Lelki okai is lehetnek a gyakori szédülésnek - neurológus szakértővel jártuk körül a témát

A gyakori szédülés hátterében sokszor lelki okok is állhatnak
A gyakori szédülés hátterében sokszor lelki okok is állhatnak
Fotó: Borsi Judit @juditborsi

A biztos térérzékelésünk elvesztése, vagyis a szédülés jelensége pár másodperctől akár több órán át is tarthat. Friss kutatások szerint az epizodikus szédülés előfordulási aránya akár 24,6% is lehet az átlagos népességre vetítve.

Az egyre többeket érintő nemkívánatos állapot nemcsak a testünk, hanem a napirendünk egyensúlyából is kibillenthet bennünket. A szédülés egy kellemetlen tünet, amelynek hátterében számtalan tényező állhat.

Forgás és bizonytalanság

Beszélhetünk úgynevezett perifériás, vagyis fül eredetű problémáról, amely neurológiai tünetként jelentkezik, de fül-orr-gégészeti okokra vezethető vissza. Előfordulhat emellett központi idegrendszeri, belgyógyászati, kardiológiai illetve ortopédiai betegségekből adódóan is, de az egyszerű fronthatás, a vérnyomás ingadozása vagy akár cukorbetegség egyaránt okozhatja” - számolt be Dr. Simon Márta, a Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet neurológusa.

glamour plusz ikon Többen csak azért isznak, mert körülöttük is mindenki iszik

Többen csak azért isznak, mert körülöttük is mindenki iszik

Hozzátette, hogy a szédülés tapasztalt jellegének függvényében két fő típusba sorolható: az egyik a vertigo, amely a tipikus „forgó szoba” érzését kelti, másik pedig az irány nélküli bizonytalanság, amely közben nehézkes járás, ájulásérzés és gyengeség léphet fel.

Tünetek felmérése, anamnézis

A doktornő elmondása alapján a páciensek általában a nagyon erős, hirtelen fellépő szédüléssel szoktak leggyorsabban orvoshoz fordulni, de paradox módon ezek többnyire a jóindulatú betegségekhez kapcsolódnak. Gyakran a belső fülben található egyensúlyszervvel függ össze a probléma, amit akár egy középfülgyulladás előzhet meg. Ilyenkor a szédülés intenzitása a mozgás hatására erősödhet, amely hányingert, esetlegesen hányást okozhat.

Lehet szó úgynevezett BPPV-ről, vagyis jóindulatú helyzeti szédülésről is, amely bárkinél jelentkezhet a fej mozgatásával. A neurológus szerint ez kevesebb, mint egy percig tart, de nagyon heves forgó érzéssel járhat, amit a belsőfülben elmozduló kristályok okoznak.

Kialakulásának gyakran nincs ismert oka, de előfordulhat a fejet ért kisebb-nagyobb ütés következtében. Ritkán, de a belső fület károsító rendellenességek is meghúzódhatnak a háttérben, vagy olyan károsodások, amelyek fülműtét során keletkeznek vagy hosszú ideig a háton fekve, például fogorvosi székben érhetők tetten” - magyarázza a szakértő, aki azt is elárulja, hogy az orvosok ezek mellett a migrénes és a pszichogén szédüléseket szokták megkülönböztetni.

Dr. Simon Márta felhívja a figyelmet, hogy a nehezen viselhető tünet megfelelő kezeléséhez fontos az alapprobléma feltárása, amelyhez részletes vizsgálat szükséges, minden, úgynevezett negatív tünetet fel kell térképezni a pontos diagnózis megalkotásához a következő alapkérdések segítségével:

  • Mióta áll fenn, és mivel tudja összekötni a beteg a szédülést?
  • Összefügghet-e a szedett gyógyszer módosításával, vagy új gyógyszer kiírásával?
  • Milyen egyéb panaszokat, kísérő tüneteket tapasztal az érintett?
  • Például van-e hányingere, tapasztal-e végtagzsibbadást, izzadást, gyengeséget, koordinációs nehézségeket?

Ha minden szervi eredetű lehetőséget kizártunk, akkor lelki okok állhatnak a háttérben.

Krónikus szubjektív szédülés

A más néven krónikus szubjektív szédülésként is ismert pszichogén szédülés okai között említhető a pánikroham, a személyiségzavar, a szorongás vagy az alváshiány. Az érintett személyek ez esetben lebegésérzetről, bizonytalan egyensúlyérzetről számolnak be, amely a többi szédüléstípushoz hasonlóan mozgásra fokozódik.

glamour plusz ikon Arató András: A feleségem nem egy mémhez ment hozzá, hanem egy mérnökhöz

Arató András: A feleségem nem egy mémhez ment hozzá, hanem egy mérnökhöz

Egy friss koreai tanulmány kimutatta, hogy a szédülés szoros összefüggésben áll a stressz és a depresszió mértékével, amely különösen a nők esetén figyelhető meg. Emellett a kutatás a nemihormonok szerepét is hangsúlyozza a szédülés kérdéskörében, ezek ugyanis okozhatnak migrént, hangulatingadozást, és szabályozzák az idegi hatásmechanizmusokat is.

Hajlamosító tényezők

Bizonyos esetekben nem tehetünk semmit a szédülés megelőzése érdekében, hiszen kialakulhat akár egy vírusos megbetegedés, vérszegénység, vérnyomás- és vércukorszint-ingadozás miatt, habár kezelésekkel és odafigyeléssel javíthatunk a helyzeten. Szintén elkerülhetetlen, ha például olyan ritka autoimmun betegségben szenvedünk, mint a poszturális ortosztatikus tachycardia szindróma.

A betegség velejárója a hirtelen helyzetváltoztatás miatt szélsőségesen megemelkedett pulzusszám, amely folyamatos szédüléshez, nehéz koncentrációhoz, hányingerhez, migrénhez és sokszor ájuláshoz vezet. Más esetekben viszont a helyes életmód kialakításával könnyen megelőzhetjük a bizonytalan térérzékelést.

glamour plusz ikon Arató András: A feleségem nem egy mémhez ment hozzá, hanem egy mérnökhöz

Arató András: A feleségem nem egy mémhez ment hozzá, hanem egy mérnökhöz

Többek között a dohányzás elkerülésével tehetünk egyensúlyunk egészségéért, ez a káros szenvedély ugyanis hátrányosan befolyásolja a belső fül vérellátását, így növelve a szédülésre való hajlamosságot. Kiemelten fontos továbbá, hogy kellő időt fordítsunk pihenésre és alvásra, illetve a rendszeres testmozgásra. A szédülést gyakran okozhatja a nyaki gerinc melletti izmok merev, görcsös tónusa, amelyet a számtalan órán át tartó ülőmunka és a számítógép előtti görnyedés is kiválthat.

Erre nyújthat megoldást a vestibularis torna. A jóindulatú helyzeti szédülésre pedig az Epley-manőver gyakorlása segíthet, amely a leghatékonyabb ismert terápia erre az állapotra. A megfelelő kezelés érdekében mindig kiemelten fontos, hogy az orvosi kivizsgálások során feltárjuk kiváltó okokat, és ne elégedjünk meg a tüneti kezeléssel. Az alapprobléma függvényében pedig hozzájuthatunk a megfelelő gyógyszeres vagy fizioterápiás kezeléshez, vagy esetleg speciális diétához.