Nagymamáink hagyományait követve hamarabb kilábalhatunk a megfázásból, mint gondolnánk

ma 06:01
Ne a gyógyszertárat rohamozzuk meg rögtön betegség esetén
Ne a gyógyszertárat rohamozzuk meg rögtön betegség esetén
Fotó: Catherine Falls Commercial/Getty Images

A tél és a hideg idén is megérkezett és kevesen vannak, akik átvészelik ezt az időt megfázás vagy nátha nélkül. Az orrfolyás, krákogás, fájós torok keveseket kerül el, ezért érdemes utána nézni, mik azok gyógymódok, amikkel még időben kúrálni tudjuk magunkat.

Nem kell rögtön gyógyszerekből feltankolni, ha érezzük, hogy le fog verni a lábunkról a betegség, folyamodjunk nagymamáink hagyományaihoz és gyógyuljunk meg hamar! A legjobb módszer természetesen a megelőzés, ami persze nem mindig kivitelezhető. De érdemes követi a WHO ajánlását, mert ezeket követve csökkenthetjük a betegeskedéssel töltött napok számát. A tápanyagban gazdag, teljes értékű táplálkozás az egyik legfontosabb, valamint a mozgás rendszeressége.

Ezenkívül, amit még tehetünk, hogy sokat vagyunk a természetben. Az otthonunkban szellőztessünk gyakran, ha tehetjük, párologtassunk természetes és tiszta forrásból származó illóolajokat és gyakran cseréljünk paplanhuzatot, főleg a vírusos időszakban.

Ha már megtörtént a baj

Ahhoz, hogy tudjuk mit kell kezelnünk, fel kell ismernünk a megfázás tüneteit, mely legtöbbször az időjárás változásával kopogtat be. A nyárból őszbe és az őszből a még hidegebb, nyirkosabb télbe fordulva könnyen észlelhetjük magunkon a gyengülő immunrendszerre utaló tüneteket. A nátha vagy megfázás jelei könnyen összetéveszthetőek a városi, felgyorsult életmód okozta általános fáradtsággal vagy a magas szmogtartalmú levegő okozta tünetekkel.

glamour plusz ikon Immunerősítő hatásuk verhetetlen és fillérekért beszerezheted őket bárhonnan - gyűjts te is gyógynövényeket

Immunerősítő hatásuk verhetetlen és fillérekért beszerezheted őket bárhonnan - gyűjts te is gyógynövényeket

Az egyik előzetes jel lehet a kimerültség, a másik pedig a viszkető szem vagy orr, a köhögési inger, később fájó torok. Amennyiben ezeken egy kiadós alvás nem segít, akkor nagy valószínűséggel meghűléssel állunk szemben, ami akár egy-két hétig is eltarthat és az orvostudomány jelenlegi állása szerint gyógyszerrel nem gyógyítható, csak a tünetek enyhíthetőek. Azonban léteznek hatásos természetes megoldások, amiket most sorra is veszünk.

Felgyorsult életmódunk miatt szinte hihetetlen akár csak elképzelni is, hogy a megfázás vagy nátha legküzdésének a legjobb és leghatásosabb módja a pihenés. Márpedig ezt kellene tennünk: izoláltan ágyban pihenni és regenerálódni. A kutatások szerint napi 8 óra alvás még a gyógyulást is gyorsítja, ez természetesen minden betegség esetében elmondható.

Napi szinten akár 3-4 liter folyadék elfogyasztása is ajánlott, valamint a pihenés mellett az ásványi anyagokban és tápértékben gazdag ételek fogyasztása mind segíteni tud abban, hogy az immunrendszerünk felvegye a harcot a kórokozók ellen. Attól sem kell megijedni, ha lázzal jár a nátha, mert ez is csak a testünk egy természetes reakciója, mely segít abban, hogy gyorsabban felépüljünk.

Teázásra fel!

A napi 3-4 literes folyadékbevitelhez kevesen vannak hozzászokva, sajnos a jellemzőbb az, hogy dehidratáltak vagyunk, mely hatással van az általános egészségünkre is. A betegségek esetén pedig kiemelten fontos a folyadékbevitel. Nagyon fontos kiemelni, hogy a folyadék minősége is nagyon fontos, ezért kerüljük a cukros üdítőket és inkább fogyasszunk teákat, amik gyógynövényekből készültek. Itt is előnyben kell részesíteni a szálas teákat, megfázás esetén leginkább a bodza és a fehérmályva tea ajánlott, melyeknek kiváló nyákoldó hatásuk van. A bodza virágzata ezentúl erősen izzasztó hatású, ami szintén hatásos lehet megfázás esetén.

glamour plusz ikon Fontos kiemelni, hogy vitaminszedésnél nincsen olyan, hogy one size fits all

Fontos kiemelni, hogy vitaminszedésnél nincsen olyan, hogy one size fits all

A kamilla virágát többféleképpen is tudjuk használni attól függően, mi is a konkrét probléma. Teaként fogyasztva gyulladáscsökkentő hatása van, ha pedig inhalálással használjuk, akkor csökkenthetjük köhögéses tüneteinket is. Fontos, hogy a gőz, ami fölé hajolunk, ne legyen forró, csak kellemesen meleg és után tartózkodjunk szobahőmérsékelten. A leghatásosabb lefekvés előtt végezni az inhalálást. További nagyon hatásos gyulladáscsökkentő növény az antibakteriális hatású gyömbér. A legjobb lereszelni és forró vízzel leöntve elkészíteni, majd amikor szobahőmérsékletűre hűlt, egy kis kanál mézet tenni a főzetbe és így elfogyasztani. Amennyiben teljes immunrendszer-regenerációt szeretnénk, egy kis citrom levét is beletehetjük.

Ha későn vesszük észre a nátha tüneteit, be lehet vetni a kakukkfű teát és a hársfát, amik erősebb gyógynövények. A kakukkfű szintén remek köptető hatású és köhögés esetén a főzetet jó ötlet egy kádnyi meleg vízbe önteni és abban eltölteni 10-15 percet, mert különösen jó hatással van a légutakra. A hársfa főzet is tökéletesen alkalmazható ugyanígy, mert csillapítja a köhögést és gyulladáscsökkentő hatású.

Nem mondunk újat azzal, hogy a méz az egyik leghatásosabb köhögéscsillapító és olyan sokféle létezik belőle, hogy mindenki megtalálhatja a kedvére valót. Sokan nem tudják, hogy tilos szabad forró vízbe tenni, mert csökken hatása, mindig várjuk meg, hogy lehűljön a tea és utána keverjük bele a mézet.

Apropó forró fürdő: nemcsak hasznos, hanem nagyon kellemes is tud lenni a legyengült szervezetnek. Ilyenkor bátran tegyünk pár csepp illóolajat egy marék sóra, ez lehet eukaliptusz, teafa vagy levendula, és szórjuk a fürdővízbe. De ha nincs fürdőkádunk sem kell csüggednünk, ha beszerzünk egy nagyobb lavórt, a lábfürdő ugyanilyen hatásos lesz.

Hagymába csomagolva

Mind a vöröshagyma, mind a fokhagyma a magyar konyha oszlopos tagjai, azonban azt már kevesen tudják, hogy a megfázásos betegségek kezelésében is fontos szerepet játszanak, mert mindkettőnek erős antibakteriális hatása van, ami tökéletes egy ilyen jellegű, enyhébb betegség kezelésében.

Légúti panaszok esetén kenjünk be körömvirágkrémmel a mellkasunkat, majd helyezzünk rá vöröshagyma szeleteket, végül takarjuk be az egészet textillel és hagyjuk pár órát pihenni. Fogyasszunk ilyenkor nyersen fokhagymát, vagy a megszokott ételekhez adjunk kicsivel többet. Azonban az egyik leghatásosabb recept, ha egy pohár vízben megfőzünk egy-két gerezd fokhagymát, azt kihűtjük és utána elkeverjük egy kis mézzel és citrommal. Ezt fogyasszuk pár napig a fentebb említett többi gyógymóddal együtt.