A csecsemők megfelelő bélflórájának kialakulásában hatalmas szerepe van az előtejnek és az érett anyatejnek

Ahogy a kismamának is meg kell tanulnia szoptatni, úgy az újszülöttnek is időre van szüksége, hogy ráérezzen a szopizásra
Ahogy a kismamának is meg kell tanulnia szoptatni, úgy az újszülöttnek is időre van szüksége, hogy ráérezzen a szopizásra
Fotó: istetiana/Getty Images

A WHO ajánlása szerint a hat hónapig tartó kizárólagos anyatejes táplálás a legegészségesebb a babának. Mégis, a magyar nők kevesebb, mint fele szoptatja fél éves koráig a kisbabáját. Utána jártunk, miért lehet ez így. Szöveg: Kerekes Anna Fotó:

Egy közelmúltban történt felmérés szerint a magyar csecsemők körülbelül 34%-át etetik kizárólagosan anyatejjel a WHO által javasolt hat hónapos korukig. Ez utóbbi világviszonylatban nagyon jónak számít, és az is örvendetes, hogy folyamatosan növekszik ez a szám, azonban a statisztikákon lehetne még javítani.

Természetesen vannak olyan állapotok, amikor nem vagy csak részben lehetséges az anyatejes táplálás, ám ezek sokkal kisebb arányban fordulnak elő, mint ahány anya próbálkozik végül sikertelenül a szoptatással és tér át teljesen vagy részben a tápszerre. Schneiderné Diószegi Eszter IBCLC laktációs szaktanácsadó és LLL szoptatási tanácsadó segített megfejteni, hogyan lehet túllendülni a szoptatási nehézségeken.

Információhiány

A sikeres szoptatásra való felkészülés már a terhesség alatt elkezdődik. Eszter szerint érdemes eljárni szoptatós anyacsoportba, ahol élőben láthat a várandós anya szoptató anyukákat, de már szült nőrokonokat is érdemes kérdezgetni. Mindenképpen olyan kórházban szüljünk, amelyik támogatja a szoptatást. Nagyon fontos, hogy amennyiben valamilyen komplikáció ezt nem akadályozza, a babát születés után azonnal az édesanyja mellkasára helyezzék és egy órán belül a szopizással is megpróbálkozhasson.

glamour plusz ikon Farkas E. Lina: „Jó lett volna, ha valaki edukál termékenység-témában, ahelyett, hogy azzal nyomasszon, ketyeg a biológiai órám”

Farkas E. Lina: „Jó lett volna, ha valaki edukál termékenység-témában, ahelyett, hogy azzal nyomasszon, ketyeg a biológiai órám”

Ez császármetszés során is ugyanígy megtörténhet. A rooming-in rendszer biztosítása is elengedhetetlen, azaz amikor az újszülött és az anya huszonnégy órán keresztül együtt vannak. Ez azért is fontos, mert az első napokban a baba akár óránként is szopizhat, egy-egy alkalom pedig akár negyven-hatvan percig is tarthat, és minél többször, minél hosszabban kerül mellre, annál hamarabb indul meg az anya tejelválasztása.

Elengedhetetlen tovább a kórház szakszerű, egyértelműen a szoptatást támogató személyzete. Ez azt jelenti, hogy segítenek a mellre tételben, tanácsokat adnak fájdalom esetén, nem javasolják a cukros víz, cumisüveg vagy nyugtató cumi használatát, és ezek esetleges káros hatásaira akkor is fölhívják a figyelmet, ha maga az anyuka kéri őket.

Miért baj a korai pótlás?

Az első napokban a kisbabák gyomra nagyon pici, ezért éppen megfelelő nekik az a kevés tej, amit ilyenkor az anya melle termelni tud. Sajnos mégis gyakori, hogy már ilyenkor szükségtelenül vagy orvosi indok nélkül kap pótlást a baba. A csecsemők megfelelő bélflórájának kialakulásában hatalmas szerepe van az előtejnek és az érett anyatejnek. Ha tápszert vagy cukros vizet kap, ezek a pozitív hatások már nem tudnak úgy érvényesülni.

A másik nagy probléma a pótlással, hogy elindít egy ördögi kört: ha ugyanis tápszert kap a baba, akkor értelemszerűen kevesebbet fog szopni, hiszen a tápszer eltelíti, így kevesebb anyatej termelődik, ráadásul a cumisüvegből adott tápszer miatt a még kiforratlan szopási technikája is romolhat a csecsemőnek, ami drámai esetekben akár a mellbimbó teljes elutasításáig fokozódhat. A korán felkínált játszócumi, a mellbimbóvédő is ugyanilyen gondokat okozhat a szoptatási gyakorlatban.

Bizonyos esetekben elkerülhetetlen a tápszeres kiegészítés, ilyenkor azonban törekedni kell rá, hogy az olyan módon és mennyiségben történjen, hogy ne ássa alá a szoptatást” – figyelmeztet Eszter.

Ha nem megy

Ritkán, de előfordulhat, hogy bizonyos anatómiai vagy hormonális okok miatt egy nő nem tudja szoptatni a kisbabáját. Ezen kívül lehetnek olyan helyzetek, amikor a csecsemő veleszületett rendellenessége nehezíti meg a szoptatást, de az anyatejjel való táplálás legtöbbször itt is kivitelezhető. Ha másképpen nem lehetséges, akkor lefejt anyatejet lehet adni a babának.

Előfordulhatnak az anyánál is olyan betegségek, illetve ezekre adott olyan gyógyszerek, amelyek mellett nem lehetséges a szoptatás vagy a saját anyatejjel való táplálás” – foglalja össze Eszter azokat az okokat, amelyek valóban megnehezítik vagy lehetetlenné teszik a baba táplálásának legszerencsésebb módját. Ennél azonban sokkal több anya küszködik a szoptatással.

Több oka is lehet annak, ha nehezen megy a szoptatás. Amit mindenképpen meg kell érteni ezzel kapcsolatba az az, hogy a tejtermelés kereslet-kínálat alapon működik, vagyis akkor lesz több tejünk, ha a baba hatékonyan és gyakran szopik. Minél gyakrabban és jobban ürül ki a mell, annál több ingert kap, hogy még több tejet termeljen. Egy idő után pedig nagyon okosan csak annyi teje lesz az anyának, amennyire a babájának szüksége van. (Feltéve, hogy fejéssel nem éri el, hogy plusz ingert kapjon a melle).

glamour plusz ikon Szakértői szerint a leggyakoribb női betegségek, mint a PCOS, IR vagy az endometriózis, megfelelő diétával tünetmentessé tehetők

Szakértői szerint a leggyakoribb női betegségek, mint a PCOS, IR vagy az endometriózis, megfelelő diétával tünetmentessé tehetők

Annyi viszont mindenképpen lesz, hacsak nincs valami hiba a szoptatás technikájában. A csecsemőknek is meg kell tanulniuk szopni, ehhez pedig az anyának kell hathatós segítséget nyújtania, mind abban, hogy helyesen kapja be a baba a bimbót, mind abban, hogy kényelmes testhelyzetben történjen a szoptatás. Eleinte nagyon gyakori, hogy érzékeny a mellbimbó szoptatás közben.

A mellbimbónak szoknia kell a hirtelen terhelést, de ha tartós vagy állandósult fájdalmat érzünk vagy kisebesedik a mellbimbó, akkor nagy valószínűséggel nincs jól mellre téve a kisbaba. A kórházban ne szégyelljünk annyiszor segítséget kérni a csecsemős nővérektől, ahányszor szükségünk van rá, de később, az otthonunkba is hívhatunk szoptatási tanácsadót, aki néhány óra alatt rengeteg segítséget tud nyújtani.

Már csak azért is érdemes minél előbb szakemberhez fordulni, mert az olyan problémák, mint a befelé forduló vagy túl lapos mellbimbó vagy az újszülött oldaláról a lenőtt nyelv vagy a sárgaság miatti aluszékonyság akadályozhatja a hatékony szoptatást, ezért ezekkel minél hamarabb tisztában kell lenni, így könnyebben megoldhatók.

Honnan tudhatod, hogy elég a tejed?

Olykor még a hetekig sikeresen szoptató anyák is kétségbeesnek, hogy nincs elég tejük. Leggyakrabban akkor, ha a baba szopás után sír, netán órákig nyűgös. Egy csecsemő sok minden miatt nyűgösködhet (tele van a pelenkája, fázik, melege van, fáj a hasa, unatkozik, túlingerelték, túl fáradt ahhoz, hogy elaludjon és a többi). Mégis, kezdő szülők sokszor az éhségnek tudják be a vigasztalhatatlan sírást, és ilyenkor is előkerülhet a tápszer még akkor is, ha semmi szükség rá.

A szoptatás közel sem csak a táplálkozást foglalja magában, ezért a fent felsorolt helyzetekben is gyakori, hogy a kisbaba szopni szeretne, ilyenkor érdemes annyiszor mellre helyezni, ahányszor igényli, hiszen ez megnyugtatja, ellazítja, csillapítja a fájdalmát”. Ha a baba legalább 120-150 grammot gyarapszik hetente, naponta legalább hat-nyolc pisis, és az első hat hétben két-három kakis pelenkája van, jó kedélyű, a bőre egészségesnek látszik, és

az első három hónapban legalább 8-12 alkalommal szopik 24 óra alatt, akkor elég neki az anyatej.

Ha ennek ellenére kétségeid vannak, akkor mindig egy kompetens védőnőhöz, gyerekorvoshoz vagy laktációs szaktanácsadóhoz fordulj!

Ha már tápszert kap a baba

Szakértőnk szerint még teljesen tápszeres csecsemő esetében is elképzelhető, hogy van lehetőség arra, hogy az anya átálljon részleges vagy akár kizárólagos anyatejes táplálásra. „Nagyon sok függ attól, mi volt az alapvető probléma, ami miatt nem ment a szoptatás. A baba szopási hatékonyságán vagy a mellre tétel technikáján van lehetőség javítani. Természetesen vannak olyan helyzetek, amikor a kizárólagos szoptatás nem lehetséges, de ilyenkor is érvényesül az anyatej egészségvédő hatása!

Ha csak napi egy deci anyatejet kap a baba, már az is számít. Az anyatejen túl rendkívül sok pozitív hatása van a szoptatásnak: elősegítheti a biztos kötődés kialakulását, a száj körüli izmok és a fogazat optimális fejlődését teszi lehetővé és az érzékszervek fejlődéséhez megfelelő ingereket biztosít.” Eszter tapasztalatai alapján akár több hét után is érdemes próbálkozni, megkísérelni a visszatérést a részleges vagy teljes anyatejes tápláláshoz. A fontos az, hogy

olyan szakértő segítségét kérjük ehhez, aki jártas a szoptatási problémákban és megoldásukban.

glamour plusz ikon Jó ötlet-e babaolajat használni, ha mindenmentes kozmetikumot keresünk?

Jó ötlet-e babaolajat használni, ha mindenmentes kozmetikumot keresünk?

Hogyan növeld a tejed mennyiségét?

Ha a leírtak alapján kisbabád valóban nem jut elég tejhez és pótlásra szorul, akkor az alábbi technikákkal növelhető a tej mennyisége:

  • Ha az orvos is úgy állapítja meg, hogy pótlásra van szükség, azt mindig csak szoptatás után add a babádnak, és ne cumisüvegből, hanem svédpohárból, fecskendőből, kiskanállal vagy szoptanít készülékből, így fenntartható a tejtermelés és a baba technikája is kevésbé szenved zavart.
  • A pótlás mennyisége kisbabánként eltérő lehet, így érdemes szoptatási tanácsadó segítségét kérni ahhoz, hogy a lehető legtöbb anyatejet kapja a baba, és csak a hiányzó mennyiséget pótoljuk.
  • Tedd a megszokottnál gyakrabban – akár egy-másfél óránként is – mellre a babádat
  • Ha az egyik mellel végzett a baba, kínáld meg a másikból is. Ha szükséges, többször is váltogasd a két melledet.
  • Szoptatások között a fejéssel is megpróbálkozhatsz. Ez nem tud olyan hatékony lenni, mint a kisbaba szopása – ezért nem lehet szinte sosem annyit kifejni a mellekből, amennyit a baba ki tud szopni -, de plusz ingert ad a mellednek, amelytől szaporodhat a tej.
  • Szánj néhány napot a tejmennyiség növelésére azzal, hogy sokat pihensz, relaxálsz, és amennyire lehetséges, csak a kisbabáddal és a szoptatással törődsz.