Thuróczy Bertalan: A modern technológia vívmányaival optimalizálhatjuk a mentális és fizikai teljesítményünket
Az emberiséget a kezdetektől foglalkoztatja a minél hosszabb élet és a halhatatlanság kérdésköre, amely a kultúra, a mítoszok, a filozófia és a vallások szerves részét képzi. A 19-20. században a felgyorsult orvostudományi fejlődésnek köszönhetően jelentősen növekedett az átlagos élettartam, amelyet a 21. századi kutatások és technológiai vívmányok tovább növelnek, illetve minőségben is javítanak.
Thuróczy Bertalan orvosbiológiai mérnök saját tapasztalatainak hatására kezdte kutatni a bioszenzorok világát és a longevity témakörét. Nemrég megjelent Super Sapiens könyvében pedig megosztja ezt a tudást, és azt, milyen úton érdemes elindulni, ha több, mint száz évig szeretnénk élni.
Személyes motiváció
Thuróczy Bertalan egy Szolnokhoz közeli faluban, Rákóczifalván nevelkedett. Egészen kiskorától mérnökké szeretett volna válni, és maradandót alkotni. Céltudatosan tanult, és felküzdötte magát az ország egyik legkiválóbb felsőoktatási intézményébe, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre. Az egyébként is híresen nehéz zárthelyi dolgozatokat és vizsgákat sikeresen abszolválta, ám húsz évesen, a harmadik szemeszterben jóval komolyabb megpróbáltatásokkal nézett szembe: rákkal diagnosztizálták.
Kiműtötték a rosszindulatú daganatot, de további áttéteket fedeztek fel a hasi és nyaki nyirokcsomókban, így azonnali kemoterápiára kényszerült. „Nem akartam vállalni a kezelést, mert akkor félbe kellett volna hagynom a tanulmányaimat, és féltem, hogy odavesznek az eddigi erőfeszítéseim. A kezelőorvosom ugyanakkor elmondta, hogyha nem kapok kezelést, akkor egy éven belül meghalhatok, és soha nem vehetem át a mérnöki diplomámat. Sírva írtam alá a beleegyező dokumentumokat” – emlékezett vissza Bertalan.
Végül képes volt átlendülni ezen a nehéz időszakon, folytatta a tanulmányait, kezelésekre járt és hosszútávfutásba kezdett, amelyről úgy nyilatkozott, hogy nemcsak a fizikai, hanem a lelki állóképességét is edzette. A betegséget leküzdve pedig még elszántabbá vált, elvégezte az orvosbiológiai mesterszakot, és a minél egészségesebb, minél hosszabb élet kulcsát kutatja.
Az orvosbiológia vívmányai
Az elmúlt tíz-tizenöt évben már idehaza is megjelent az új területnek mondható orvosbiológiai mérnöki tudomány, amely az orvoslás és a technológia ötvözetét jelenti. A kétéves mesterképzés a BME és a Semmelweis Egyetem szervezésében tanulható, egészségügyi vagy műszaki alapképzéssel. Utóbbi esetén a hallgatók anatómiát, élettant, biokémiát, molekuláris biológiát, biomechanikát és egyéb alapozó tantárgyakat tanulnak, amelyek az orvosi karon fordulnak elő.
Kánai András: „Nem a mesterséges intelligencia veszi el a munkát, hanem az az ember, aki jól használja”
Az egészségügyi irányból érkezők pedig főleg a fizika, a programozás és a matematika terén fejlesztik tudásukat. Bertalan villamosmérnöki alapképzéssel, személyes motivációjának hatására választotta az orvosbiológiai mérnöki hivatást, amely többek között orvostechnikai eszközfejlesztéssel foglalkozik. „A betegségem után mindent megteszek, hogy minél tovább élvezhessem a mindennapok örömeit. Célomként tűztem ki, hogy százhúsz évig éljek, mert
húszéves koromtól számolom a saját egészséges száz évemet.