Négy alapszabály, amit tarts be mielőtt bárkitől tanácsot fogadsz meg
Mindenki került már olyan élethelyzetbe, amikor úgy érezte, szüksége van valaki olyan tanácsára, aki kívülről, más perspektívából látja a felmerülő problémát. De honnan tudjuk, hogy melyik tanácsot érdemes megfogadni, és melyiket kell figyelmen kívül hagyni?
A történelem során a társas emberi kapcsolatok egyik velejárója lett, hogy tanácsot kérünk. Több mint háromszáz éve léteznek az újságokban tanácsadó rovatok, ahol emberek leírják a problémáikat, a szakértő pedig megválaszolja.
Vajon a mai világban hogyan szűröd ki ekkora zajban, mit érdemes megfontolnod?
Szükséged van egyáltalán rá?
Legtöbben akkor kérnek tanácsot egy konkrét cél - jobb párkapcsolat, karrier- érdekében, amikor még nem gondolták végig a megoldásokat. Pedig érdemes kitalálni, hogy mit is akarunk valójában, ahelyett hogy más állítana minket egy új útra.
Michael Schaerer, a Szingapúri Egyetem docense például azt mondja, hogy minél többet hallanak az emberek egy tanácsot, annál valószínűbb, hogy megfogadják, így jó ha végiggondolod, hogy mi is valójában a célod, mielőtt más találja ki helyetted!
Összhangban van az életeddel?
Valóban jó ötlet lehet egy baráttól kapott tanács az autóvásárlásról, hogy megoldódjanak a szállítással, közlekedéssel kapcsolatos problémáid? Lehet, hogy ez olyan anyagi terhet jelent, ami még nagyobb gond elé állít.
„Az emberek akkor fogadnak el tanácsot, ha a javaslat egy problémára vagy aggályra irányul, megvalósítható, és nincs jelentős következménye vagy mellékhatása” - ezt már Erina Farrell, a Penn Állami Egyetem professzora mondja, aki szerint egy tanács lehet praktikus, jó és hasznos, csak nem biztos, hogy nekünk szól.
Ki mondja?
A tanács forrása ugyanolyan fontos, mint a tanács tartalma. A megbízható tanácsadók szakértelemmel rendelkeznek a témában, vagyis jogi tanácsot ügyvédtől, egészséggel kapcsolatos tanácsot orvostól, autószerelési tippeket pedig autószerelőtől érdemes megfogadni. Az, hogy valaki valamit átélt, még nem teszi a téma szakértőjévé, vagyis azért mert valaki házas, még nem lesz házassági tanácsadó.
„Azonban a különböző és változatos nézőpontok segíthetnek abban, hogy jobb döntéseket hozzunk” - erre már Lyn Van Swol a Wisconsin-Madison Egyetem kommunikációtudományi professzora hívja fel a figyelmet egy interjúban, amit a Vox-nak adott, ahol azt javasolta, hogy minél több embertől kérünk tanácsot, az összességében annál jobb döntésekhez vezet.
Ugyanakkor ez alól kivételt jelent az online világ, ahol mindig meg kell kérdezni magunktól, hogy mégis miért bízunk elismert szakemberek helyett abban a kommentelőben, akinek se szakértelme, se tudása, csak magabiztossága van.
Milyen érzelmi reakciót vált ki?
Előfordulhat, hogy egy jó tanácsot rosszul becsomagolva kapsz. Ha úgy érzed, hogy amit a másik mond szörnyű, állj meg egy percre, és gondold végig, hogy valóban összeegyeztethetetlen az életeddel, vagy egyszerűen kényelmetlen a felismerés, nehéz elérni vagy csak más, mint amire számítottál.
A jó tanács megmondja, hogyan néz ki a változás, és azt is, hogy mit nyersz vele.