tehetünk a traumatikus élményekkel
Mind éreztük már, hogy egy nehéz helyzetben lebénulunk, vagy éppen kikelünk magunkból, tehát rosszul reagálunk, már ha egyáltalán tudunk reagálni. De miért fagyunk le, vagy éppen miért veszítjük el a fejünket, ha egy váratlan esemény történik velünk? Dr. Piczkó Katalin pszichiáter segít eligazodni a traumatikus élmények útvesztőjében, mi több, egyenesen megmutatja, merre tovább.
Bármennyire gazdag a magyar nyelv, a trauma kifejezést egyszerre több mindenre használjuk, nem különböztetjük meg a szavak szintjén a tág értelemben vett traumát és a szűk értelemben vett traumát, pedig nagy különbségek lehetnek egyik-másik között.
„Alapvetően azt nevezzük traumának, amikor egy minket közvetlenül érintő eseményre nem tudunk reagálni, mert nincs eszközünk a helyzet, pl. a fizikai vagy verbális bántalmazás kezeléséhez az adott pillanatban, és ez a későbbiekben is nyomaszt vagy szorongást okoz” – kezdi a beszélgetést Dr. Piczkó Katalin pszichiáter, majd hozzáteszi, hogy többféle traumát különböztetünk meg egymástól, de mindegyikben közös, hogy kihathat ránk a jelenben is.