Nem szégyen terápiára járni, még akkor sem, ha nincsenek „nagy” problémáid

A pszichológia nemcsak a mentális betegségek diagnosztizálására, de arra is tökéletes eszköztárral szolgál, hogy a mindennapok során felmerülő nehézségeket könnyebben kezeljük
A pszichológia nemcsak a mentális betegségek diagnosztizálására, de arra is tökéletes eszköztárral szolgál, hogy a mindennapok során felmerülő nehézségeket könnyebben kezeljük
Fotó: Shutterstock

Terápiára járni nemcsak nem szégyen, de tulajdonképpen mindenkinek szüksége lenne rá. Sokak közvetlen környezetében még stigmák övezik, a terápiára járás azonban egyre inkább normalizált tevékenységgé vált az elmúlt évek során – most már csak azt a tévhitet kell eloszlatni, hogy csupán „nagy” problémákkal indokolt.

Sokan azt feltételezik, hogy a terápia kizárólag komoly mentális zavarokkal küzdő személyek számára van fenntartva, és nem érzik elég súlyosnak a gondjaikat ahhoz, hogy segítséghez forduljanak, ez azonban nem is állhatna távolabb a valóságtól. Míg a terápiára járás valóban támogatja a mentális egészségügyi problémákkal küzdőket, ez nem jelenti azt, hogy a pszichológusok nem adnak teret mindenki másnak is arra, hogy az önismeretük elmélyítésén dolgozzanak.

Mindenki megérdemli, hogy meghallgassák

Ha voltak már olyan gondolataid, hogy a te problémáid nem is olyan komolyak, hogy csak vesztegeted a terapeutád idejét, hiszen másoknak sokkal súlyosabb gondokkal kell megküzdeniük, akkor mindenképp olvass tovább, és mindenekelőtt jegyezd meg a következőket: a terápia mindenkinek jár. A pszichológia nemcsak a mentális betegségek diagnosztizálására, de arra is tökéletes eszköztárral szolgál, hogy a mindennapok során felmerülő nehézségeket könnyebben kezeljük.

A szakértői tanácsadás sokak számára képezi az öngondoskodás nélkülözhetetlen részét, még akkor is, ha az életük adott szakaszában éppen nem tapasztalnak konkrét mentális egészségügyi tüneteket. A kisebbnek tűnő problémákról való beszélgetések ereje azonban nem lebecsülendő, hiszen ezeknek a felhalmozódása később stresszhez, kiégéshez és szorongáshoz vezethet. Egy szakember támogatása a könnyebb és nehezebb életszakaszokban egyaránt pozitív hatást eredményez.

Terápiára járni nemcsak nem szégyen, de tulajdonképpen mindenkinek szüksége lenne rá
Fotó: Shutterstock

Milyen esetekben érdemes terápiára járni?

Egyénenként eltérő, hogy miért érezzük a terápia szükségét, de minden esetben valid okokról van szó. Mindannyiunknak megvannak a saját küzdelmei, és rendkívül hasznos, ha van lehetőségünk egy pártatlan, elfogulatlan külső szemlélővel átbeszélni ezeket. A terapeutákat végső soron arra képzik, hogy a pácienseiket egy kiegyensúlyozottabb élet felé tereljék, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy kellő önismerettel rendelkezzünk, és nyitottak legyünk a lelki sebeink gyógyítására.

glamour plusz ikon 5 mindfulness gyakorlat elfoglalt embereknek, ami észrevétlenül változtatja meg az életedet

5 mindfulness gyakorlat elfoglalt embereknek, ami észrevétlenül változtatja meg az életedet

Sokan fordulnak pszichológushoz olyan mérföldköveket követően, mint egy párkapcsolat lezárása, egy munkahelyről való távozás vagy egy szeretett személy elvesztése, hiszen a szakértői vélemény gördülékenyebbé teheti a radikális változások, veszteségek feldolgozását. Az egészségügyi problémák feldolgozása, a stresszes életszakaszokban való helytállás, esetleg az önérvényesítés nehézségeinek leküzdése szintén gyakorta motiválják az ülések melletti elköteleződést.

Az is előfordulhat, hogy valakinek a legtöbb területen épp rendben van az élete, mégis minden nap nyugtalannak vagy szomorúnak érzi magát, és később a terápiás folyamat segít diagnosztizálni, hogy szorongással vagy depresszióval küzd. De pszichológushoz járni mentális zavarok megállapítása nélkül, az élet könnyedebb szakaszaiban is olyan ismeretekkel gazdagíthat önmagunkról és a hangulatunk változásairól, amelyeket talán fel sem ismertünk volna szakértői segítség nélkül.

Mindannyiunknak megvannak a saját küzdelmei, és rendkívül hasznos, ha van lehetőségünk egy pártatlan, elfogulatlan külső szemlélővel átbeszélni ezeket
Fotó: Shutterstock

Megelőzés, megküzdés és megkönnyebbülés

A terápia a mentális egészség megőrzésének olyan rutinszerű formája, mint az orvoshoz járás, amely még azelőtt teret biztosít a különböző megküzdési stratégiák felfedezésére, hogy az ember krízisben találná magát. „Sokan azért jönnek terápiára, hogy jobban megértsék magukat, hogy a nehezebb területeken dolgozzanak, és hogy javítsák a boldogulási és a nehézségekkel való megbirkózási képességüket.” – mondja Dr. Gail Saltz pszichiátria professzor a Healthline-nak.

glamour plusz ikon Az intuitív étkezésbe akár egy hamburger is belefér! - Interjú Kurucz Salome táplálkozástudományi szakemberrel

Az intuitív étkezésbe akár egy hamburger is belefér! - Interjú Kurucz Salome táplálkozástudományi szakemberrel

A professzor szerint a terápiának rendkívüli ereje van: Az lenne a legjobb, ha az emberek jóval azelőtt terápiát kérnének, hogy az életükben krízis következne be, hogy jobban fel legyenek készülve az életük elkerülhetetlen válságainak vagy nehézségeinek kezelésére. – teszi hozzá. „Nincs olyan, hogy »elég depressziós«, ha segítségkérésről van szó. Amennyiben depressziósnak érzed magad, nagy eséllyel profitálhatsz a terápiából.” – veszi le a terhet a döntés előtt állók válláról Dr. Saltz.

Még mindig bizonytalannak érzed magad?

Természetes, ha hezitálsz, hogy megéri-e terápiára járnod. Érdemes azonban ebben az esetben is egy terapeuta véleményét kérni a helyzetedről, hiszen akkor is a helyes úton fog tovább terelni, amennyiben nem szakterülete az adott problémakör. Ha pedig indokoltnak látja a közös munkát, akkor már az első alkalommal megállapításra kerül, hogy milyen típusú és milyen gyakori találkozás ajánlott: igény szerint lehet szó személyes vagy online, heti vagy havi rendszerességű ülésekről.

Sokan azért mennek terápiára, hogy jobban megértsék magukat, hogy a nehezebb területeken dolgozzanak, és hogy javítsák a boldogulási és a nehézségekkel való megbirkózási képességüket
Fotó: Shutterstock

Ne feledd: a terápia egy biztonságos tér, ahol bátran kérhetsz segítséget, ebben semmi szégyellnivaló nincsen. Mindannyiunknak szüksége van a támogatásra, és mindenkinek a problémáit a saját körülményeire való tekintettel kell kezelni. Talán úgy tűnhet számodra, hogy az aggodalmaid eltörpülnek másoké mellett, de jelenleg ezek a kétségek gátolnak a kiegyensúlyozottságban, tehát igenis valós és elfogadható indokkal szolgálnak arra, hogy feltérképezd, mi áll a nyugtalanságod hátterében.