„Az állandó stressz a lelket is megbetegíti” - Egyszerű tippek pszichológustól, amivel megőrizhető a mentális egészség
A lelki egészség és jólét kiemelt fontosságú, és ezt a Lelki Egészség Világszövetsége is felismerte. Több mint harminc éve minden október 10-én megrendezik a Lelki Egészség Világnapját, hogy felhívják a figyelmet arra, mennyire lényeges és nélkülözhetetlen ez a téma. Céljuk, hogy rávilágítsanak: a lelki egészségnek középpontban kell állnia, hiszen alapvetően befolyásolja az életminőségünket és boldogságunkat.
A Lelki Egészség Világnapja különös hangsúlyt fektet az érzelmi és lelki zavarok megelőzésére, valamint a mentális egészség fejlesztésére. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a mentális zavarokkal kapcsolatos előítéletek elleni küzdelemre, és arra, hogy a lelki egészség a figyelem középpontjában legyen. Egész októberben különféle programokkal támogatják a lelki egészség megőrzését és annak pozitív változását, ezzel is rávilágítva a téma kiemelkedő fontosságára és a társadalmi párbeszéd szükségességére.
Hogyan őrizzük meg a lelki egészségünket?
Nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom, hogy a lelki egészség megőrzésének alapvető eszköze az egészséges életmód. Ide tartozik az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás, valamint a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás, amelyek mind jelentős mértékben hozzájárulnak jólétünkhöz. Ezen kívül a társas kapcsolataink minősége is kulcsfontosságú, hiszen nem mindegy, kivel és milyen gyakorisággal ápoljuk azokat.
Fontos továbbá, hogy saját belső erőforrásainkat is mozgósítsuk – mind testi, mind lelki szinten –, hiszen ezáltal tudunk szellemileg, kulturálisan feltöltődni és fejlődni, ami mind hozzájárul lelki egészségünk fenntartásához.
Az egészséges életmód fenntartása nem mindig könnyű feladat, sőt, sokszor kifejezetten kihívásokkal teli. Azonban minél többet teszünk érte, annál boldogabbak, egészségesebbek és hosszabb életűek lehetünk. A lelki egészség megőrzése sokszor nem egyszerű, különösen, ha nehéz körülményekkel, például stresszel kell szembenéznünk, mert a stressz komoly akadályokat gördíthet elénk, és visszatarthat bennünket a számunkra fontos tevékenységektől.
A mindennapi stresszforrások hatása a lelki egészségünkre
„A mindennapi stresszforrások – mint a munkahelyi nyomás, pénzügyi problémák, kapcsolati feszültségek – jelentős hatással lehetnek a lelki egészségünkre. A stressz a mindennapi életünk szerves része, ám nem mindegy, hogy milyen mértékben és milyen tartósan áll fenn a hatása az életünk során. Egyénre válogatja, hogy kinek milyen a stressztűrő képessége, amely a személyiségünkből és a megküzdési mechanizmusaink függvényében alakul” – magyarázta Czuppon Zsuzsanna, pszichológus.
Majd azt is hozzátette, hogy Lazarus és Folkman 1984-ben létrehozott megküzdési modellje szerint a stressz kezelésének két fő módja van: a problémafókuszú megküzdés (problémamegoldás, ami csökkenti a stressz forrását) és az érzelemfókuszú megküzdés (érzelmi reakciók kezelése, mint a relaxáció vagy az érzelmek kifejezése).
Ezek kombinációja általában a leghatékonyabb, valamint az elkerülésre való hajlam optimális szintje. Vagyis mindezek alapján elmondható, hogy az emberek mindig a rájuk jellemző módon birkóznak meg ezekkel az adott stresszhelyzetekkel.
Abban az esetben, ha hosszútávon nem adekvát megküzdési mechanizmust használunk, akkor a szervezetünk védekező mechanizmusai – úgy, mint például az immunrendszerünk és a pszichológiai immunkompetencia – folyamatosan védekezésre kényszerülnek azért, hogy a szervezetünkben megbomlott homeosztázis, mint például a hormonok szintje (például a kortizol), visszaálljon.
Egészséges lélek, egészséges test
A stressz hatásai elsősorban a testünkön jelentkeznek, például emelkedett pulzusszámmal, magas vérnyomással, fejfájással és emésztési problémákkal. Ha a stressz tartósan fennáll, és nem találunk megfelelő megküzdési stratégiákat, krónikus egészségügyi problémákhoz vezethet, beleértve a szív- és érrendszeri betegségeket, valamint az emésztőrendszeri rendellenességeket.
A fizikai tünetek mellett mentális problémák is felmerülhetnek, mint a szorongás, depresszió, alvászavarok, koncentrációs nehézségek, amelyek hosszú távon kiégéshez vezethetnek.
Az időben történő pihenés és regenerálódás azonban segít megelőzni a kimerülést, amely az egyik legkárosabb állapot a mentális egészségre nézve. Ahogy a mondás is tartja: „ép testben ép lélek”, és fordítva.
A folyamatos stressz hatására megnövekszik a kortizolszint, ami hosszú távon kimeríti a szervezetet, gyengíti az immunrendszert, és pszichoszomatikus betegségekre hajlamosít. A stressz mentális és érzelmi kimerültséget okozhat, ami csökkenti a problémamegoldó képességet és az érzelmi stabilitást. Kezeletlen stressz krónikus szorongáshoz és depresszióhoz vezethet. Ezen felül gyakran alvászavarokat idéz elő, amely rontja az életminőséget, tovább növelve a mentális és fizikai kimerülést.
Stresszkezelés felsőfokon
„Talán a legfontosabb, hogy észleljük és felismerjük a problémát, mert csak akkor tudunk adekvátan megküzdeni vele. Fontos dolognak tartom az önismeretet, ezáltal a stressztűrő képességeinkről és a megküzdési stratégiáinkról való visszajelzést (akár pszichológus segítségével, akár tesztek során), amely segítheti a minél korábbi felismerést, és tudatosabban küzdhetünk meg a nehézségekkel.
Még egy fontos érv az önismeret fejlesztése mellett, hogy a különböző technikák bármikor elsajátíthatóak és alkalmazhatóak a mindennapjaink során” – tanácsolta Czuppon Zsuzsanna.
Csoportosan elsajátítható technikák közé tartozik a mindfulness és meditáció, amelyek segítenek a jelen pillanatra fókuszálni, így csökkentve a rágódást múltbeli vagy jövőbeli gondokon. A rendszeres testmozgás, például a jóga, természetes stresszoldóként hat az endorfinszint növelésével, és javítja az alvás minőségét.
A relaxációs technikák, mint a légzőgyakorlatok és az izomrelaxáció, enyhítik a stressz fizikai tüneteit. Az erős szociális támogatás szintén segít a stressz verbális feldolgozásában. Emellett a megfelelő alvás és táplálkozás erősíti a szervezet stressztűrő képességét.
Egyéni tanácsadási helyzetben a kognitív viselkedésterápia (CBT) az egyik leghatékonyabb módszer a stressz kezelésében. Segít felismerni a negatív automatikus gondolatmintákat, amelyek növelhetik a stresszt, és megtanítja a páciensnek, hogyan változtassa meg ezeket a gondolkodásmódokat.
„A mindennapi stressz jelentős hatást gyakorolhat a fizikális és a mentális egészségünkre, de a megfelelő technikákkal hatékonyan kezelhető, hogy megvédjük a lelki egyensúlyunkat és egészségünket” – zárta le a gondolatmenetet a pszichológus.