Önámítás vagy valódi önismereti eszköz? Szkeptikusként kipróbáltam a tarot-t
A tarot világa mindig is ellentmondásos volt számomra. Furcsa mód egyszerre vonzott és taszított az az ígéret, hogy bizonyos kártyalapok képesek rávilágítani az életem rejtett dimenzióira. Belül valami azt súgta, hogy ez nem más, mint önáltatás, mégis kíváncsi lettem.
Amikor módom adódott kipróbálni a Ma Deva Padma: Szakrális Nő Tarot-ját, úgy döntöttem, félreteszem az előítéleteimet, és szkeptikusként teszek vele egy próbát. A kártyát övező jelenségek megfejtésében Markó Barbara Eliza, a Tarot Kollektíva könyv szerzője volt segítségemre.
Megnyerő külsőbe bújtatott szemfényvesztés?
Lehet, hogy felszínes vagyok, de engem sokszor a külcsínnyel be lehet rántani – majdnem bármibe. Ma Deva Padma, az Osho Zen Tarot elismert képzőművészének személyes ihletésű, gondosan megtervezett tarot-kártyája pedig – még mielőtt küldetése szerint „lelki táplálékot és megtisztulást” hozna – maradéktalanul kielégíti az esztétikai igényesség iránti vágyamat is. A kártyák megkapóak, de egyben zavarba ejtőek is.
Az első húzásomra készülve kezdetben ezek a kérdések visszahangoztak bennem: nem vagyok-e megvezetve, illetve nem vezetem-e meg saját magam azáltal, hogy egy pakli szép külsőbe csomagolt „jóskártyára” „bízom magam”?
Továbbá, szövegekkel foglalkozó emberként, a Tarot-kártyákra írt útmutatókat olvasva a lapok üzenetei elsőre túl általánosnak, szinte klisésnek tűntek. Ha ennyire nyitottan értelmezhetőek a lapokra írt „tanácsok”, hogyan lehetnének irányadók? Ezen a ponton elérkezettnek láttam az időt, hogy felkeressem Markó Barbara Elizát, a Tarot Kollektíva című könyv szerzőjét, hátha segíteni tud támogatást nyújtani abban, hogy hogyan és miért érdemes kibogozni a tarot szálait.
Eliza elsőként felidézte, hogy kezdetben ő is szenvedélyesen vágyott a megerősítésre, mindenbe belekapaszkodott, ami ezt látszólag megadta neki. „Ezzel pedig pont a lényeget tévesztettem szem elől, mégpedig azt, hogy a kártya is csak egy eszköz, és én vagyok a kulcs, az én intuícióm.” Ez a mondat ráerősített arra, amit én is éreztem, amikor igent mondtam a tarot-ra a legelején: nem a kártyáktól kell várnom a csodát, hiszen a tarot nem válaszokat ad, hanem kérdéseket vet fel.
És ezek a kérdések sokszor fontosabbak, mint maguk a válaszok.
A tarot mint önismereti eszköz
Egyesek szerint a tarot puszta szemfényvesztés, mások szerint játék, megint mások szerint valódi önismereti eszköz. A tarot-ról az évszázadok alatt festett sokszínű képet árnyalhatja a tény, hogy a kártya nem csak jövendőmondásra szolgál – sőt, sokkal inkább egy tükör, ami segít rávilágítani rejtett érzéseinkre és gondolatainkra.
„Az a táj, ahová beléphetünk a kártya által, igazából bennünk van – a saját belső világunkat járhatjuk be. Ez hasonló folyamat, mint belenézni a tükörbe. Valaki mindig pózba vágja magát, és csak megerősítést keres arra, hogy igen, ma is milyen szép vagyok. A tarot, ha elvárások nélkül húzunk, akkor nagyon jól használható arra, hogy találkozzunk azzal a részünkkel, amit éppen kevésbé látunk” – véli a Tarot Kollektíva könyv szerzője.
Ezt a megközelítést követve elkezdtem értő figyelemmel, elcsendesedve, az előítéleteimet minél inkább háttérbe szorítva húzni a lapokat. Nem azért, hogy konkrét válaszokra találjak, hanem azért, hogy megértsem, mik zajlanak épp bennem, milyen „tájakra” visz a kártya, vagy épp mennyire inspirál arra, hogy mélyebben magamba nézzek. Ma Deva Padma: Szakrális Nő Tarot-jának is ez a célja a leírások alapján.
A hetvennyolc lapból álló kártyacsomag és útmutató a spirituális fejlődést és az önvizsgálatot igyekszik előre mozdítani a női archetípusok hangsúlyozásával. De sikerülhet-e esetemben mindez úgy, hogy a természetfeletti világgal (még) nem vagyok kapcsolatban?
Kell-e a spirituális nyitottság?
A spiritualitását még kereső egyénként felmerült bennem a kérdés, hogy érdemes-e egy olyan tarot-val indítani, aminek már az elnevezése is utal az érzékfölöttiségre? Megismerkedve a lapokkal azonban rájöttem: a szellemekkel suttogás és a pusztán anyagi, érzéki világban való hit között számos köztes út húzódik meg, és a Szakrális Nő Tarot nem erőlteti rám a spiritualitást (már amennyiben ezt megteheti bármi egyáltalán).
Összességében a tarot-t ilyen szempontból vizsgálva, Eliza szerint „nem kell »hinni« a kártyában ahhoz, hogy profitáljunk belőle. A tarot remek asszociációs felületként működik, és jó eszköz arra, hogy egy kicsit elengedjük a tudatos kontrollt.” A cél tehát nem az, hogy higgyek valamiben, hanem az, hogy nyitott legyek arra, amit a lapok felvetnek. És hogy ebben melyik kártyacsomag segíthet leginkább?
„Nagyon sok művészek által tervezett pakli van a piacon, ami szép, de nem igazán enged be archetipikus mélységekbe. Kezdéshez a Rider-Waite tarot-t ajánlom, annak a képi világán keresztül a legkönnyebb belépni a kártyák világába” – tanácsolja a tarot-szakértő.
Egyénileg vagy csoportosan?
A tarot-t lehet egyéni gyakorlatként vagy csoportos helyzetekben is használni, mindkettőnek megvannak az előnyei. Eliza szerint „egyedül is lehet húzni, ha az ember szeretné beépíteni a meditációs gyakorlatába a képeket, de ha krízisben vagyunk, akkor erősebb élmény tud lenni, ha valaki mellettünk van, amikor elindul a párbeszéd a kártyákkal.”
Ami engem illet, az élet számos területén egyedül kell helyt állnom, így úgy gondoltam, hogy a tarot-t egyéni meditációk során alkalmazom. Az ilyen gyakorlatok során realizáltam, hogy a tarot egyik legnagyobb ereje abban rejlik, hogy segíti az intuícióm fejlesztését. Eliza segített jobban megérteni ezt az aspektust: „a kártya nem »ért meg« minket, de segít odatalálni ahhoz a részünkhöz, ami képes az önempátiára és önelfogadásra.”
Az egyéni meditációkat követően egy-egy lapot napokon keresztül újra és újra elővettem gondolatban a csendesebb perceimben. Ez segített rávilágítani az elakadásaimra bizonyos helyzetekkel kapcsolatban, például, hogy mi gátol a továbblépésben, vagy, hogy mire figyeljek, mit erősítsek magamban a céljaim elérése érdekében.
A „véletlen” találkozások
A tarot-val való meditatív munka során többször is átéltem a „pont azt a lapot húztam, amire most szükségem van”-típusú érzést. Ez a szinkronicitás egyfajta furcsa katarzist hozott. Ezzel kapcsolatban a Tarot Kollektíva írója azt mondja, pont ez szükséges ahhoz, hogy a legszkeptikusabb emberek is megértsék:
a dolgok a helyükre esnek a világban anélkül, hogy mi a helyére tennénk őket.
A tarot-val töltött idő során rájöttem, hogy a kártyák nem ígérnek csodát, de adnak egy olyan valamit a kezünkbe, amit előnyünkre használhatunk fel. Ahogy Eliza keretezi: „a tarot egy mandala, a dolgok rendjének egyfajta kicsinyített makettje, amin gyakorolhatjuk a világba vetett bizalmunkat”.
Vagyis a tarot nem azért van, hogy megjósolja a jövőt, hanem hogy segítsen jobban megérteni magunkat és a körülöttünk lévő világot. Szkeptikusként arra jutottam, hogy ha elvárások nélkül, „lecsupaszított elmével” közelítek a lapokhoz, és eltekintek a kártyára írt üzenetek olykor klisés megfogalmazásától, a tarot valós támogatást nyújthat bizonyos helyzetekben. Nem a válaszok forrása ez, hanem a kérdéseké – és éppen a kérdések azok, amik elvezethetnek a valódi, mélyebb megértésekhez.