Mindenkinek megvan a maga szeretetnyelve - beszélgetés Zele Dorottya pszichológussal

Minden embernek megvan a saját szeretetnyelve, a lényeg, hogy megtaláld te is a magadét
Minden embernek megvan a saját szeretetnyelve, a lényeg, hogy megtaláld te is a magadét
Fotó: Yakobchuk Olena/Getty Images

Alapvető emberi igényünk, hogy megértsük egymást. A beszélt nyelvünk javarészt közös a körülöttünk élőkkel, legyen szó baráti-, családi- vagy párkapcsolatainkról, de vajon mi a helyzet a szeretetnyelvünkkel? Fontos, hogy hasonlítson, vagy épp az ellentétek vonzzák egymást? Hogyan alakul ki és miért hasznos az ismerete?

Zele Dorottya a Mindset Pszichológia pszichológusa segít megválaszolni a témával kapcsolatos alapkérdéseket, illetve rávilágít arra is, miként fedezhetjük fel saját szeretetnyelvünket és hogyan vehetjük hasznát a mindennapokban.

A szeretetnyelv eredete

A szeretetnyelv Gary Chapman amerikai lelkész és házassági tanácsadó nevéhez fűződő elmélet. Lényege, hogy a szeretet kifejeződése öt kategóriába sorolható, ezek pedig a minőségi idő, az elismerő szavak, az ajándékozás, a szívesség és a testi érintés. Akárcsak a kommunikáció terén, a szeretetben beszélt nyelvünket is kódoljuk, vagyis kifejezzük és dekódoljuk, azaz megéljük.

Biztosan találkoztunk már például „ölelgetős” típusú emberekkel, akik az elmélet szerint a testi érintés kategóriájába sorolhatók, vagy épp olyanokkal, akik rendszeresen valami aprósággal kedveskednek, így az ajándékozók csoportját erősítik. Chapman elmélete szerint pedig problémákhoz vezethet, ha a kapcsolatainkban nem azonos szeretetnyelvet beszélünk.

A koncepció a nyugati kultúrákban nagy népszerűségnek örvend, ám tudományosan sosem igazolták. “Ha ragaszkodunk a pszichológiai szakma tudományos kritériumaihoz, akkor nem egy bizonyítékokon alapuló elméletről beszélünk. Biztosra azt sem vehetjük, hogy csak öt kategóriába sorolhatók a szeretetnyelveink.

A minőségi idő például az egyik leggyakoribb, valószínűleg éppen azért, mert egy meglehetősen tág fogalom. Chapman elméletében az osztatlan figyelmet jelenti, de ebbe számos értelmezés belefér. A tapasztalat azonban pozitív, és azt mutatja, hogy növeli a kapcsolattal való elégedettséget, ha a párok igyekeznek megtanulni egymás szeretetnyelvét” - mondta Zele Dorottya.

glamour plusz ikon Az intimitás nem feltétlenül a nagy gesztusokról szól, sokkal inkább a figyelem és az empátia számítanak, amik hétköznapi események kapcsán is megjelenhetnek

Az intimitás nem feltétlenül a nagy gesztusokról szól, sokkal inkább a figyelem és az empátia számítanak, amik hétköznapi események kapcsán is megjelenhetnek

Befolyásoló tényezők

Az érzelmeink kifejezését gyermekkorunkban, a szocializációnk során alakítjuk ki, amelyben az elsődleges közegünk, a család kiemelt szereppel bír. „Ha kiskorban sokat ölelgettek, puszilgattak, simogattak, akkor nagy valószínűséggel a fizikai érintés válik majd dominánssá a saját szeretetünk kifejezésében is. Ha jogosan kaptunk sok dicséretet, akkor megtanulhattuk, hogy a pozitív érzelmeket elismerő szavakkal lehet átadni.

Ha a családban nagy hangsúlyt kaptak a közös rituálék, mint a közös étkezések, kirándulások vagy ünneplések, amelyeknek célja az egymásra hangolódás, akkor a szeretet kifejezésének fontos eszköze lesz a minőségi időtöltés. Hasonlóan alakul ez a másik két kategória, a szívességek és az ajándékozás esetében is.

Mindenkinek megvan a maga szeretetnyelve, de a szocializáción kívül befolyásoló tényező lehet még az alapszemélyiség, a temperamentum, a kötődési stílus, vagy akár a korábbi traumák is, így nagy eltéréseket tapasztalhatunk ember és ember között” - emelte ki a pszichológus.

Hozzátette, hogy már Chapman is elmondta, hogy mindenkinek van egy elsődlegesen domináns és másodlagos szeretetnyelve is, vagyis a szeretetet nem csak egyféleképpen fejezhetjük ki és értelmezhetjük. Illetve egy nagyrészt tanult viselkedésmódról beszélünk, amely idővel, az új tapasztalatok hatására módosulhat.

Ismerd meg a sajátodat

Szeretetnyelvünk megismeréséhez az önismereten keresztül vezet az út. Ha megfigyeljük a bennünk zajló folyamatokat, gyakoroljuk a befelé fordulást és az önreflexiót, akkor könnyen hozzáférhetővé válik a felismerés. A szakértő elmondta, hogy a szeretetnyelvünket olyan kérdések mentén érdemes feltérképezni, mint hogy mi esne a legjobban az aktuális kapcsolatunkban vagy mi hiányzott leginkább az előzőben.

glamour plusz ikon Az elme edzőterme: Mindfulness a biohacking legújabb dimenziója

Az elme edzőterme: Mindfulness a biohacking legújabb dimenziója

Az önismeretnek nincsenek hátrányai. Alapvetően teljesebb életet élhetünk, ha jobban ismerjük önmagunkat. Problémát talán csak az okozhat, ha valaki nagyon ragaszkodik a saját működéséhez, szeretetnyelvéhez, így elveszti a rugalmasságát és alkalmazkodóképességét egy kapcsolatban” – hangsúlyozta Dorottya. Szerencsés, de ritkább eset, ha egy kapcsolatban megegyezik a két fél elsődleges szeretetnyelve, azonban némi odafigyeléssel könnyedén megismerhetjük a másikét.

Partnerünk viselkedéséből legtöbbször már látható, hogy miként fejezi ki a törődését, ami jellemzően azonos az általa vágyott gondoskodással. Emellett számos információ kérések és panaszkodások formájában nyilvánul meg, ezért is érdemes értő figyelemmel hallgatnunk a másikat, hogy mit kér, hiányol vagy kifogásol. Ez ugyanis fontos információkat árul el a szeretetnyelvéről.

Terápiás szerepei

A pszichológus elmondta, hogy a rendszerszemléletű terápiákban, mint a családterápia vagy a párterápia, nagyon jól használható koncepció, amely nagyban köszönhető a téma internetes népszerűségének. „Nagyon pozitívnak tartom, hogy a fogalom ilyen nagy mértékben elterjedt, ugyanis sokszor tapasztalom, hogy a párok értik a szeretetnyelvek lényegét, igyekeznek megismerni egymásét és alkalmazkodni hozzá. Ha pedig mégsem találkoztak a koncepcióval, akkor nagyon izgalmas, játékos,

a kötődést mélyítő folyamat lehet az ismerkedés és egymás szeretetnyelvének tanulása.

glamour plusz ikon Az öt legegyszerűbb módszer a hála gyakorlására, a mentális egészség érdekében

Az öt legegyszerűbb módszer a hála gyakorlására, a mentális egészség érdekében

A terápiákon történő alkalmazásával valójában a felek közötti kommunikáció hatékonyságára világítanak rá, mint hogy mennyire nyíltan beszélnek a szükségleteikről, sérelmeikről, meghallják-e a másik vágyait, vagy épp tudnak-e alkalmazkodni, tenni a közös boldogság érdekében. „A szeretetnyelv egy olyan emészthető koncepció, amely megmutatja: nem elég csupán kifejezni a szeretetünket, mert a kapcsolati elégedettség nagyban függ attól is, hogy a másik képes-e azt dekódolni.

Érdemes tehát olyan kifejezésmódot választani, amellyel hűek maradunk önmagunkhoz, miközben a másik képes a szándékunknak megfelelően értelmezni az üzeneteinket. A szeretetnyelv autodidakta módon is elsajátítható, de sokkal hatékonyabb, ha a nyílt kommunikációt nyelvtanár módjára alkalmazva tanítjuk saját nyelvünket a szeretteinknek.