Azért olyan nehéz a „maradjak vagy menjek” kérdése egy párkapcsolatban, mert nem mindig egyszerű és egyértelmű a válasz

2025. március 4.
Ha felmerül a menjek vagy maradjak kérdés egy párkapcsolatban, az nem azt jelenti, hogy szakítással fog végződni
Ha felmerül a menjek vagy maradjak kérdés egy párkapcsolatban, az nem azt jelenti, hogy szakítással fog végződni
Fotó: Profimedia

Nem könnyű egy olyan kapcsolatban élni, ahol sok a probléma, vagy valamiért nem érzed jól magad, mégis nehéz eldönteni, hogy maradj benne, vagy inkább kilépj belőle. A közös élet felszámolása veszteségekkel jár, másrészt gyakran abban sem vagyunk biztosak, hogy valóban ezt szeretnénk. A „maradjak vagy menjek” kérdése éppen ezért olyan nehéz, mert nincs rá egyszerű és egyértelmű válasz.

Egy ilyen helyzet rengeteg őrlődéssel jár, sokszor embert próbáló, viszont a megküzdés a növekedés útja lehet. Mit tehetsz ilyenkor magadért és a kapcsolatért? Erről a témáról beszélgettünk Udvari Judit párterapeutával.

Kapcsolati ambivalencia

Épp a Netflix Bármit, csak ezt ne (Nobody wants this) sorozatát nézem, melyben régi kedvencem, Adam Brody játssza azt a sármos rabbit, aki izgalmas románcba keveredik egy tőle eléggé különböző, kissé kaotikus podcasterrel (Kirsten Bell). A jelenet a következő: Noah és Joanne pár hónapja járnak, mikor egy családi találkozón Noah bedob egy olyan viccet, amitől Joanne arcáról lefagy a mosoly. Egyetlen egy szó, egy hanglejtés, ami kiváltja azt a jól ismert reakciót: „el se hiszem, hogy engedtem, hogy azokkal a kezekkel hozzám érjen” – panaszolja Joanne a testvérének utána, a kerti medence szélén ülve.

Milyen kár, hogy szakítania kell Noah-val. A jelenet azért is zseniális, mert egyszerre nevetünk Joanne-on és közben pontosan tudjuk, hogy mit érez. Míg kívülről abszurdnak tűnik, hogy emiatt szakítson valakivel, akiért öt perce még odavolt, a vonzalom és a kiábrándulás ilyen típusú hirtelen váltakozása belülről elég drámai. Tizenhat és harminchat évesen is.

glamour plusz ikon A biztonság illúziója: Miért nehéz továbblépni a karrierben és a szerelemben?

AI

Pontosan ezt nevezzük kapcsolati ambivalenciának, amikor egyazon emberrel merőben ellen tétes érzéseket élünk meg: vonzalmat és undort, utálatot és szeretetet, ellágyulást és dühöt, izgalmat és unalmat. Hogy ebből mennyit bírunk elviselni egy kapcsolatban, az nagyban múlik a személyes preferenciánkon vagy akár a kötődési stílusunkon, de bizonyos mértékben ez minden felnőtt, egészséges kapcsolatnak a része, és végső soron elkerülhetetlen.

Vannak párok, akik nagyon nagy személyes különbségekkel képesek együtt élni, például más-más vallási háttérrel, akár erősek abban, hogy tartalmazzák az ambivalenciából fakadó feszültséget, és különbségeikkel is biztonságosan kapcsolódnak. Vannak viszont, akik jobban érzik magukat egy hozzájuk hasonló emberrel. A nap végén ez is egy önismereti kérdés, hogy mi a skála melyik részén helyezkedünk el.

Kötődési problémák

Van olyan is viszont, amikor a közelség megélése bárkivel nehéz, mert nincsenek erről jó tapasztalataink vagy mintáink. Ilyenkor nem kapcsolati ambivalenciáról, inkább ambivalens kötődésről beszélünk, ami azt jelenti, hogy a kettősség belülről, gyerekkori élményekből fakad, és nem vagy nem csak az objektív jelenből. Ezt például onnan ismerhetjük fel, ha a „menjek vagy maradjak” kérdés minden párkapcsolatunkban felüti a fejét, és egy nehéz, nem szűnő dilemmaként folyton jelen van.

A jó hír az, hogy terápiával ez nagyon jól gyógyítható, felnőtt korban is meg lehet tanulni biztonságosan kötődni. Az említett netflixes sorozat például ennek egy könnyed és szerethető története két ember között.

glamour plusz ikon Hogyan hatnak gyermekkori tapasztalataink a felnőtt kapcsolatainkra? – Bak Laura pszichológussal a kötődéselméletről

AI

Az egyikben egy nagyon mély rossz érzés alakul ki

Nézzük most azokat a helyzeteket, amik viszont valóban a kapcsolatról, két ember találkozásáról szólnak. A legjobban induló kapcsolatban, nagy szerelemben is tud olyan történni, hogy valami egyszerűen félremegy. Amikor ezeket filmen nézzük, azok a legszívszorítóbb szerelmi történetek: kívülről mindig olyan jól látszik az, ami belülről sokszor csak egy megfoghatatlan, nagyon mély, rossz érzés.

Sokszor nem tudjuk, hol csúszott el az egész, csak azt vesszük észre, hogy elhidegültünk, vagy azon gondolkozunk, meddig bírjuk így tovább, és egyáltalán megéri-e. Udvari Judit klinikai szakpszichológus és pár terapeutával beszélgetve megtudtam, hogy egy párterápiában ezekre fényt lehet deríteni, és a történet nem feltétlen végződik szakítással. „Ilyenkor átnézzük mi az, ami miatt összekerültek, mi az, amit várnak ettől a kapcsolattól, ezek mennyire közösek.

És akkor elkezdődik az, hogy megtaláljuk, vannak-e a történetben sebek, fel nem dolgozott elakadások. Lehet, hogy egyébként ez egy jól induló és nagyon jó kapcsolódás, amiben abszolút benne van a potenciál, de van benne valamilyen csalódás vagy félreértés, amiben az egyik fél elakadt, és ezt nem tudta úgy kitenni, vagy a másik nem tudott erről úgy gondoskodni. Ez ki szokott rajzolódni a folyamat során, és van olyan, hogy ha ez feloldódik, akkor megszületik az elköteleződés.

Ellenkező kimenetelű történet is létezik: „pont egy háromalkalmas terápiába jött ilyen céllal egy pár, ott egyébként megcsalás is volt a történetben. Olyan heves erővonalak alakultak ki, már ahogy beszéltek róla; az egyik támadott, a másik folyamatosan magyarázkodott. Az egyiknek nyilvánvalóvá vált, hogy bármiről beszélünk, ezek az erővonalak lesznek, és ez túl nehéz.

Amikor egy moderált párterápiás helyzetben is ugyanaz kijött, mint otthon, akkor rálátott, hogy ezen nagyon nehéz lenne változtatni, mert bármilyen témát szedünk elő, igazából a kapcsolat ilyen. Ott éppen gyerek és házasság előtt – ő azt választotta, hogy nem.

glamour plusz ikon „A megsebzett lélek gyermekkori sebe okozza a bajt” - így hatnak sémáid a párkapcsolataidra

AI

Szakító ok-e a gyerekkérdés?

Hatalmas nagy dilemma szintén, hogy van-e reálisan esélye a boldogságra egy párnak, ha erre a kérdésre nincs egybehangzó válaszuk. Nagyon jó podcast epizód a témában Esther Perel The Arc of Love című sorozatából az a rész (I Don’t Think I Want Kids? But My Partner Might?), melyben egy harmincéves férfi beszélget Estherrel arról, hogyan kötődik a gyerekkérdés a saját felnőttségéhez, otthonra találásához. Az epizód végén közelebb jut a saját válaszához.

Udvari Judit szintén mesél egy olyan történetet, ahol egy fiatal pár végül együtt jött ki ebből a dilemmából: „nyilván nem lehet folyamatosan erről az egy dologról beszélni, ezért egy idő után eltávolodunk és ki nyitjuk a kérdést. Ahogy folyt a párterápia, az a fél, aki nem akart gyereket, olyan oda fordulást és intimitást tapasztalt meg a párjától, hogy az behozta a családra való vágyát.

Addig ő egy sokkal bizalmatlanabb, távolságtartóbb kapcsolódást tudott belül működtetni, mert nem volt olyan tapasztalata, hogy valaki így közel tud hozzá menni. Ahogy elkezdtünk foglalkozni az egyéb konfliktusos, zavart okozó helyzetekkel a kapcsolatukban, és megtapasztalta, hogy ezekben nincs egyedül, hogy mondhatja, amit gondol, lehet olyan, amilyen, és ez szerethető a másik részéről, úgy megszületett benne ez a vágy. Ez csodával határos.

glamour plusz ikon Döntés kérdése – Megcsalom-e a párom, ha másra gondolok?

AI

A türelem maga a radikális elfogadás

Van, amikor egyszerűen viszont arról van szó, hogy két ember életcéljai nem illeszkednek. A párterapeuta szakértő azt is hangsúlyozta, hogy ezek olyan sarkalatos kérdései az életnek, ami végső soron mindenkinek az egyéni döntése kell, hogy legyen: „van egy pont, amikor ez nem működik, mert nem illeszkedik össze az életük, és akkor tényleg az a jó, ha elválnak. Az biztos, hogy akkor jó, ha lesz egy gyerek, ha mindkettő fél akarja, és a kapcsolatban van egy biztonságos és meleg kapcsolódás, amit majd később a gyereknek is adnak.

Az nagyon nehézzé teszi a párkapcsolatot és a szülőséget is, ha az egyik nem igazából akarja, csak a kapcsolatért; vagy nem tudja igazán képviselni magát; vagy a társadalmi nyomás miatt megy bele. Személy szerint nem gondolom, hogy mindenkinek az az útja, hogy gyereket vállaljon. Rengetegféle élet cél és életforma van. Sokfélék vagyunk.” Esther Perel azt mondja, minden ember úgy születik, hogy egyaránt szüksége van a szabadságra és a biztonságra.

Lesznek, akik úgy repülnek ki a családi fészekből, hogy nagyobb szabadságra vágynak, mások pedig úgy, hogy nagyobb biztonságra. Az, hogy mi hova tartozunk, függ attól, hogy hogyan szerettek minket, milyenek vagyunk és mit választunk.

De ezt általában csak sok-sok tapasztalás és próbálkozás útján tudjuk meg magunkról.

Sokszor egy ilyen dilemma is – menjek vagy maradjak – az önismereti út része, aminek bármi is lesz a vége, már nem ott folytatjuk, ahol előtte