Nyolc szakértői tanács, hogyan formáld a stresszt kreatív hajtóerővé!

2025. március 10.
A kreativitásra serkentő stresszorok fokozhatják a dopaminfelszabadulást
A kreativitásra serkentő stresszorok fokozhatják a dopaminfelszabadulást
Fotó: Deagreez/Getty Images

Nem szívesen ismerjük be, de tény: a stressz mára ugyanannyira a mindennapjaink része, mint például a reggeli kávé. Bár a stresszhez jellemzően negatív gondolatokat (így például feszültség, idegesség, kimerültség) társítunk, meglehet, hogy itt az ideje átkeretezni a róla kialakított képet, egy új szemléletmód szerint ugyanis a stressz nem ellenség, hanem a fejlődésünk kulcsa (lehet). Különösen, ami a kreativitásunkat illeti!

Benned is él olyan emlék, amikor egy vizsga utolsó tíz percében „indult meg” az agyad annyira, hogy még a legnehezebbnek hitt feladatot is képes voltál megoldani? Vagy ennek szöges ellentéte: amikor mindent megtanultál, de a vizsgadrukk miatt képtelen voltál megszólalni?

Igaz-Noszály Piroska pszichológus szerint a stressz és a kreativitás kapcsolata épp emiatt rendkívül izgalmas paradoxon: míg egyesek a nyomás alatt teljesítenek jobban, addig másokat leblokkol. De vajon mi történik akkor, ha ezt – az egyébként túlélésünkre kitalált – rendszert a kreativitás szolgálatába állítjuk? Ennek jártunk utána.

A stressz lélektana

Első körben fontos tisztában lenni azzal, hogy a stressz alapvető rendeltetése, hogy afféle „beépített riasztórendszerként” funkcionáljon. Magyarán: hogy életben tartson minket, akkor is, ha egy kardfogú tigris elől menekülünk, vagy akkor, ha épp államvizsgán próbáljuk meg kihozni magunkból a maximumot. A Yerkes-Dodson törvény szerint a teljesítmény és a stressz szintje között egy fordított, U-alakú kapcsolat áll fenn: míg bizonyos mértékű stressz segíti a kreatív problémamegoldást, addig a túl magasra emelkedő szint már gátolja azt.

Nem véletlenül mondják, hogy a művész embernek a határidő a legjobb barátja: „egy kiállítás előtt álló festő, vagy egy – a kéziratát utolsó pillanatban leadó szerző gyakran ekkor hozza létre a legjobb munkáját,” – magyarázza Igaz-Noszály Piroska. A szakértő Byron, Khazanchi és Nazarian kutatását idézve aláhúzza: az olyan stresszorok, amelyeket kihívásként élünk meg, fokozhatják a dopaminfelszabadulást, amely serkenti a kreativitást.

glamour plusz ikon És te tudod, hogy nem tudod? – A Dunning-Kruger hatás és az önbizalom paradoxona

bella hadid

A krónikus stressz viszont épp fordítva működik. Ha például a munkahelyi stressz miatt valaki konstansan fenyegetve érzi magát, kevésbé lesz aktív a komplex, kreatív gondolkodásért felelős agyterülete, miközben az érzelmi reakciókat szabályozó limbikus rendszere túlműködik. (Konstansan magas kortizolszint esetén az agyunk inkább rutinmegoldásokhoz nyúl, mert ebben az állapotban nehezebben generál új ötleteket.) Ahogy a leírtakból világosan látszik: mindössze hajszálvékony határvonal húzódik a serkentő és a gátló típusú stressz között.

Kattintsd át az agyad!

Bár a stresszt hasonlóképpen démonizáljuk és üldözzük ma, mint a középkorban a boszorkányokat, a legfrissebb tudományos kutatások szerint korántsem a stressz jelenlétével van probléma a modern ember életében, hanem azzal, ahogyan arról gondolkodik. Ahogyan megéli és értelmezi azt.

Igaz-Noszály Piroska a Harvard Egyetem egyik kutatását idézve rámutat: ha a stresszt nem ellenségként, hanem egyfajta „üzemanyagként” kezeljük, annak biológiai hatásai is teljesen megváltoznak. A versenysportolók berkeiben ismert „teljesítményfókuszú stresszmegközelítés” ennek tökéletes példája: ahelyett, hogy az atléták a verseny előtt érzékelt stresszt akadályként kezelnék, megtanulják hajtóerővé „hajlítani” azt. Ha – például – egy tétmeccs előtt gyors szívverést tapasztalnak, tudatosítják magukban: ez nem a félelem jele, hanem azt mutatja, hogy a testük készen áll arra, hogy maximális teljesítményt nyújtson.

„Az agyunk képes az alkalmazkodásra (neuroplaszticitás), és ha megtanuljuk a stresszt kihívásként értelmezni, az idegrendszerünk is rugalmasabbá válik, csökkentve a stressz káros hatásait.” A szakértő szerint ennek a fajta átkeretezésnek a kontroll lehet az egyik kulcsa: ha azt érezzük, hogy urai vagyunk a helyzetnek, a stressz kevésbé lesz bénító és inkább serkentő hatású marad.

glamour plusz ikon „Nem létezik életkor, csak egyéniség” - interjú Hajas Lászlóval

bella hadid

A másik, hatékony stratégia a mentális rugalmasság fejlesztése, magyarán az a képesség, hogy a stresszes állapotból minél gyorsabban lendüljünk vissza a „normális” állapotba. „A fő kérdés tehát korántsem az, hogyan szabaduljunk meg a stressztől, hanem az, hogyan használhatjuk a javunkra!” – int a pszichológus.

Hatékony módszerek

A leírtak alapján egyértelmű, hogy ideje lenne megváltoztatni a stresszről való gondolkodást, de az újfajta látásmód egy másik kérdést is felvet. Ezt figyelembe véve vajon arra is képesek vagyunk, hogy előnyünkre fordítsuk a stresszt? Ha igen, hogyan lássunk hozzá?

Igaz-Noszály Piroska nyolc pontban foglalja össze, milyen stratégiákkal aknázható ki a stressz, és formálható át kreatív, teremtő energiává!

Élj a kognitív átkeretezés módszerével!

„Ha egy író például úgy érzi, hogy nem tudja jól megírni a következő fejezetet, ahelyett, hogy azt gondolná: »Képtelen vagyok ezt megcsinálni«, átkeretezheti a gondolatát arra: »Ez egy lehetőség, hogy valami újat fedezzek fel a történetemben.« A kutatások szerint ez a fajta szemléletváltás csökkenti a szorongás élettani hatásait és felszabadítja a mentális energiákat, amelyeket máskülönben a bizonytalanságra és az önkritikára fordítanánk,” –magyarázza a szakértő.

Alakíts ki strukturált munkarendet!

A pszichológus úgy látja, ha egy alkotó minden nap ugyanabban az időben ül le dolgozni – függetlenül attól, ihletett állapotban van-e vagy sem –, akkor a kreativitás megszokott gyakorlattá válik. „A rendszeresség csökkenti a szorongást, mert megszünteti a döntésképtelenséget és a halogatás csapdáját.” (Ezek jellemzően az alkotói folyamat legnagyobb stresszforrásai.)

glamour plusz ikon Karl Lagerfeld, a kreativitás és szépség halhatatlan őrzője - hat éve távozott a divatlegenda

bella hadid

Építsd be relaxációt és légzőgyakorlatokat az alkotói rutinodba!

Valószínűleg te is tapasztaltad már, hogy a stressz és a szorongás gyakran járnak együtt olyan fizikai tünetekkel, mint a feszült izmok, szapora légzés- vagy épp szívverés. A relaxáció és a különböző légzőgyakorlatok segíthetnek abban, hogy megnyugtasd a testedet és az elmédet is!

Engedd meg magadnak a játékos kilengéseket!

Az elhatalmasodó stressz és a merev gondolkodás gátolhatják az innovációt. Ilyenkor segíthet, ha szándékosan kilépsz a megszokott mintákból, és valami teljesen abszurd dolgot próbálsz ki! (Egy író például írhat egy teljesen nonszensz jelenetet, amelyet később úgyis töröl, egy festő pedig kipróbálhat egy radikálisan új színkombinációt...)

Játssz el azzal, mi lenne, ha...

Ugyanez érvényes a „mi lenne, ha” szcenáriók felvázolására: a mentális játék segíthet abban, hogy kreatívan állj a probléma megoldáshoz!

Sportolj, vagy legalább sétálj rendszeresen!

Beethoven és Steve Jobs is híresek voltak arról, hogy a problémák megoldásán agyalva hosszú sétákat tettek a természetben. Kövesd te is a példájukat! („A mozgás segít eltávolodni a túlzottan fókuszált, görcsös gondolkodástól, és lehetőséget ad az elmének arra, hogy spontán összekapcsolja a különböző információkat,” – magyarázza a szakértő.

Ne feledd: a környezetedre mindig számíthatsz!

Az alkotói stressz csökkentésének másik hatékony eszköze a szociális támogatás és az inspiráló környezet kialakítása. Az alkotás gyakran magányos folyamat, de ha van lehetőség megosztani a gondolatokat másokkal, az segíthet lebontani a belső akadályokat!

glamour plusz ikon Giséle Pelicot győzött ugyan a bíróságon, de vajon a traumáján is képes lesz felülkerekedni?

bella hadid

Pihenj tudatosan!

A pihenés fontosságát valószínűleg nem kell túlmagyarázni: az agy az alvás során dolgozza fel az információkat és integrálja az új ötleteket. Ha egy alkotó úgy érzi, hogy teljesen kifáradt, és nem tud új ötleteket generálni, sokszor egyetlen jó éjszakai alvás vagy akár egy rövid szieszta is csodákra képes!

A stressz nem ellenség, hanem egy erőforrás, amelyet tudatos technikákkal a kreativitás szolgálatába állíthatunk. Ha képesek vagyunk mindezt megérteni, és átkeretezni a stresszről való gondolkodásunkat, a stressz rövid időn belül az alkotói folyamat egyik legnagyobb támogatója lehet! Feltéve, ha hagyjuk, hogy az legyen.