Testpozitivitás helyett testsemlegesség: Út az egészséges önképhez - beszélgetés Boda Kamilla pszichológussal

2025. január 16.
A testsemlegesség a test elfogadására és működésének megbecsülésére ösztönöz, a megjelenés helyett az egészségre és jólétre helyezve a hangsúly
A testsemlegesség a test elfogadására és működésének megbecsülésére ösztönöz, a megjelenés helyett az egészségre és jólétre helyezve a hangsúly
Fotó: puhhha/Getty Images

Hogyan formálja a testpozitivitás mozgalma a társadalom szépségideáljait és az egyéni önelfogadást? Miként járulhat hozzá az egészséges életmód és a rendszeres sport az önbizalom növeléséhez, és mennyire van kártékony szerepe a közösségi médiából áradó túlzott tökéletességnek? Boda Kamilla pszichológussal beszélgettünk a testi, lelki és mentális egészségről, valamint a testpozitivitást felváltó új nézőpontról, a testsemlegességről.

A testpozitivitás eredeti célja és társadalmi hatása

A testpozitivitás mozgalma az utóbbi évek egyik legvitatottabb és legmegosztóbb témája lett. A mozgalom eredeti célja az volt, hogy megkérdőjelezze a közösségi média által sugallt irreális szépségideálokat, és támogassa az embereket saját testük elfogadásában, függetlenül annak alakjától vagy méretétől. Azonban a body positivity fejlődése során új kihívások is megjelentek, amelyek árnyaltabbá és összetettebbé tették ezt a diskurzust.

A testpozitivitás mozgalma eredetileg az önelfogadás elősegítésére jött létre, azonban az elmúlt években egyfajta elvárássá vált, hogy mindenki szeresse a testét. Ez az elvárás sokak számára megterhelő lehet, különösen azoknak, akik évek óta küzdenek a testképzavarokkal. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az önelfogadás egy folyamat, amely időt és türelmet igényel.” - hívja fel a figyelmet Boda Kamilla.

glamour plusz ikon Az alkohol, a társadalmi szorongás legnagyobb mítosza - beszélgetés dr. Schwab Richárddal és Sztankovics Mártával

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a hangfelvételt Varga Juditról: ez van benne

A mozgalom egyik legfőbb üzenete az, hogy tiszteljük és fogadjuk el azokat, akik testalkatukban eltérnek a társadalmi normáktól. A közösségi média azonban gyakran irreális képekkel árasztja el a felhasználókat, ezzel fokozva a nyomást, hogy mindenkinek tökéletesnek kell lennie. Boda Kamilla kiemelte: „Fontos lenne, hogy a közösségi média felületein is nagyobb hangsúlyt kapjanak a valósághű, hiteles tartalmak, amelyek nem erősítik a tökéletesség illúzióját.

Ez jelentősen hozzájárulhatna az egészséges önkép kialakításához.

Az egészségügyi aspektus és a testpozitivitás határai

A testpozitivitás mozgalom egyik gyakori kritikája, hogy bizonyos esetekben normalizálhatja az egészségtelen életmódot. A pszichológus szerint nem elegendő csak a testsúlyt figyelembe venni az egészség meghatározásakor.Az egészségi állapot komplex, amelybe beletartozik a fizikai aktivitás, a táplálkozás, a mentális jóllét és a genetikai hajlamok is.

Fontos kiemelni, hogy az egészséges életmód nem feltétlenül egyenlő a karcsúsággal.

Az egészséges testkép kialakítása érdekében a fókusznak nem csupán az esztétikumon, hanem a funkcionalitáson és az általános jólléten kell lennie” - magyarázza a szakértő.

A testsemlegesség, mint alternatíva

A testsemlegesség mozgalma a testpozitivitást kiegészítve jelent meg, és azt hirdeti, hogy nem kell folyamatosan szeretni a testünket, hanem elegendő semlegesen, ítélkezésmentesen viszonyulni hozzá.

A testsemlegesség mozgalma fontos lépés lehet azok számára, akik nem tudnak azonnal pozitív érzéseket kialakítani a testükkel kapcsolatban. A semleges hozzáállás csökkentheti a testünkkel szembeni elvárásokat és segíthet a reálisabb önkép kialakításában” - mondja Boda Kamilla, aki szerint a sport jelentős hatással van a testkép kialakulására.

A sportnak nemcsak fizikai, hanem mentális jótékony hatásai is vannak. A rendszeres testmozgás javíthatja az önbizalmat és segíthet a testkép pozitív irányú alakításában. Fontos azonban, hogy mindenki olyan mozgásformát válasszon, amely örömet okoz és illeszkedik az egyéni adottságaihoz.”

glamour plusz ikon A rendszeres futás a menopauza tüneteinek enyhítésében is segíthet – Iványi Orsolya és Lubics Szilvia ultrafutó az aktív életmód előnyeiről beszélget

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a hangfelvételt Varga Juditról: ez van benne

A sportágak sokfélesége lehetőséget ad arra, hogy mindenki megtalálja a számára megfelelő mozgásformát. Az egészséges énkép kialakításában előnyt élveznek azok a sportágak, amelyekben az elsődleges hangsúly a funkcionalitáson, nem pedig az esztétikán van.