Te is stresszeltél már azon, hogy épp nem stresszelsz semmin? Nem vagy egyedül!
Nem létezik recept a stresszmentes életre. Sőt, ez az élet meghiúsítaná a céljainkat, nem lenne miért felkelni minden reggel és küzdeni egy-egy általunk fontosnak tartott dologért. Ahogy Edith Eger mondta: „A stressz (...) igazából jó dolog. Azt kívánja, hogy nézzünk szembe egy kihívással, találjunk kreatív megoldásokat, bízzunk magunkban.”
A stresszt teljesen megszüntetni és kiiktatni az életünkből nem tudjuk - és nem is kell - , helyette arra érdemes összpontosítanunk, hogy megtanuljuk kezelni. Ehhez tisztában kell lenni azzal, hogy találkozunk olyan stresszt kiváltó dolgokkal, amelyek fölött van irányításunk és természetesen ott vannak azok, amelyek felett nincsen. El kell fogadnunk az utóbbit, hiszen csak azon “érdemes” stresszelni, amire van befolyásunk.
A stressz az élet velejárója - de meddig?
Én sokszor azon is tudok stresszelni, hogy éppen nem stresszelek semmin. Cseppet sem normális, de mégis így van. Idővel persze ez megváltozott bennem, de még mindig állandóan készenlétben vagyok. De, hogyan változott ez meg? Hogyan előzhető meg a szorongás? Létezik gyors megoldás a kezelésére? Hát hogyne!
De előtte nézzük, mit mond a tudomány és egy pszichológus ezzel kapcsolatban: „Ez a paradox "metaszorongás" gyakran az idegrendszer túlingereltségéből fakad, emiatt folyamatos készenléti állapotban vagyunk. Szorongással élő embereknél igen gyakori, egyfajta túlélési mechanizmusként szolgál” - fejtette ki Lóki Eszter, majd kitér arra, hogy milyen megoldások léteznek ennek kezelésére.
„A mindfulness, a CBT (kognitív viselkedésterápia), a légzéstechnikák sokat segíthetnek, de ha konkrét technika kell, ezt nagyon szeretem: minden nap be lehet iktatni 10 percet, amikor megengedem magamnak, hogy aggódjak, szorongjak. Napközben, ha valami eszembe jut, csak azt mondom: majd az aggódó időmben foglalkozom vele.”
Mit mond a modern tudomány?
Utánanéztem annak, hogy mit tehetsz annak érdekében, hogy ne stresszelj azon, hogy éppen nem stresszelsz.
- Az első lépésként mérlegelj. Tudnod kell, hogy mi okozza benned a feszültséget, mit kell megváltoztatni az életviteledben ahhoz, hogy megnyugodhass, hogy újra egyensúlyba kerülj. Ennek érdekében hasznos lehet beiktatni a rendszeres testmozgást, futást, pilatest, jógát. Utóbbi segítségével könnyebben lelassulhatsz, elkezdhetsz egy kicsit befelé figyelni. Itt megtanulhatsz tudatosan lélegezni, hiszen stresszhelyzetben a szervezeted átáll a felszínes légzésre.
- A fáradtság, a szorongás, a stressz egyik biztos jele, ha kapkodva veszed a levegőt. Ezt könnyen megtanulhatod és látványosan csökkentheted vele a stresszhelyzetek következményeit. Amikor egyenletesen kezdesz el lélegezni, azzal helyreáll a stresszhormonok szintje a szervezetedben, csökkentve ezzel a szívverések gyakoriságát és a vérnyomást.
- Elkezdhetsz relaxálni is, ugyanis ez lesz az első olyan, ami valódi támogatást nyújt a testi és lelki egyensúlyod fenntartására. Szabályozza az izomtónust, szerepet játszik a nyugalom megteremtésében és a feszültség oldásában. Olyan különféle gyakorlatokat alkalmazhatsz, mint a nehézségérzés, a melegségérzés, a homlok-, valamint a szív-, légzés-, napfonathűvösség. Ezek mind Schultz módszeréhez tartoznak, aki méltán híres az autogén tréning megalkotásáról.
Eszter is megemlített pár módszert, ami hatásos lehet a túlzott szorongás és a stressz ellen. Bár hozzátette, hogy erre nehéz egyszerűen válaszolni. „Ha egy valamit javasolnék, akkor olyan gyakorlatokat kell rendszeresen végezni, amik támogatják az idegrendszer egyensúlyának visszaállítását. Ezek egyrészt ingyenesek, másrészt könnyen hozzáférhetőek, de a titok nyitja itt is a gyakorlásban keresendő.
Szuper gyakorlatok a légzéstechnikák, a mindfulness, a gondolatok átalakítása, a hidegterápia, de akár egy jól kialakított napi rutin is hatalmas segítség lehet. Nálam a befutó, ami extrán támogatja a paraszimpatikus idegrendszert az a reggeli séta a természetben, akár csak egy parkban. A szorongás és a stressz csökkentésének az első lépése az idegrendszer egyensúlyának visszaállítása, apró lépésekkel. Fontos, hogy mindenhez idő kell, ezért kisebb dolgokkal kezdjünk.
Nem kell rögtön sok mindent bevezetni, bőven elég egy dolog is. Legyen ez akár egy reggeli séta, egy 5 perces meditáció, vagy egy napzáró hálanaplózás, vagy akár az, hogy kicsit lelassulunk és megpróbálunk jobban jelen lenni.”
A hálanapló
Mivel manapság egyre több helyen látni és hallani erről a technikáról, utánajártam, hogyan hat a hálanapló vezetése a testi és lelki fejlődésünkre. A tudomány szerint a hálás szívű emberek kevesebb fizikai fájdalmat tapasztalnak, egészségesebben érzik magukat a többi embernél. Nem véletlen az sem, hogy akik hálanaplót vezetnek, jobban vigyáznak magukra, értéknek tekintik az egészségüket és meg is akarják őrizni azt. Gyakrabban járnak el sportolni, orvoshoz, ezzel hozzájárulnak a hosszú életükhöz.
Ha rendszeresen lejegyzeteljük a gondolatainkat, azokat a dolgokat, amikért hálásak lehetünk, az képes lehet csökkenteni és közömbösíteni a mérgező érzések sokaságát. Legyen szó irigységről, neheztelésről, megbánásról vagy éppen frusztrációról. A hálanapló vezetése jelentősen csökkentheti a stressz mértékét. Ezzel kapcsolatban Robert Emmons készített több tanulmányt, többször vizsgálta már meg a hála és a jó-lét érzésének kapcsolatát. A kutatásai bebizonyították, hogy ez a technika növeli az elégedettség érzését, és felveszi a harcot a depresszió ellen.
És mi a helyzet a meditációval?
A meditáció sokak számára egy nehéz és hosszú távon fenntarthatatlan módszernek tűnik, pedig csak gyakorlás kérdése. Nem kell azonnal egy fél órás vezetett meditációt keresned a YouTube-on és mindenáron rákoncentrálni, mert az elején úgysem fog sikerülni. Először kezdd egy két percet légzésgyakorlattal. Aztán, ha ez már megy és nem terelődnek el a gondolataid, akkor jöhet egy 5-10 perces vezetett meditáció, amikből bőven akad az említett videómegosztón vagy bármely zenei appon.
A lelki béke és nyugalom érdekében talán ez az egyik legjobb és legegyszerűbb megoldása annak, hogy hatékonyan csökkentsd a stresszt. Nem kell hozzá semmi, csak egy nyugodt zug az otthonodban, ahová bármikor elvonulhatsz, hogy addig se érzed magadat készenlétben. Végül egy gondolat, ami tökéletesen összefoglalja ezt a témát. Maya Angelou, amerikai költő ezt írta:
Ha nem tetszik valami, változtass rajta. Ha nem tudsz rajta változtatni, változtass a hozzáállásodon.