A társasjátékok szuper kapcsolatépítők, de a mentális egészségnek is jót tesznek, sőt, segíthetnek leküzdeni a szorongást
A társasjátékok története egészen az ókori Egyiptomig nyúlik vissza, és azóta is töretlen népszerűségnek örvendenek. Kicsiktől a nagyokig mindenki megtalálhatja a számára legszórakoztatóbbat, és a játék örömén kívül rengeteg pozitív hatással és remek készségfejlesztéssel is szolgál.
Juhász Bettina, a 2024-es GLAMOUR Women of the Year gálán is jelölt Mélylevegő Projekt egyik alapító pszichológusa, a mentális egészség fókuszával vezet be minket a társasjátékok izgalmas világába. Győri-Nádai Réka, a Mit játsszunk? vlog brand menedzsere pedig izgalmas ajánlásokba enged betekintést.
Játék gyerekkorban
A játék nagyon fontos része lehet mindenki életének. Gyerekkorban a rendszeres társasjátékozás nemcsak leköti a kicsiket, hanem számos pozitív hatása is van. „Fejlesztheti a problémamegoldó képességet, a kreativitást, a szociális készségeket és az empátiát. Emellett segíthet a koncentráció, a figyelem és a szabálykövetés fejlesztésében is” - számolt be Juhász Bettina.
Egészen korán, már kétéves korban lehet készségfejlesztő játékokat adni a gyerekeknek, és általában három-négy évesen bevonhatók a társasjátékozásba is. „Ekkorra a gyerekek elég fejlettek ahhoz, hogy képesek legyenek megérteni, követni a játék szabályait, például azt, hogy várniuk kell, míg ők következnek. Emellett megfelelő figyelmet és koncentrációt képesek fordítani a játék menetére.
Már rendelkeznek az olyan kognitív és motoros készségekkel is, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy részt vegyenek a játékban, és élvezzék azt.” A pszichológus hangsúlyozta, hogy mindig korhoz és fejlettséghez igazítva válasszunk játékot a gyerek számára, így elősegítve a további fejlődést és a siker élményét.
Fejleszthető készségek és játék ajánló
Problémamegoldás: A társasjátékok gyakran feladatokat és problémákat rejtenek, amelyeket meg kell oldani a játék során. Ez fejleszti a gyerekek találékonyságát a problémamegoldás területén. Konkrét játékok: Micro Macro Crime City, Stone Age Junior, Rókanyomon
Empátia: A játékok során a gyerekeknek lehetőségük van megérteni mások érdekeit, gondolatait és érzéseit, ami segíthet az empátia fejlesztésében. Konkrét játékok: Hogy vagy Boribon?, Körvonal mini, Igen?
Kommunikációs készségek és csapatmunka: A társasjátékok közben a gyerekeknek gyakran együtt kell dolgozniuk, vagy épp versenyezniük egymással, ami fejlesztheti az olyan kommunikációs készségeket, mint a beszéd, a hallgatás és a megértés. Emellett a csapatmunka és az együttműködés képességét is elősegíthetik. Konkrét játékok: Tiltott sziget, Leo, Nyúlmentő akció, A herceg nyer
Játssz felnőttként is!
A gyerekszobát kinőve sem kell lemondanunk a társasjátékok okozta örömről. Juhász Bettina kiemelte, hogy számos pozitív hatásuk van felnőttként is, amelyek közvetlenül érintik a mentális, érzelmi és szociális jólétet.
A közös játék élménye erősítheti az emberi kapcsolatokat és segíthet a konfliktuskezelésben. Emellett a felszabadult és vidám környezet javíthatja a kommunikációt, ami hozzájárul az összetartozás és a barátságok erősödéséhez is.
Győri-Nádai Réka kiemelte, hogy a stratégiai és kooperatív játékok kiváló fejlesztői a szociális készségeknek. Ilyen például a Pandemic társasjáték. A társasozás lehetőséget kínál elszakadni a hétköznapi nehézségektől. Új kihívásokkal kecsegtet, amelyek egyszerűbben megoldhatók, mint az élet adta feladatok, így önfeledt örömünket lelhetjük bennük. Emellett a kreatív gondolkodásunk is szárnyra kaphat, hiszen a fejtörők megoldásához gyakran a megszokottól eltérő perspektívából kell szemlélnünk a problémát.
A mindennapokban is hasznos problémamegoldó képesség és a kreativitás fejlesztéséhez például a Képérzék, a Firkaland, a Firkafutam vagy a Szókapocs játékok lehetnek segítségünkre. A pszichológus kiemelte, hogy mindig a játék okozta öröm és szórakozás legyen fókuszban, és ne váljon stresszforrássá a túlzott versengésből adódó nyomás, legyen szó kicsikről vagy nagyokról.
Fejleszthető készségek és játék ajánló
Flow-élmény: A játék során gyakran tapasztalhatunk olyan állapotot, amit a pszichológusok "flow"-nak neveznek. Ez az a kivételes állapot, amikor teljesen elmerülünk a tevékenységben, és elveszítjük az időről és a külső ingerekről való tudatosságunkat. A flow-élmény fokozza a játék élvezetét és hozzájárul a mentális egészségünkhöz. Konkrét játékok: A Föld, Az Erdő, Dixit
Szociális kötődés: A társasjátékok kiváló lehetőséget kínálnak a szociális kapcsolatok kiépítésére és megerősítésére. A játék közben megosztott élmények és együttműködési lehetőségek segíthetnek elmélyíteni a barátságokat és kapcsolatokat. Konkrét játékok: Belső galaxis, Egyszer volt…, Hogy folytatod?
Önkifejezés: A játék lehetőséget ad arra, hogy kifejezzük magunkat, és kipróbáljunk különböző szerepeket vagy személyiségeket. Ez segíthet az önismeret és az önbizalom fejlesztésében. Konkrét játékok: Nottingham bírája, Álarcosbál, Talisman, Hová tűnt Alice?
Mentális betegségek és a játékok
Bizonyos esetekben a mentális betegségek tüneti kezeléseként is alkalmazhatók a társasjátékok. „A megfelelő gyógyulás érdekében mindenképpen orvosi konzultáció szükséges, ha valamilyen mentális betegséggel küzdünk. Azonban a szakember által előírt terápiák vagy gyógyszerek alkalmazása mellett a társasozás jó kiegészítő tevékenységnek tekinthető” - mondta Juhász Bettina.
A társasjátékok nyújtotta szórakozás és kapcsolatteremtés például segíthet csökkenteni a szorongást és javítani az érzelmi jólétet, emellett enyhíti a depressziót is. Az autizmus spektrumzavarban szenvedők számára is hasznos lehet a társasjátékok strukturált, előre megtervezett felépítése. Egy olyan biztonságos környezetet teremtenek, amelyben fejlődhetnek a szociális készségek, például a kommunikáció és az együttműködés.
A pszichológus az eddigieken felül az időseknél fellépő demencia esetén emelte ki a játékok szerepét, amelyek segítenek fenntartani és fejleszteni a kognitív funkciókat, mint például a memória és a figyelem, miközben szórakoztató szociális tevékenységet nyújtanak.
A játék sokkal többet jelent, mint szimpla kellemes időtöltés. Valójában a játék mélyen beépül az emberi élmények és kapcsolatok szövetébe, ahol különböző pszichológiai folyamatokat és hatásokat indíthat el. Ezért nemcsak szórakozás, hanem valódi értéket képviselő elem az életünkben.