Szűnni nem akaró hangok, amik megkeserítik a mindennapokat és sokakat érint, ez a tinnitus, vagyis az állandó fülzúgás

A gyakori fülzúgás komoly betegségeket is jelezhet, ezért érdemes mindenképp kivizsgáltatni magunkat a panaszok ismétlődő fennállása esetén
A gyakori fülzúgás komoly betegségeket is jelezhet, ezért érdemes mindenképp kivizsgáltatni magunkat a panaszok ismétlődő fennállása esetén
Fotó: GLAMOUR Hungary

Számos kellemetlenség nehezítheti életünket, de a tinnitus, vagyis folyamatos fülzúgás a legfrusztrálóbbak közé tartozhat. A szerencsésebbek csak ideiglenesen tapasztalják, de egyesek súlyosságtól függően akár évtizedeken át is szenvedhetnek tőle, olyannyira, hogy teljesen elszigetelődhetnek. Nagy Tamás audiológus, a Magyar Tinnitus Egyesület elnöke áttekintést nyújt az egyre gyakoribb és igen zavaró tünet kapcsán.

Tinnitus, avagy fülzúgás

A fülzúgás nevével ellentétben nemcsak zúgásként, hanem sípolásként, búgásként, sistergésként, morajlásként és még sok egyedi módon jelentkezhet. Több, mint kétszáz betegség idézheti elő a szervezet ezen jelzését, hiszen nem önálló egészségügyi problémáról van szó. Túlnyomó többségben halláskárosodás okozza, de állhat a háttérben fülzsírdugó, magas vérnyomás, májbetegségek, endokrinológiai problémák, alacsony cinkszint, magas nikotinszint, agydaganat, korábbi műtét vagy más alapbetegség.

glamour plusz ikon Igen, tényleg boldogabb lehetsz bizonyos színektől - szakértő segít kiválasztani a tökéletes árnyalatokat

Igen, tényleg boldogabb lehetsz bizonyos színektől - szakértő segít kiválasztani a tökéletes árnyalatokat

Az első három hónap, az akut fázis kiemelten fontos, mivel ilyenkor sikeresebb a kezelése, és akár az alapprobléma megoldásával elmulasztható. Sok év elteltével azonban előfordul, hogy a fülzúgás az alapbetegség megszüntetése mellett is fennmarad.

A tinnitus 99%-ban egy agyi fantomélmény, és leginkább a pszichét viseli meg. A hallásunk egy aktív érzékszerv, amely folyamatosan hangot keres. Hanginger hiányában pedig az oldalági, agyi impulzusokat kezdi el hangként értelmezni.

Foglalta össze Nagy Tamás, majd hozzátette, hogy a tünet három módon érintheti az egyént: egyrészt maga az egészségügyi alapprobléma jelent gondot, amely egyben a kellemetlen fülzúgás kiváltója, harmadrészt pedig a pszichés terheléssel is számolnia kell az érintetteknek. A három terület szorosan összefügg egymással, így mindegyikhez érdemes szakember segítségét igénybe venni.

Kiket érinthet?

Becslések szerint Európában minden hatodik ember tapasztalt már fülzúgást élete során. Nagyságrendileg a teljes népesség 5%-a szenved folyamatosan ettől a kellemetlen tünettől, és ennek az 1%-a súlyosnak tekinthető.

Kortól és nemtől függetlenül bárkinél jelentkezhet, de jellemzően ötven év felett, a hallásproblémák megjelenésével párhuzamosan tapasztalható. Emellett a nagyfokú zajterhelésnek kitett csoportokban, mint például a zenészek, az óvodapedagógusok vagy az építőmunkások esetén gyakoribb előfordulással számolhatunk.” Emelte ki Nagy Tamás majd elmagyarázta, hogy további speciális csoportok, köztük a mellimplantátumot beültetettek is nagymértékben érintettek.

Az elmúlt évek során, az orvostudomány érdekes összefüggésekre mutatott rá a fülzúgás és a mellimplantátumok között
Fotó: Napoletana/Getty Images

A beavatkozást követő három-öt évben megváltozik a testük struktúrája, illetve a testtartásuk, amelyet az előre kerülő súlytöbblet okoz. Ez keringési nehézségeket idézhet elő a nyaki gerincnél, ami szintén fülzúgást eredményezhet.

Egyre növekszik a tinnitussal küzdők száma, ami javarészt az elöregedő társadalom, az egyre nagyobb zajszennyezés és az egészségtelen életmód számlájára írható.

Megoldások, terápiák

Az erős fülzúgás gátolhat a munkában, a társas kapcsolatokban, az alvásban és az élet számtalan területén. Sajnos előfordult már, hogy egyesek a szűnni nem akaró zajból egyetlen kiútként az öngyilkosságot látták. Nem szabad hagyni, hogy eddig eszkalálódjon ez a frusztráló tünet, ezért is fontos, hogy az érintettek megfelelő időben szaksegítséghez jussanak.

Speciális centrumokat érdemes felkeresni a problémával, ahol a megközelítésben, az eszközök terén és a szakemberek hozzáértésében is a fülzúgás áll a középpontban. A személyre szabott és hatékony kezeléshez pontos diagnózis felállítása szükséges. Meg kell határozni, hogy milyen hangot hall a páciens, hiszen annak függvényében nyújtanak megoldást a szakemberek.

Magyarországon a Tinnitus Klinikán található olyan műszer, amely képes a pontos bemérésre. Azonban a tartós siker érdekében nemcsak a fülzúgással, hanem a kiváltó okával is foglalkozni kell.

Fejtette ki a szakember, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy ritkább esetekben az alapproblémára adott gyógyszer vagy egy alapos fülmosás is megoldást jelent, de a gyógyulás legtöbbször speciális terápiákkal érhető el. Fontos alapelv a csend elkerülése, így a különféle hangterápiák, például a fehérzajok, természethangok és noiserek, vagyis zajgenerátorok használata hozhat megnyugvást.

glamour plusz ikon Bele lehet fáradni a munkakeresésbe, sőt, ki is lehet égni benne – A job search burnout jelenség létezik, és nem válogat

Bele lehet fáradni a munkakeresésbe, sőt, ki is lehet égni benne – A job search burnout jelenség létezik, és nem válogat

Az audiológus szerint a kellemes háttérzajokkal napi hat-nyolc órában szükséges körülvenni magunkat a sikeres gyógyulás érdekében. Emellett új technológiaként a neuromoduláció is elérhető, amely kifejezetten az agy helytelenül működő területén hivatott módosításokat eszközölni.

Ez történhet mágnessel, hanggal, elektromos ingerléssel és ezek kombinációjával. „Ezek mind kifejezetten a tinnitus kezelésére szolgálnak, de nem szabad megfeledkezni a társszakmákról sem. Ha a háttérben nyakigerinc-probléma áll, akkor manuálterápia, míg stresszalapú esetben a jógaterápia vagy az akupunktúra segíthet. Az orvosoknak és egyéb szakembereknek mindenképpen együtt, csapatként kell dolgozniuk a beteg gyógyulása érdekében.

Megelőzés

Egészséges életmóddal, gyakori testmozgással, helyes stresszkezeléssel és az általános orvosi szűrővizsgálatok rendszeres igénybevételével jelentősen csökkenthető a fülzúgás kialakulásának esélye.

Ugyancsak megfontolandó, hogy mivel a halláskárosodás a leggyakoribb kiváltó ok, nagy zajkitettség esetén, például fesztiválok, koncertek látogatásakor érdemes zajvédőket beszerezni, és jó minőségű fülhallgatókat használni a mindennapok során. A pár napos fülzúgás egy-egy hangosabb esemény után teljesen normális, viszont ha egy-két hét után sem hallható javulás, akkor mindenképpen érdemes minél gyorsabban szaksegítséget kérni.