Elégtelen szexuális élet, frusztráló kihívások: így orvosold a hüvely tágasságát szülés után

2024. augusztus 22.
Elégtelen szexuális élet, frusztráló kihívások: így orvosold a hüvely tágasságát szülés után
Fotó: Shutterstock, Getty Images, Montázs: Herceg Éva

Bár manapság sokkal inkább a szülés mentális egészségre gyakorolt hatása forog a köztudatban, nem árt észben tartani, hogy a testünk ugyanolyan drasztikus változásokon megy keresztül. Különösen igaz ez a hüvelyünkre, amelynek regenerálódása nem minden esetben zajlik gördülékenyen: a hüvely tágassága szülés után a szexuális életünkre is kihathat.

21. század ide vagy oda, a terhességet és a szülést napjainkban is ugyanolyan, súlyos tabuk lengik körül, mint korábban. Prof. dr. Ács Nándor, a Semmelweis Egyetem Szülészeti- és Nőgyógyászati Klinika Igazgatója, a Magyar Nőorvos Társaság elnöke szerint például nem, vagy csak ritkán beszélünk a hüvely állapotáról a szülést követően: a nők jellemzően csak akkor ismerik be, hogy baj van, amikor az orvosuk rákérdez. Mi történik „odalent” vajúdás közben és szülés után, és mit tehetünk annak érdekében, hogy orvosoljuk a hüvely tágasságát?

Változások kora

Hüvelyünk egy rendkívül szűk csatorna, amelynek fala főképp kötőszövetekből és izomból áll: szervünk e felépítésnek köszönhetően képes a tágulásra. Szükség is van rá, hiszen egy három-négy kilós gyermek megszülése során egy nagyjából tíz centiméter átmérőjű, kemény koponyának is utat kell törnie a külvilágba. (A szakértők szerint egyértelműen ez a szülés „legkeményebb” része.)

A szülést követően (szerencsés esetben) a hüvely fala magától regenerálódik, bár prof. Dr. Ács Nándor szerint az nem lesz száz százalékosan ugyanolyan, mint korábban: „mindenki érezni fogja a változást” – vallja a szakértő. Az, hogy ez kinél-milyen mértékű, több dologtól is függ.

Egyrészt közrejátszik a genetika: vannak, akik a „hozott” adottságaik miatt sokkal szerencsésebben regenerálódnak, mint mások. Az öröklött tényezők mellett persze, az sem mindegy, mekkora babát szült valaki, de a hüvely tágulása azon is múlik, milyen hosszú, mennyire nehéz és elhúzódó szülést tudhat az illető a háta mögött.

Sorakozó nehézségek

A tág hüvely több probléma melegágya is lehet: a professzornál megforduló hölgyek legnagyobbrészt a szexuális élet megváltozásáról számolnak be. „Van, hogy maga az érintett nem érzi olyan kielégítőnek a nemi életet, mint korábban, de az is előfordul, hogy a partner számol be ugyanerről. Magyarán: romlik a szexuális élet minősége. Érdekesség, hogy ez a probléma általában nem rögtön jelentkezik, hanem akár jó pár év, esetleg évtized után” – vallja prof. Dr. Ács Nándor.

Bár valószínűleg a szexuális életre gyakorolt hatás a hüvelytágasság leginkább feltűnő tünete, számos egyéb kellemetlenség is felütheti a fejét, ha elmarad a regeneráció: a tág hüvely hólyag- és végbélsüllyedést is eredményezhet, előbbi pedig vizelettartási nehézségekhez vezethet. Így kialakulhatnak az inkontitencia bizonyos formái és hólyagsérv is, amely hajlamosíthat fertőzésekre. A következményeket latolgatva tehát felmerül a kérdés: vajon van megoldás?

glamour plusz ikon Császármetszés pro és kontra a Császárvonal alapítójával

Császármetszés pro és kontra a Császárvonal alapítójával

Fény az alagút végén

Igen, sőt: a hüvely tágasságának orvoslására mostanra számos megoldás létezik, kezdve a legkevésbé invazívtól az agresszív beavatkozásokig. „Elsőként érdemes megemlíteni a hüvelyi izomtornát. Kismedencei és gátizomtorna-gyakorlatokkal, intim tornával sokat javíthatunk a tág-hüvely problémán” – állítja a szakértő, aki egyúttal hozzáteszi: a különböző tornákhoz mostanra segédeszközök is rendelkezésünkre állnak, így például hüvelygolyók vagy elektromos stimuláló eszközök.

Utóbbival kapcsolatban a professzor megjegyzi: létezik például egy elektromágneses mezővel ellátott „fotel”, amelybe leülve komoly izomösszehúzódásokat lehet elérni, így a megnyúlt kötőszövetek külső segítséggel erősíthetők.

Ha az izomtorna és az elektromos stimuláció nem hozza meg a kívánt eredményt, művi, de (még) nem műtéti megoldások is léteznek, amelyekkel a kötőszövetek gyönyörűen visszarövidíthetők: a lézerkezelések például rendkívül hatékonynak bizonyulnak. A beavatkozás lényege, hogy a lézer segítségével feltörik a kinyúlt kollagén- és elasztin rostokat, amelynek köszönhetően kialakul egy új kötőszöveti réteg, így gyakorlatilag visszaállítható a hüvely eredeti állapota. Ezek a kezelések kizárólag speciális lézerekkel végezhetők, hátrányuk, hogy csak magánellátásban elérhetők.

A lézeres kezelések teljesen fájdalommentesek, és sebet, heget sem hagynak maguk után. További előnyük, hogy gyors eredmény érhető el általuk: a kezelést követően nagyjából három-négy hónap, mire érzékeljük a kívánt hatást. (Ennyi időbe telik, mire újjáépül a kötőszövet.) Ha a felsorolt lehetőségek nem válnak be, úgy a műtéti megoldások jöhetnek szóba, így például a klasszikus hüvelyplasztika.

A műtéti beavatkozások kapcsán szeretnénk hangsúlyozni, hogy csak megbízható szakorvossal történt alapos konzultációt követően érdemes belevágni egy ilyen procedúrába.

Az időzítés az úr

A problémák kapcsán azon is érdemes elgondolkodni, hogyan időzítsük azok megoldását. Mennyiben befolyásolja például egy következő terhesség és szülés a hüvely tágasságának orvoslását? Prof. Dr. Ács Nándor szerint nagyon is: amennyiben valaki még egy babát tervez, a szakértők nem szoktak műtéti megoldásokat javasolni, hiszen a hüvely ugyanúgy kitágulhat, mint az előző alkalommal.

Kár lenne azonban tagadni, hogy két szülés között nem éri meg foglalkozni a problémával, sőt: a szakértő szerint nagyon is megéri gondot fordítani annak megoldására. Prof. Dr. Ács Nándor két szülés között az intim tornát és a (művi) lézeres beavatkozást javasolja: mindkét gyógymód elkezdhető nem sokkal a szülés után.

Ugyan a professzor úgy látja, ritkán beszélnek a nők a „lent” tapasztalt kellemetlenségekről, sokat segíthet, ha az érintettek megosztják egymással a tapasztalataikat.

„Amikor a nők elmesélik egymásnak a problémáikat, esetleg a neten elolvassák olyasvalaki tapasztalatait, aki átesett ugyanezen, nagy örömmel jelentkeznek és vetik alá magukat a felsorolt eljárásoknak: megkönnyebbülnek, hogy van megoldás. Bízom benne, hogy az elkövetkezendő években tovább javul ez a tendencia és egyre többen fedezik majd fel a hasznos beavatkozásokat!”