Ha 50 kiló vagyok, az a baj, ha 120, akkor az - Testsúlyról és önértékelésről Király Lindával és Lengyel Dorottyával
A Pop John kutatása szerint a magyar nők kétharmada nem elégedett a testével és a súlyával. Háromnegyedük fogyni szeretne, több mint a megkérdezettek fele kövérnek tartja magát. Király Lindával és Lengyel Dorottyával beszélgettünk arról, hogy az önelfogadás nem a beletörődésről szól, és az egészség mennyire nem a testsúlyon múlik.
Dorottya hároméves korától sportol, tizenhat éves volt, mikor magyar fitneszbajnok lett a felnőttek között, tizennyolc évesen nyerte meg az első világbajnoki címét, miközben a Testnevelési Egyetemet végezte el. Az edzésekkel és az élsporttal szigorú és önsanyargató diéta járt együtt, ami súlyos anyagcsere problémákat okozott, terhessége alatt terhességi cukorbetegségtől szenvedett, majd hiperinzulinémia alakult ki nála.
Király Linda tehetséges énekesnő, ám ez nem volt elég amerikai kiadójának, szigorúan előírták a szerződésében azt is, hány kiló lehet. Az állandó kemény diéták nála is egészségügyi problémákhoz vezettek. Mindketten rendszeresen beszélnek arról, hogy az ideálisnak vélt kilók kergetése helyett az egészségünkre fókuszáljunk.
A testedet értékelni kell
Dorottya kidolgozott egy módszert, amivel nem csak fogyni vágyó nőknek, de versenysportolóknak edzőként is megmutatja, hogy van alternatívája a drasztikus diétáknak. „Már akkor is elégedett voltam a testemmel, amikor még bőven tizenöt-húsz kiló plusz volt rajtam. A kisfiam születése megtanította, hogy ne csak a külsőségeket nézzem, hanem tiszteljem és értékeljem a testem, és amit tesz nap mint nap” - mondja.
Ugyanezt vallja Király Linda is: „Ma már másképp tekintek a testemre, viszont mindig igyekezni kell a legeslegjobbat kihozni magunkból” - teszi hozzá. Tizenhat éves volt, mikor meghallotta, ahogyan hátul az öltözőben arról beszélget két lány, hogy milyen kár érte, mert tehetséges énekesnő, de ilyen túlsúllyal soha nem lesz belőle semmi.
Ez a megjegyzés elég volt ahhoz, hogy elkezdje azt gondolni, hogy aki túlsúlyos, az nem lehet sikeres. Aztán később jött a már említett szerződés az 53 kilós súlyról. Képes volt akár hathetes léböjtkúrára is, hogy ezt elérje, az egészsége viszont ráment.
Nem kell másokhoz hasonlítani
Minden ember más, a testünk is másmilyen, a sport vagy az evés pedig nem szabadna, hogy az elkeseredett küzdelmet jelentse. A Pop John-kutatás eredményei szerint a nők több mint fele nem szeret tükörbe nézni, és nagyjából ugyanennyien vannak azok is, akik nem tartják szépnek magukat.
„Elfogadtam azt, hogy én mindig homokóra, nagyon könnyen hízom típus leszek, de sportolok, egészségesen étkezem, és próbálom a legtöbbet kihozni magamból. A meditáció megtanított arra, hogy a mostban éljek, tehát tudom értékelni, tisztelni azt, ami most van ahelyett, hogy állandóan feszengjek azon, hogy mi volt vagy mi lesz" - meséli Linda.
A testünket akkor is lehet szeretni, ha nem feltétlenül hozzuk éppen a legjobb formánkat, azonban nem mindegy, hogy mi az a cél, amit kitűztünk magunk elé, ezért az elégedettség felé vezető úton az első lépés, hogy elkezdjük meghallani és elfogadni, hogy nem feltétlenül a szupermodell alkat vagy a fiatalkori alakunk az egészséges cél.
„Évekig erőszakoltam rá a saját testemre, hogy másmilyen legyen. Sikerült elérni a versenyformát, amit tartott néhány napig, de a testem nem érezte abban az állapotban jól magát, minden sejtem éhezett. Ha mindig másmilyenek akarunk lenni, mint amilyenek lenni tudunk, akkor maximum pár másodpercre lehet elégedett valaki, de utána jön a csalódás, hogy nem tudja megtartani” - vallja Dorottya
Ő a saját kárán tanulta meg, hogy egy ideig lehet harcolni az adottságok ellen, de azzal anyagcserezavarnak, hormonális problémáknak vagy mikrobiom borulásnak ágyaz meg az ember, akár visszafordíthatatlan károkat téve a saját szervezetében.
Hozd ki magadból a legtöbbet!
Linda rendszeresen sportol, de nem az a cél, hogy modelleket megszégyenítő alakja legyen, hanem mára pontosan tisztában van azzal, hogy milyen adottságokkal rendelkezik, és azon dolgozik, hogy ezek mentén hozza ki a maximumot, tegyen az egészségéért, miközben élvezi az életet.
„Nagyon fontos, hogy reális célokat tűzzünk ki magunk elé, és ne másnak a maximumát akarjuk mi elérni. Tegyünk azért, hogy minőségi legyen az életünk, hogy jól érezzük magunkat, de fontos, hogy először tudjuk azt, hogy mik a határaink, és ne legyünk elkeseredve emiatt, hanem ebből hozzuk ki a legjobbat” - állítja Lengyel Dorottya is.
„Nem szabad elengedni az egészet, de nem is szabad büntetni vagy önostorozni magad. Szeresd azt, ami jelenleg van, de tegyél meg mindent magadért, élj egészségesebben, járj el edzeni!” - mondja Linda.
Sosem vagy egyedül
Mindketten őszintén beszélnek arról, hogyan alakult át a testük, hogyan találtak rá egy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életformára, és ezzel rengeteg nőnek nyújtanak támaszt.
„Azért beszéltem mindig is nagyon őszintén és nyíltan az egészségügyi állapotomról, mert amikor kiderült, borzasztó egyedül éreztem magam. Nagyon-nagyon sok nő írt nekem, hogy hasonló dolgokkal küzd, és ki is alakult egy kis közösség, ahol megbeszéljük a saját tapasztalatainkat, és ez rengeteget tud segíteni, hiszen az ember a lelkiállapota eszméletlen hatással van a fizikai állapotára. Ha valaki bezárkózik, az nagyon veszélyes tud lenni” - mondja Linda.
Dorottya szintén arra jutott, hogy megosztja a világgal, min megy keresztül. „Régen nagyon sok támadást kaptam, hogy egy világbajnok hogy teheti meg, hogy elhízik, aztán elkezdtem a várandósságaim után kommunikálni, hogy megváltozik a női test a terhességgel, akkor is, hogyha végig diétázol, hiszen nekem a második kisfiammal a terhességi cukorbetegség miatt végig nagyon szigorú diétát kellett tartanom.
„Szülés után őszintén beszéltem arról, hogyan változott a testem, de jött a támadás, hogy na, nincs akaratereje visszafogyni. Hiszem azt, hogy azzal, hogy felvállalom a régi hibáimat, amiket elkövettem, mind étkezésben, versenyzőként, mind a fogyókúráimban, tudok segíteni. A közösségi médiának van szerintem egy olyan oldala is, amivel edukálni tudjuk az embereket és megmutatni a valós dolgokat, emiatt szerintem sokan egyre tudatosabbak” - meséli Dorottya.
Elég volt a bántásból
A kutatást kitöltők ugyan kevesebb mint fele gondolja úgy, hogy a testük akadályozza őket a randizásban, ennek ellenére több mint ötven százalék utasított már vissza szexuális közeledést, mert nem érezte magát elég vonzónak. És teljesen idegenek is hajlamosak ítélkezni mások felett.
Király Linda korábban a Glamour.hu oldalán mesélt a fotója alatt elszabaduló sértő a kommentekről, és Lengyel Dorottya is megtapasztalta, milyen bántóak tudnak lenni olykor az emberek.
Mindenkinek másra van szüksége, hogy ezeket a helyén tudja kezelni, Dorottyának terápia, Lindának meditáció segített. A Pop John alkalmazásban pedig szakemberek által összeállított, egyszerű és élvezetes, játékos gyakorlatokat találsz, amelyek fejlesztik az önértékelést, a jóllétet és a tudatosságot.
„Van az a mondás, hogy boldog ember mást nem bánt. Mindenkinek receptre írnám fel, hogy kezdjen el foglalkozni magával, és találjon egy olyan mentort, terapeutát, bárkit, aki segít neki” - kezdi Dorottya, aki mára már megtanulta helyén kezelni a gonoszkodó kommenteket, de ez nem jelenti azt, hogy ne esne rosszul neki egy-egy beszólás.
„Ha ötven kiló vagyok az a baj, ha százhúz, akkor az. Ezt mára megtanultam kezelni, én ismerem a saját utam, tudom, mi mindenen mentem át, mi mindent bírt ki a testem, mi volt az utam. Tudom azt, hogy az emberek hajlamosak a saját fájdalmukból kiindulni. Minél bántóbb, amit írnak, annál nagyobb a problémájuk a saját életükkel. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy az emberek tudják azt, hogy felelősséget kell vállalni a szavaikért" - magyarázza.
„Számtalan olyan helyzetet láttam, hogy torz kép él a fiatalokban arról, hogy mi a valóság, mi nem az. Rengeteg szó esik arról, hogy az online zaklatás mennyire felerősödött a fiatalok között és az öngyilkosság is megfordul a fejükben, mert névtelenül kapják a pofonokat jobbról-balról. Felelősséggel tartozunk egymásnak, hogy ne alakuljon ki a fiatalabb generációban ilyen szörnyen torz világkép” - foglalja össze Linda.
Kezdj el magaddal foglalkozni
Ráadásul ha jóban vagy magaddal, akkor sokkal egyszerűbben elő tudod csalogatni a legjobb énedet. „A három legfontosabb dolog az étkezés, a sportolás és a mentális háttér, emellett igenis foglalkozni kell a regenerálódással, a pihenéssel, azzal, hogy utána járjunk, hogy esetleg milyen lélektani háttere van annak, hogy túlsúlyosak vagyunk. Nem elég csak lemenni az edzőterembe és guggolni. Persze nagyon fontos, de az is, hogy a lelkünket is eddzük, és hogy foglalkozzunk a belsőnkkel is, ne csak a külsőnkkel” - mondja Dorottya.
Ha nehezebb napja van, Linda a kutyájával sétál, elmegy táncolni vagy mozogni, de a tippjei között szerepel az olvasás vagy egy jó kádfürdőzés. „Fontos, hogy ne csak a távoli célokat értékeljük, hanem a kisebb célok elérésében is legyen sikerélményünk, Az önbizalom feltétele az önismeret, aminek pedig elengedhetetlen része, hogy a lelkünkkel is foglalkozzunk” - összegez Dorottya.