Az emberek jobban kedvelnek, mint gondolnád - de akkor miért hiszed az ellenkezőjét?
Képzeld el, hogy új munkahelyre érkezel, most találkozol először az újdonsült kollégáiddal. Bemutatkoztok, csevegtek pár mondatot, majd körbevezetnek az irodában, el kell látogatnod a HR-re és az informatikai osztályra, eltelik a nap. Hazafelé a buszon azon filózol, hogy vajon mit gondoltak rólad a frissen megismert munkatársaid, és úgy érzed, lehet nem is kedvelnek. Miközben az említett kollégák ebédnél megjegyezték egymás között, hogy milyen szimpatikus vagy nekik. Honnan ered ez a torzítás?
A Yale Egyetem Pszichológiai Intézetének munkatársai 2018-ban jelentettek meg egy kutatást, amely az úgynevezett “tetszési szakadék”-ot (liking gap) vizsgálta, de mi is ez pontosan? “Tetszési szakadéknak" nevezik azt az ellentmondást, amely az általunk gondolt és a ténylegesen keltett benyomás között van, ez egyfajta kognitív torzítás, amely megnehezítheti az új kapcsolatok kialakítását.
A kutatás egyik fő felismerése az volt, hogy ez a “szakadék” univerzálisan jellemző, és hogy az emberek hajlamosak arra, hogy alulértékeljék azt, hogy mennyire élvezik mások a velük való interakciót. Az eredmények szerint az emberek gyakran aggódnak amiatt, hogy hogyan teljesítettek egy beszélgetésben (például túl sokat beszéltek vagy nem voltak elég érdekesek), míg a másik fél ezzel szemben inkább pozitívan vélekedik róluk.
Ez a jelenség fontos társadalmi hatásokkal járhat, mivel a „tetszési szakadék” miatt az egyes emberek kerülhetik a társas interakciókat, hiszen azt gondolják, hogy nem voltak eléggé kedveltek, miközben a valóság ennek az ellenkezője. A kutatás segít megérteni, hogy az emberek miért aggódnak túlzottan a társas helyzetek miatt, és hogyan tudják jobban kezelni a szociális kapcsolataikat.
Az öt legegyszerűbb módszer a hála gyakorlására, a mentális egészség érdekében
Önbecsülés, önbizalom
Az érdekes eredményeket olvasva elgondolkozhatunk azon, hogy vajon mi okozhatja ezt a torzítást? Lehet például, hogy akinek alacsonyabb az önbecsülése, az kisebb eséllyel gondolja majd, hogy az újonnan megismert beszélgetőpartnere pozitívan vélekedik róla? F. Takács István pszichológus szerint ez egy sajátos, és nagyon gyakori csapda. “Ugyanis az, hogy mi a véleményünk arról, mások mit gondolnak rólunk, leginkább attól függ, saját magunkról hogyan gondolkodunk.
A saját magunkról szóló önbecsülésünk az életünk minden területét meghatározza, és a legtöbb ember esetében kisebb-nagyobb fejlesztésre szorul. Ha alacsony az önbecsülésünk, vagyis azt gondoljuk, mások jobbak, szebbek, ügyesebbek nálunk, könnyen érezhetjük azt egy társas helyzetben, hogy értéktelenebbek vagyunk. Aki csökkentértékűnek érzi magát, az fél az emberi kapcsolatoktól, nehezére esik beszélgetést kezdeményezni vagy fenntartani másokkal, folyton azon rágódik, mit mondhatott rosszul, aggódik a kinézete, viselkedése miatt.”