A pszichológus szerint ez az öt leghatékonyabb módszer a szorongás kezelésére

szorongas-felelem-glamour
A stresszes munkahelyi elvárásoktól kezdve a társadalmi nyomáson át a gyermekkori traumákig, sok minden vezethet szorongáshoz
Fotó: Guillermo Spelucin/Getty Images

A szorongás nem válogat. Nem nézi, hogy valaki fiatal vagy idős, sikeres vagy épp elveszett az útján. A folytonos félelemérzet csendben kúszik be a mindennapokba, s apránként felőrli a lelket. Sokszor úgy érezzük, látszólag nincs menekvés. Vajon tényleg nem létezik kiút ebből az ördögi körből? Scheller Virág pszichológussal beszélgetettünk.

18-20 éves fejjel megmagyarázhatatlan jeleket tapasztaltam. Akkor még nem is sejtettem, hogy a szorongás árnyai egyre mélyebbre húznak majd. A félelem nem csak lelkileg, de fizikailag is a hatalmába kerített: az egyetemi vizsgák előtti órákban már szinte rongyosra harapdáltam a számat, a kezeim izzadtak, a ruháim pedig teljesen átáztak az izgulás miatti izzadtságtól.

Akkor még nem tudtam nevén nevezni a lelki „szörnyet”. Szerencsére mára már csak múlt időben beszélek erről az állapotról.

A szorongás nagyban érinti nem csak a fiatal generációt, hanem talán az egész lakosságot ebben a folyton rohanó, feszültséggel és versenyfutással teli világban. Szakértőt kérdeztünk a témában, aki elárulta nekünk, pontosan mit is jelent a szorongás, milyen következményekkel járhat, ha nem kezeljük időben, és milyen gyógymódok léteznek, amelyekkel enyhíthetünk az állapotunkon, akár meg is szüntethetjük azt.

glamour plusz ikon Már a szorongástól is szorongunk, merre van a kiút?

Már a szorongástól is szorongunk, merre van a kiút?

Létezik az a bizonyos megfoghatatlan érzés…

Mintha egy láthatatlan valami folyton figyelne minket anélkül, hogy megjelenne: ez a szorongás. A szorongás rengeteg formát ölthet, a tünetek pedig gyakran észrevétlenül kúsznak be a mindennapjainkba. Lehet általános, folyamatosan jelenlévő belső feszültség, de megjelenhet konkrét helyzetekhez kötődve is, például társas szituációkban vagy vizsgák előtt.

Számos tünetegyüttessel járhat, mondhatnánk,hogy szinte mindenkinél máshogyan üti fel a fejét: a fokozott szívveréstől és izzadástól kezdve a koncentrációs nehézségeken, fejfájáson, szédelgésen, emésztőrendszeri problémákon át a krónikus fáradtságig szinte bármi előfordulhat.

Az egyik legfontosabb jellemzője azonban, hogy olyan fenyegetéseket érzékelünk, amelyek valójában nincsenek ott.

Mitől vagy kitől félünk?

A szorongás hátterében gyakran állhatnak meg nem oldott belső konfliktusok saját magunkkal, barátainkkal, akár családtagjainkkal kapcsolatban, illetve elfojtott érzelmeink is okok lehetnek, melyek sosem találtak kiutat maguknak, vagy egyszerűen csak a bizonytalanságtól való félelem.

Sokszor olyan helyzetek váltják ki a nehéz lelki terhet, amelyekkel a mindennapok során bizony szembe kell néznünk: stresszes munkahelyi elvárások, társadalmi nyomás, vagy éppen múltbéli, gyermekkori traumák, például érzelmileg elérhetetlen szülők, bántalmazás, válás, vagy szintén szorongó családtagok. Az autónak is van egyfajta riasztórendszere, és ha az elromlik, mindenre egyből beriaszt – így kell elképzelni a szorongást is.

Mi a helyzet a fiatalokkal és a közösségi médiával? Van kapcsolat szorongás tekintetében?

Abszolút! A fiatalok és a közösségi média kapcsolata olyan, mint egy kettős élű kard: egyfelől lehetőségeket és kapcsolatokat teremt, másfelől viszont olyan szorongást generál, amely a mélybe taszítja az önértékelést! Minden nap újabb és újabb tökéletes pillanatok, idealizált életek villannak fel a képernyőkön, miközben a fiatalok folyamatosan az összehasonlítás csapdájába esnek.

glamour plusz ikon Működhet a filmnézés, mint megküzdési stratégia? A szakértő válaszol

 Működhet a filmnézés, mint megküzdési stratégia? A szakértő válaszol

Ez az állandó nyomás szorongást kelthet, mintha egy láthatatlan kötelék húzná őket a földhöz, megfosztva őket az önmagukban való hitüktől. Ahogy a lájkok és követők száma nő, úgy a belső feszültség is, amely egyre nehezebbé teszi a valódi kapcsolatok kialakítását, és mindig egy lépéssel mélyebbre ássa az önszeretetet.

Most akkor csak aggódok valamiért vagy szorongok? Mi a különbség?

Aggódás esetén valamilyen külső inger hatására reagálunk - például buszkésés, szakítás, rossz jegy az iskolában –, ez bizonyos időn belül elmúlik. A szorongás azonban egy sokkal mélyebbről – akár gyermekkorból - eredeztethető folytonos stressz a páciensek életében. Amikor ez a régóta fennálló lelki válság akadályozza a mindennapi tevékenységeinket, vagy állandó nyomásként nehezedik ránk, akkor érdemes szakemberhez fordulni.

Léteznek tényleg hatékony módszerek?

Szerencsére a szorongás nem egy olyan állapot, amelyből ne lehetne kivezető utat találni. Számos hatékony módszer létezik, amelyek segíthetnek csökkenteni a szorongás tüneteit, vagy akár teljesen megszüntetni azt. Azonban ne várjuk, hogy a folyamat gyors és könnyű lesz. Sosem az. Hisz olyan mélyről jövő sebeket szakítunk fel a terápiák során, amelyek még minket is sokszor megviselnek.

Tehát van kiút?

A legmélyebb gödörből is van kiút, ha felismerjük, hogy nem vagyunk egyedül. Nem kell szégyellnünk, ha szorongunk, hiszen ez nem gyengeség, hanem egy figyelmeztető jel arra, hogy valami nincs rendben. A legfontosabb, amit megtehetünk, hogy segítséget kérünk. Ez nem a gyengeség jele, hanem a bátorságé. Azé a bátorságé, hogy elismerjük:

nem tudunk egyedül megbirkózni a belső démonainkkal.

Lehet, hogy hosszú lesz az út, sőt, akadályokkal teli, de minden egyes lépés közelebb visz a szabadsághoz, a békéhez, ahhoz a nyugodt, szorongásmentes élethez, amire mindannyian vágyunk.

glamour plusz ikon Budapest legbarátságosabb nőgyógyászati rendelőjét egy hajléktalanszálló alagsorában találod

Budapest legbarátságosabb nőgyógyászati rendelőjét egy hajléktalanszálló alagsorában találod

Az öt leghatékonyabb módszer a szorongás kezelésére:

  • Mindfulness: A tudatos jelenlét gyakorlása, vagyis a mindfulness technika szintén hatékony a szorongás kezelésében! A meditáció, légzőgyakorlatok és a relaxációs technikák segíthetnek a pácienseknek a jelen pillanatra koncentrálni, csökkentve ezzel a jövőbeni aggodalmakat és a múltbeli traumákkal kapcsolatos stresszt.
  • Életmódbeli változások: Az egészséges életmód is sokat segíthet a szorongás csökkentésében. A rendszeres testmozgás, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, a kiegyensúlyozott étrend, valamint a káros szokások – például a túlzott koffeinfogyasztás vagy a dohányzás – elhagyása mind pozitív hatással lehetnek mentális állapotunkra.
  • Le a közösségi média oldalakkal: Próbáljunk kikövetni vagy kitörölni minden olyan oldalt, amelyen folyton csak álmosolyok köszönnek vissza. Még jobb, ha egy ideig digitális detox alá vetjük magunkat, ezáltal még sikeresebb lehet a gyógyulás!
  • Pszichoterápia: Az egyik leghatékonyabb módszer a kognitív viselkedésterápia (CBT), amely a negatív gondolatok felismerésére és átalakítására tanít. A terápia során a páciensek megtanulják kezelni a szorongást kiváltó helyzeteket, és új, egészségesebb reakciókat alakítanak ki. Fontos, hogy a szorongás mélyebb gyökereit is feltárjuk, különösen akkor, ha valamilyen trauma vagy elfojtott érzelem áll a háttérben.
  • Gyógyszeres kezelés: Súlyosabb esetekben - amikor a szorongás már jelentősen rontja az életminőséget – a gyógyszeres kezelés is szóba jöhet. Az antidepresszánsok vagy szorongásoldók hatékonyan enyhítik a tüneteket, azonban fontos, hogy ezek mindig orvosi felügyelet mellett történjenek!