Hiúság vagy egészség kérdése a szülés előtti szőrtelenítés?
A női test csodálatos átalakulásokon megy keresztül a várandósság hónapjaiban, ám éppen ebben az időszakban még nagyobb figyelmet igényel. Az egyik legfontosabb az intim higiénia fenntartása. Nem mindegy, hogy ilyenkor hogyan ápoljuk ezt a területet. Számos nőgyógyász és szakértő megerősítette már, hogy az intim higiénián sokkal több múlik, mint gondolnánk. Ennek része az intim szőrtelenítés is, amely szülés előtt kulcsfontosságú. Nézzük, miért van rá szükség.
Az intim szőrtelenítés sokak számára még mindig egy kényes kérdés, holott elengedhetetlen része lenne az egészséges és komfortos várandósságnak. És most nem csupán esztétikai kérdésről van szó, hanem higiéniai szempontokról. Jó tudni, hogy mindannyian sokat tehetünk az intim területek megóvásáért. Hogy világos választ kapjunk arra, miért is olyan fontos az intim terület ápolása a várandósság alatt és a szülés után, Nagy Kriszti, az intim szőrtelenítés hazai specialistáját, a Naturiti társalapítóját kérdeztük a témában.
Kerüljük el a sérüléseket!
Ahogy a mozgás, úgy az intim területek gondozása is egyre körülményesebb lesz a terhesség előrehaladtával. Minél inkább közeledik a szülés, annál bonyolultabbá válik a kérdés: hogyan is szőrtelenítsük a lenti tájékot? „A terhesség első időszakában, amíg a pocak megengedi és nem okoz kényelmetlenséget, szinte bármilyen szőrtelenítési módszer szóba jöhet. Azt viszont érdemes tudni, hogy a lézeres és vegyi szőrtelenítés kerülendő ebben az időszakban is. Ezek ugyanis kiszámíthatatlan, rosszabb esetben káros hatással lehetnek a magzatra” – kezdi a beszélgetést Nagy Kriszti, majd hozzáteszi, hogy a fenti kérdés akkor lesz égető, amikor a kismama már nehezen éri el az intim területet.
Ennek ellenére sokan még ilyenkor is bátran kísérleteznek a borotválkozással, csakhogy ez nagyon kockázatos ebben az állapotban. „Amikor várandósság alatti intimszőrtelenítésről beszélünk, akkor nagyon nagy óvatosságra és odafigyelésre van szükség, hiszen könnyen okozhatunk vérző sérüléseket. Ezért ilyenkor a legbiztonságosabb, ha szakemberre bízzuk magunkat” – mondja a szakértő, és hozzáteszi, hogy mára léteznek kimondottan a kismamák igényeire szabott szőrtelenítési eljárások. Az intimkozmetikusok például speciális gyantákat használnak, amelyek kíméletesebbek a bőrrel.
Szőrtelenítés szülés előtt
Rengeteg tévhit kering a szülés előtti szőrtelenítés körül, ezért itt az ideje, hogy tisztázzuk a kérdést. A szülés előtti intim szőrtelenítésre igenis szükség van, nem véletlen, hogy a nőgyógyászok is javasolják a kismamáknak. „Az intim szőrtelenítés jelentősen csökkenti a szülés után esetlegesen fellépő sebfertőzések kockázatát. A szőrtelenített bőr tisztántartása egyszerűbb, és gyorsabb lehet a sebgyógyulás.” Ezen kívül a beavatkozások, például a gátmetszés vagy gátrepedés kezelése is könnyebb egy szőrtelenített bőrfelületen.
Ezért van szükség arra, hogy még a szülés előtt gondoskodjunk arról, hogy a leghatékonyabb és lehetőleg a legtartósabb módon szőrtelenítsük az intim területet. Ha ezt elmulasztjuk, és a szülésnél jelenlévő stáb úgy ítéli meg, hogy szükség van az érintett terület szőrtelenítésére, akkor nem sokat kérdeznek…
Valljuk be, kellemetlen élmény lehet, ha a szőrtelenítést a kórházi személyzet végzi, ezért érdemes előre felkészülni.
De ne szaladjunk annyira előre, lépjünk vissza egyet a várandósság alatti intimbőr ápolásához, ugyanis ez legalább olyan fontos, mint a szülés előtti gyantázás.
A megelőzés kulcsfontosságú
Akkor már jó úton vagyunk, ha felismerjük, hogy várandósság alatt az egyetlen legbiztosabb szőrtelenítés a speciális intimgyanta. De ez önmagában még kevés, tudni kell, hogy a hormonális változások nagymértékben befolyásolják a bőr állapotát, ezért ilyenkor az intimbőr ápolására is fokozottan kell figyelni. „A bőrünk ilyenkor különösen szárazzá és sérülékennyé válik, és ezzel együtt fokozódhatnak a gyulladásos folyamatok is, ezért fontos, hogy már a terhesség korai szakaszától kezdve nagyobb hangsúlyt helyezzünk az intim bőrápolásra.”
Ezzel megelőzhetjük az intim területen jelentkező kellemetlen tüneteket. A kérdés már csak az, hogy mit tehetünk a prevenció érdekében? Nagy Kriszti javaslata szerint használjunk megfelelő pH-értékű intim mosakodót, radírozzuk a területet, és ügyeljünk a hidratálásra. „Amennyiben az otthoni ápolás ellenére mégis bőrgyulladás vagy kiütés alakul ki, akkor azonnal forduljunk intimkozmetikushoz, aki biztonságos és célzott megoldást nyújt a tünetek kezelésére.”
Ugyanez érvényes a borotválkozás hatására kialakult bőrgyulladásra is. Ne szégyelljünk segítséget kérni az intimkozmetikusoktól, hiszen az ő kezükben van az a tudás, amire szükségünk van, ha az intim terület védelméről van szó. Olyan ez, mint amikor érezzük, hogy fáj a fogunk. Akkor sem várunk addig, amíg megőrülünk a fájdalomtól, hanem még időben kérünk vizsgálatot a fogorvostól. Miért ne kérhetnénk segítséget az intimkozmetikusoktól, ha egy kellemetlen tünetet tapasztalunk a lágyékrészi bőrön?
A tudatosság segít csökkenteni a stresszt
Végül érdemes megjegyezni, hogy az intimkozmetikusok nap mint nap foglalkoznak kismamákkal, éppen ezért nagy tapasztalatuk van azzal kapcsolatban, hogyan lehet a legkíméletesebb módon gyantázni a várandós nőket. Bízzuk rá magunkat a szakértőkre, mert ez az időszak nem szólhat a kísérletezésről. Tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy problémamentes legyen a terhesség, és tartsuk be a szabályokat. A várandósság alatti intim higiénia egyébként nemcsak egészségügyi szempontból érdekes, hanem a nyugalom szempontjából is.
„Ha a szőrtelenítést szakemberre bízzuk, akkor egy gonddal kevesebb lesz, mert biztosak lehetünk benne, hogy a legjobb kezekben vagyunk” – zárja a szakértő, és még hozzáteszi, ez is hozzájárul ahhoz, hogy a szülés előtti hetek valóban az örömteli várakozásról szóljanak, ne pedig a folytonos stressztől.