A rossz testtartás a hátfájások egyik legfőbb okozója, amit nem is olyan könnyű korrigálni
„Húzd ki magad” – hallottuk sokat gyerekkorunkban szüleinktől, pedagógusoktól, edzőktől, egyszóval mindenkitől, aki már tudta, milyen kellemetlenségeket okozhat a rossz testtartás. Mostanra sokan megtapasztaltuk a hanyag tartás következményeit. De még nem késő változtatni! Húzzuk ki magunkat, élvezzük mindazt a sok-sok előnyt, ami ebből származik.
Mennyiszer megfogadtuk már, hogy odafigyelnünk a testtartásunkra, hogy kihúzzuk magunkat, hogy emelt fővel járunk. Mégis feladjuk, pedig tudjuk, érezzük, hogy ezen milyen sok múlik. Kezdjük a megjelenéssel. Aki egyenes háttal jár, jobb benyomást kelt, magabiztosabbnak, fittebbnek, sőt, karcsúbbnak tűnik, és jobban érzi magát a bőrében. Viszont ezeknél is fontosabb, hogy a helyes testtartás segít megelőzni a kellemetlen hát és derékfájdalmat.
Ugyanis a helytelen tartás hosszú távon egészségügyi problémákat okozhat, nem beszélve arról, hogy az önértékelésnek sem tesz jót. De miért olyan nehéz megtartani az egyenes hátat? Ha valóban a helyes testtartás a legjobb testünk számára, miért járunk görnyedt háttal?
Mutasd, milyen a tartásod!
Gaal Michael Ambrose, a V.30 Belvárosi Sportközpont személyi edzője szerint amíg nem ismerjük a rossz testtartás okát, addig valóban nehéz változtatni. „Gerincproblémák, gyenge törzsizomzat, genetikai adottságok, sok ülőmunka, vagy akár egy rosszul kiválasztott szék” - mondja a profi edző, aki szerint ezek mindegyike hozzájárulhat a hibás testtartáshoz.
„Ezért nagyon fontos, hogy tisztázzuk, mi áll a háttérben, mert csak ezután tudjuk hosszú távon javítani a testtartást” – hívja fel a figyelmet a szakember, aki mindenkinek a tartását nézi meg legelőször, hiszen így azonnal kiderülnek a fiziológiai problémák is. Amikor például a tartáson az látszik, hogy az egyik csípő lejjebb van, mint a másik, akkor nagy eséllyel térdfájás fog jelentkezni. Ha a nyak helyzete kritikus, akkor fejfájás léphet fel.
Biztos, hogy csak az ülőmunka miatt van?
Elmondható, hogy aki sokat mozog, könnyebben tudja egyenesen tartani a törzsét, de a sportolás önmagában nem fogja megjavítani a testtartást, a cél érdekében tudatos munkára van szükség. „Egyre több új vendég érkezik hátfájással, szinte kivétel nélkül ülő munkát végző emberekről van szó. Viszont gyakran kiderül, hogy nem csupán az ülőmunka okozza a panaszokat, hanem egy gyerekkori sérülés, letapadt hátizmok, vagy éppen a merev törzs" - magyarázza az edző.
Gaal Michael Ambrose a közös munka elején mindig elvégez egy állapotfelmérését, amiből kiderül, hogy mi áll a hátfájás mögött. Majd az eredmények alapján dönt arról, hogy milyen programra van szükség.
„Amennyiben egy kezdetleges hátfájásról van szó, elegendő, ha a vendég a rendszeres mozgás mellett odafigyel a részletekre, vagyis jó minőségű irodai széket választ az ülőmunkához, amely segíti a helyes testtartást; valamint legalább óránként feláll, és átmozgatja a felsőtestét, nyújtózik egy nagyot, csavar egyet a törzsén és fejfordításokat végez” – mondja Mike, majd hozzáteszi, ha régóta fennáll a rossz tartás, akkor nehezebb kijavítani.
A masszázs is segít
Akinek évek óta nehézségeket okoz az egyenes hát megtartása, annak kiegészítő kezelésekre is szüksége van, ilyen a masszázs és a speciális gerinctorna. Mint kiderül, az edző masszázsterapeuta édesapjával együtt dolgozik azért, hogy a legkritikusabb esetekben is segítsenek a helyes tartás megőrzésében.
Gyakori, hogy egy komplex kezelés során mind edzői, mind pedig masszőr szemmel követjük a vendég állapotát, a két módszer együttesen tartós változást eredményezhet.
Változó, hogy kinek mennyi időre van szüksége az átalakuláshoz, de jellemzően fél-egy éves munka után teljesen elmúlnak a rossz tartás következtében kialakult kellemetlenségek. Ehhez pedig sosincs késő, csak rajtunk múlik, hogy mikor kezdünk emelt fővel járni.