Ne az legyen a fontos, hogy a legfrissebb kollekcióból legyen a jóga ruhád - beszélgetés a Studio Aeden alapítóival
Devecseri Edina és Gergő sztorija nem a klasszikus edzőből lett fitness vállalkozó története. Habár az Aeden gerincét a mozgás adja, a hely sokkal inkább egy olyan hely, ami valódi feltöltődést kínál a sporton innen és túl. Edina egy kis lakásstúdiót tervezett, de végül minden álmuk a Studio Aeden édenkert hangulatú falai közt manifesztálódott.
Egy évvel a nyitás után kérdeztük a tulajdonosokat a pilates népszerűségéről és a közösségépítés fontosságáról.
Hogyan kezdődött az Aeden sztorija?
Gergő: Az egész úgy kezdődött, hogy Edina járt reformer pilatesre és megkedvelte ezt a mozgásformát. Eredetileg az akkori edzőjével tervezték először a saját kis stúdiót.
Edina, miért szerettél volna saját stúdiót?
Edina: Előtte soha nem sportoltam rendszeresen, ez volt az első olyan edzés, amibe beleragadtam és nem kampányszerűen, időszakosan tudtam csinálni – fanatikussá váltam. Utána egy ponton azt vettem észre, hogy egyszerűen képtelenség bejelentkezni az órákra, mert minden betelt, és még a várólista is nagyon hosszú volt. Ekkor gondolkodtunk el a lakásstúdió indításán.
Körbenézve a stúdiótokban egyértelművé válik, hogy messze kinőttétek a lakásstúdió ötletét. Hogyan változott, fejlődött bennetek a koncepció?
Gergő: Ha maradtunk volna az eredeti koncepciónál, engem talán nem vonzott volna ennyire a projekt, de a grandiózus helyszín és a lehetőség, hogy egy multifunkciós teret hozzunk létre, engem is beszippantott. Ami egy kicsi stúdiónak indult, abból lett az Aeden – és ez a hely messze túlmutat egy kizárólag a pilatesre fókuszáló stúdió portfólióján. Eredetileg egy olyan teret képzeltünk el, ahol van lehetőség edzeni, kávézni, csevegni a többiekkel, szerveznek workshopokat, és még dolgozni is lehet a csendesebb sarkokban.
Mivel alapvetően márkaépítéssel és kommunikációval foglalkozom, ez a fajta stratégiai látásmód rengeteget segített nekünk, hogy az Aedent lifestyle márkaként tudjuk építeni. Most két emeleten és több helységben valósítjuk meg mindazt, amit szerettünk volna.
A felső szinten a recepció és a pop-up üzlet található, egyik oldalán a kávézó egy nagy közösségi asztallal és padokkal, másik oldalt a pilates terem, az egész szintet pedig körülöleli egy csodálatos adottságokkal rendelkező terasz. Az alsó szinten helyeztük el az öltözőt, a masszázsszobát, illetve kialakítottunk egy különleges atmoszférájú termet is, ami a jóga, illetve a funkcionális kick-box óráknak ad otthont.
Edina: Elindultunk a barre, a reform pilates és a jóga órákkal, majd a barre helyére a kick-box edzések kerültek. A kick-boxra Gergő húzott be engem, mivel az elején kicsit féltem tőle, úgy gondolom, hogy ez a nőknek egy picit ijesztő mozgásforma lehet, távolabb áll sokaktól, mint a pilates. Végül adtam magamnak három alkalmat, hogy megszeressem a boxot, és azóta is heti háromszor-négyszer járunk edzésre.
Gergő: A vendégkörünk is ezt igazolja: gyakorlatilag az első perctől kezdve nagyon szeretik, sorra kapjuk a visszajelzéseket, hogy milyen jó, hogy ilyen is van és hogy szuper közösség épül az órákon.
A közösségépítésre ma rengeteg helyen fordítanak kiemelt figyelmet. Ti, az Aedenben, hogyan tudjátok ezt megtölteni értékkel, jelentéssel?
Gergő: A közösségépítés számunkra nagyon fontos, nekünk ez nem egy hangzatos kampányszlogen. A kávézót is pont ez hívta életre, mert azt vettük észre, hogy a vendégek direkt hamarabb érkeznek az órákra és még utána is szívesen maradnak beszélgetni – mi szerettünk volna megteremteni egy helyszínt, ahol összeülhetnek, kötetlenül cseveghetnek. Ez a látásmód, hogy helyet teremtsünk a kapcsolódásokhoz, elemi része mindannak, ami az Aeden.
Edina: Arra is nagy hangsúlyt fektetünk, hogy milyen vendégélmény alakul ki. Mindent úgy találtunk ki, hogy a belépéstől kezdve, a recepción, a kávézó közösségi terén át egészen az öltözők kialakításáig, hogy a vendégek jól érezzék magukat és ki tudjanak kapcsolni abban a pár órában, amit itt töltenek.
Gergő: Persze az sem utolsó szempont, hogy milyen vendégkör alakult ki az Aeden-ben: csupa fantasztikus, izgalmas ember, akik egy tényleg nagyon befogadó közösséget alkotnak. Reméljük sikerült egy szép és dizájntudatos helyet létrehoznunk, de mindez üres lenne a vendégek és a mi személyes jelenlétünk nélkül. Ne az legyen a fontos, hogy a legfrissebb kollekcióból legyen a jóga ruhád, sokkal inkább az, hogy
itt tényleg minden a feltöltődésről szóljon.
A mostani pilates-őrületet, picit olyannak látom, mint pár éve a jóga térhódítását – ez az új trendi sport, amiből mindenki ki akarja venni a részét? Mitől ennyire „ragályos” a pilates? Mit tud, amit más sportok nem?
Edina: Szerintem a nők számára szimpatikus, hogy a reformer pilates edzések során nem klasszikus kondigépekről beszélünk, és nem klasszikus konditeremben zajlik az edzés. A pilates gépekben rengeteg a lehetőség, itt alapvetően a saját súlyunkat és rugós ellenállásokat használunk; nagyon hamar érezni, látni a változást magunkon.
Nálunk még az teszi vonzóvá a pilates órákat, hogy míg sok helyen tíz-tizenöt fő edz egyszerre, addig az Aedenben kisebb csoportokban, maximum hét fővel foglalkozik csak az edző;
mindenki kap személyre szóló figyelmet.
Gergő: Kis túlzással mondhatjuk, hogy a szűkebb létszám miatt lehetőség van egyénre szabottan alakítani az edzéseket az órán belül is, mintha csak személyi edzésre járnál.
A stúdiót megközelítve egyből feltűnik a tágas teraszotok, ami a pilates teremből nyílik. A melegebb hónapok beköszöntével hogyan használjátok ki a Studio Aeden adottságait?
Edina: Budapesten teljesen egyedi, hogy nálunk, amikor az idő engedi, kiköltöztetjük a teraszra a jóga- és a boxedzéseinket.
Gergő: A sporton túl idén mással is készülünk, programokat, kollaborációkat tervezünk; tavaly az EssaWorld-el és a 320 DTLA-vel is voltak közös workshopjaink, amit idén is tervezünk folytatni. Illetve visszatér a Sunset Séance-sorozat is.
Az ilyen események alkalmával kintre bárpultot építünk, és gyakorlatilag egy nappali bulit csinálunk a naplementében DJ-vel, hideg italokkal, és több mint kétszáz vendéggel. Illetve a kávézónk ilyenkor inkább üzemel borbárként, ahol finom ételek és italok, jó emberek társaságában lehet eltölteni pár órát.
Említetted az Essát, a 320DTLA-t, és a stúdióban több Porsche x Aeden plakáttal találkozni. Van még olyan kollaborációtok, ami tovább építi az Aeden arculatát és családját?
Gergő: A recepció előtt kialakított miniboltban áruljuk az Essa termékeit, a 320DTLA edzőruháit, illetve az Undersea fürdőruháit is. A kávézónkban a Herz Café kávéiból dolgozunk, ami egy kis magyar pörkölő, és az egyik nagyon jó barátom vállalkozása. Szerencsések vagyunk, hogy jó emberek vesznek minket körül, az összes együttműködésünk organikusan alakult.
Mi számotokra az a belső mozgatórugó, ami motivál titeket, hogy több lépéssel meghaladjátok azt, amit egy átlagember elvárna egy pilates stúdiótól?
Gergő: Fontos, hogy mit akarunk adni az Aedenbe látogatóknak részünkről az legelejétől egyértelmű volt: ide ne csak mozogni, hanem feltöltődni járjanak a vendégek. Úgy gondoljuk, hogy sportolni bárhova eljárhatsz, de kevés helyen tudsz egy összetartó közösség részévé válni.
Edina: Azt hiszem vendégekkel való foglalkozás, a vendégek szeretete nekünk magától értetődik, mi a munkán kívül is szeretünk vendégül látni, szeretünk emberekkel beszélgetni, szeretünk kapcsolódni másokhoz. Szerencsénk van, hogy a munkánkban összefonódnak a dolgok, amiket igazán szeretünk; a sport, finom ételek és italok, design és persze az emberek: a régi barátok, és az újak, akiket idő közben itt megismertünk.
Fotó: Molnár Dániel, Somay Márk Emil Chalhoub
(Ha ezek a képek is bekerülnek maradjanak bent ezek a kreditek is Kick-box kép a sport mappában: Somay Márk Kültéri teraszos kép az interior mappában: Emil Chalhoub)