A szakértő szerint ez a szorongás tizenegy leggyakoribb oka
Az élet során sokan szembesülnek azzal, hogy a már egyszer leküzdött szorongás idővel újra és újra visszatér, mintha mélyen a tudatunkban gyökerezne. Egy-egy ártalmatlannak tűnő helyzet – például amikor egy régi ismerőssel futunk össze az utcán, vagy amikor egy fontos hívásra várunk – váratlanul előhozhatja azt a zsigeri feszültséget, amit szerintünk már régen magunk mögött hagytunk. Ilyenkor olyan érzésünk támadhat, mintha egy rejtett, belső félelem törne felszínre, amely szavak nélkül is képes megidézni a múlt traumáit.
A szorongás visszatérésének okai mélyen gyökereznek: egyes esetekben gyermekkori emlékek, máskor a mindennapi stressz idézi elő. Szakértői elemzés segít most megérteni, miért élhetjük át újra ezeket az intenzív érzéseket, és mit tehetünk annak érdekében, hogy könnyebben úrrá legyünk rajtuk a jövőben.
A szorongás nem csupán egy érzés, hanem egy összetett állapot, amelynek számos lehetséges kiváltó oka lehet. Az okok gyakran sokkal bonyolultabbak, mint gondolnánk. A külső hatások, a mindennapi stressz, de még a biológiai tényezők is szerepet játszhatnak abban, hogy miért érezzük magunkat feszültnek, idegesnek.
Dr. Perpetua Neo pszichoterapeuta tizenegy olyan tényezőt is felsorol, amelyeket gyakran figyelmen kívül hagyunk, pedig közvetlen hatással lehetnek a mentális állapotunkra. Milyen biológiai, környezeti és pszichológiai okok húzódhatnak meg a háttérben?
Ázsiai szemlélet
A szingapúri származású Dr. Perpetua Neo, - vagy ahogy sokan hívják: DrP -, pszichoterapeuta, kifejezetten a kiemelkedő teljesítményre törekvő egyének és szervezetek számára kínál mélyreható lelki megoldásokat. Segít abban, hogy kliensei gyorsan és tartósan túllépjenek a saját határaikon, személyre szabott idő- és mentális menedzsmenttel, valamint a megfelelő pihenés és alvás fontosságának hangsúlyozásával.
Munkája során arra összpontosít, hogy a szorongás, a kiégés, és a motiválatlanság helyett ügyfelei megtalálják a belső egyensúlyt, és magasabb szintre emeljék személyes és szakmai fejlődésüket. Dr. Neo filozófiája szerint a legnagyobb siker titka nem a problémák kezelése, hanem annak felismerése, hogy a legjobb verziónkká válhatunk, miközben gyógyulunk.
A doktornő munkája nemcsak a mentális egészség javítását célozza, hanem segít ügyfeleinek megérteni lelki folyamataik, például a szorongás mélyebb okait is. A szakember összegyűjtötte a szorongás 11 lehetséges kiváltó okát, amelyek gyakran rejtve maradnak, mégis fontos szerepet játszanak a problémák kezelésében.
1. Jelenlegi nehézségek
Az élet néha nagyon nehéz helyzeteket tár elénk, ez azonban teljesen normális. Ha éppen egy nagy döntés előtt állunk, mint például egy új munkahely keresése vagy költözés, életünk ezen szakasza igen csak megterhelő lehet számunkra. Az ilyesfajta változások sok mentális energiát igényelnek, vagyis szinte elkerülhetetlen, hogy stressz és szorongás kísérje őket. Megnyugtatásképpen a következő mondatot használta:
„Emlékezzünk arra, hogy a nehéz időszakok nem tartanak örökké. Meg kell értenünk, hogy a stressz része az életünknek. Ne kikerülni akarjuk, sokkal inkább legyünk megértőek és türelmesek önmagunkkal, ezáltal könnyebben megérthetjük, és elengedhetjük saját kellemetlen érzéseinket.”
2. A szorongás forrásának megítélése
Sokan hajlamosak azt hinni, hogy a saját szorongásuk szinte már-már „nevetséges” vagy „kicsi” ahhoz képest, amit mások átélnek. Az ilyen önértékelés csak ront a helyzeten. Ha megengedjük magunknak, hogy érezzük, amit érzünk, akkor sokkal könnyebben tudunk szembenézni a problémákkal. Ne felejtsük el, hogy
a saját érzelmeink épp olyan valósak, mint bárki másé.
3. Fizikai diszkomfort
A fizikai állapotunk jelentős hatással van a mentális egészségünkre. Amikor fáradtak vagyunk, fájdalmaink vannak, vagy nem eszünk megfelelően, nehéz koncentrálni és kezelni a stresszt. Figyeljünk arra, hogy eleget pihenjünk, hidratáltak maradjunk, és megfelelően táplálkozzunk. Az alapvető szükségleteink kielégítése okvetlenül fontos, főleg a mai, rohanó világban. Ha csak egy-egy reggeli vagy esti étkezés kimarad, máris felborulhat testi és lelki egyensúlyunk!
4. Traumatizáló emlékek elkerülése
Talán furcsán hangzik, de sok ember választja a szorongást, hogy elkerülje a traumatikus emlékekkel való szembenézést. A szorongás ilyenkor egyfajta védekezési mechanizmus, ami segít távol tartani minket a fájdalmaktól. Azonban ez a módszer hosszú távon nem működik. Fontos, hogy merjünk szembenézni a múltunkkal, még ha ez nehéz is. A mentális egészségünk érdekében természetesen hasznos lehet szakmai segítséget kérni.
5. Körülmények változása
Előfordulhat, hogy a szorongásunk nem szűnt meg, csak éppen a körülményeink javultak. Ez az érzés később ugyanúgy megjelenhet, amikor új kihívásokkal nézünk szembe. Ne szégyelljük, ha a szorongás újra előtérbe kerül, inkább próbáljuk meg elfogadni, és a pozitív oldalát nézni:
mit ad nekem ez a szituáció, és mit tanulhatok belőle?
6. Vegyes érzelmek
A vegyes érzelmek megélése az érettség jele. Sokan zavarba jönnek attól, hogy egyszerre éreznek szeretetet és haragot, vagy izgalmat és szorongást. Az érzelmek komplexitásának elfogadása elengedhetetlen ahhoz, hogy megbirkózzunk a szorongásunkkal. Ha felismerjük, és elismerjük, hogy az érzelmeink nem egyszerűek, és azt is, hogy a minták gyakran keverednek, könnyebben tudunk szembenézni saját helyzetünkkel.
7. Alacsonyabb stressztolerancia
Ahogy öregszünk, előfordulhat, hogy a stresszel szembeni toleranciánk csökken. Azok a dolgok, amelyeket korábban elviseltünk, később szinte elviselhetetlennek tűnhetnek. Ne féljünk attól, hogy másokhoz képest „gyengének” érezzük magunkat.
Az önmagunk iránti szigor helyett inkább ünnepeljük meg a fejlődésünket!
8. Túlgondolás
A túlgondolkodás szintén hozzájárulhat a szorongásunkhoz, sőt, az egyik legfőbb kiváltó ok! Azok, akik hajlamosak sokat agyalni szinte jelentéktelen dolgokon, folyamatosan úgy érzik, hogy meg kell találniuk a megoldásokat. Azonban a gondolkodásnak nem mindig kell megoldásokat keresnie, néha elég, ha tudatosítjuk az érzéseinket. Használjuk a gondolatainkat konstruktívan, és próbáljuk meg elkerülni a folytonos pörgést.
9. Önmagunk elkerülése
Az önellátás nem csupán a nehéz időszakokban fontos. Az egészséges életmód, mint a megfelelő táplálkozás, pihenés és mozgás, alapvető az egészségünk megőrzéséhez. Nem beszélve a munkahelyi kiégés veszélyeiről. Sokszor az utolsó utáni pillanatig nem vagyok hajlandók pihenni, aminek általában meg is vannak a következményei.
Ne hanyagoljuk el a mindennapi szükségleteinket, mert komoly következményei lehetnek! Érdemes lehet akár előre megtervezni, hogy mikor mivel szeretnénk tölteni az időnket, így tudatosan elkerülhetjük a szélsőségeket.
10. Reális elvárások
Néha azt hisszük, hogy a szorongásunk varázsütésre eltűnik. A valóság azonban az, hogy a változások időbe telnek, ehhez pedig sok-sok türelemre van szükség. Nem pár hetes folyamat, hanem sok esetben hosszú hónapokról, akár évekről beszélünk. Ne várjunk el magunktól csodákat, és ne legyünk türelmetlenek, ha két hét után sem látjuk még az első eredményeket.
11. A szorongás táplálása
Gondolataink tudatos irányítása kulcsfontosságú. Az, hogy milyen gondolatokat táplálunk, nagy hatással van a szorongásunkra. Nem szabad hagynunk, hogy a negatív érzések uralkodjanak rajtunk, inkább próbáljuk meg elfogadni őket, éljük meg, és amikor készen állunk mindezt elengedni, akkor képesek leszünk egy pozitívabb énképet kialakítani.
A szorongás komplexitása gyakran félelmetesnek tűnhet, de tudnunk kell, hogy sokan küzdenek hasonló problémákkal. Ha felismerjük ezeket az okokat, és tudatosan dolgozunk rajtuk, lehetőségünk van a fejlődésre. A szorongás nem határozza meg az életünket! Az elfogadás és a tudatosság a kulcsa mindennek.