Íme 3+1 természetes alvást segítő módszer, hogy végre nyugodtak legyenek az éjszakáid

2025. február 23.
Egyre többen küzdünk el- és átalvási nehézségekkel a stresszes életmód, a munkahelyi nyomás és a túlterheltség miatt
Egyre többen küzdünk el- és átalvási nehézségekkel a stresszes életmód, a munkahelyi nyomás és a túlterheltség miatt
Fotó: Profimedia

Esténként a rét összes bárányát meg kell számolnod, hogy álomba ringasd magad? Rendszeresen forgolódsz elalvás előtt, esetleg többször is felriadsz? Egyszerűen csak aludnál végre egy jót? A legjobb helyen jársz, cikkünkben ugyanis alvásszakértő árulja el, mely természetes módszerek lehetnek a segítségedre.

A minőségi alvás hiánya az egész életünket megnehezíti, hiszen ha nem tudjuk megfelelően kipihenni magunkat, az a munkavégzés, a tanulás, de még akár az egyszerű mindennapi teendők elvégzésének kárára is mehet. Sok esetben nem is az a probléma, hogy nem fekszünk le időben – de akkor mi állhat az alvási nehézségek hátterében, és mit tehetünk, hogy végre kisimultan ébredjünk?

Az alvási nehézségek nyomában

Szijjártó Noémi alvásszakértő és vállalati wellbeing mentor, a Jót alszom természetes alvássegítő webshop és blog alapítója felhívja a figyelmünket, hogy a felnőtt magyar lakosság közel kétharmada küzd valamilyen alvásproblémával. Még akkor is, ha időben álomra hajtjuk a fejünket, sokszor előfordulhat, hogy forgolódunk, nem sikerül elaludnunk, esetleg többször felébredünk éjszaka, és nem tudunk visszaaludni.

Egyre többen küzdünk el- és átalvási nehézségekkel a stresszes életmód, a munkahelyi nyomás és a túlterheltség miatt, illetve ez a koronavírus egyik leggyakoribb utóhatásaként is tipikusan megfigyelhető tünet.” – véli a szakértő hozzátéve, hogy az el- és átalvási nehézség, vagyis az inszomnia az egyik leggyakoribb alvásbetegség, amellyel a lakosság körülbelül 30%-a garantáltan találkozik az élete során.

glamour plusz ikon Lehet, hogy alvászavarban szenvedsz, és még csak nem is tudsz róla

Lehet, hogy alvászavarban szenvedsz, és még csak nem is tudsz róla

A kimerültség komoly problémákhoz vezethet, és növeli a balesetek kockázatát. Az alvásszakértő szerint a tartós, minimum két-három hétig tartó kialvatlanság mellett megjelenik a koncentráció- és memóriazavar, valamint a teljesítmény- és kedélyromlás: „Ha ezek a tünetek hosszabb ideig fennállnak, érdemes elgondolkodni, hogy hogyan tudunk felelősen javítani az alvásminőségünkön.” – tanácsolja a szakértő.

Szerencsére nem biztos, hogy a nyugtalan éjszakák hátterében alvásbetegség áll, elképzelhető, hogy csupán a nem optimális alvási szokásaink okoznak gondot:Ebben az esetben érdemes tükörbe néznünk, elsősorban megfigyelni az alváshigiénénket, és amennyiben szükséges, javítani. Ha mindent megtettünk, és még akkor sem tudunk megfelelően pihenni, akkor kell orvoshoz, alvásszakértőhöz, szomnológushoz fordulni.