Elszáguld melletted az élet és bedarálnak a mindennapok? A slow living lehet a megoldás

Mi van akkor, ha az igazi boldogság nem a következő cél elérésében rejlik, hanem abban, hogy élvezzük a jelen minden egyes pillanatát?
Mi van akkor, ha az igazi boldogság nem a következő cél elérésében rejlik, hanem abban, hogy élvezzük a jelen minden egyes pillanatát?
Fotó: Mengwen Cao/Getty Images

Állandó rohanás, örökös teljesítménykényszer és a mindennapok gyors tempója. Mindez könnyen ránehezedhet az emberre. Mi lenne, ha végre megállnánk egy pillanatra, és megengednénk magunknak, hogy igazán éljünk?

Szinte mindennap versenyt futunk az idővel, ám létezik egy életmód, ami a tudatosságot és a jelen megélését helyezi előtérbe. Ez nem más, mint a “slow living”. Arra buzdít, hogy lassítsunk, értékeljük az egyszerűséget, és végre igazán éljünk, ne csak túléljünk. Fogalma nem újkeletű, mégis az utóbbi években vált igazán népszerűvé. A rohanó világ egyre jobban kezdi felemészteni az embereket.

Az 1980-as években kezdődött mozgalom kezdetben a gasztronómia világára korlátozódott, “Slow food” néven. Ez az olasz kezdeményezés arra buzdított, hogy lassítsunk és igazán élvezzük az étkezéseket. Azóta szinte minden életterületen jelen van: a munkában, a családi életben, a hobbikban, a mindennapi szokásokban. A “slow living” nem a lustaság vagy a céltalanság szinonimája, sőt, éppen ellenkezőleg. Egy tudatos döntés, amely az élet minden pillanatában arra késztet, hogy ne hagyjuk, hogy a külső elvárások, a megfelelési kényszer és a stressz irányítsák életünket.

Ehelyett azt tanítja, hogy legyünk jelen a pillanatban, élvezzük az apró örömöket, és fedezzük fel a mindennapok rejtett értékeit. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy minden kötelességünkről le kell mondanunk. „A lassú élet filozófiája valóban olyan szemléletet képvisel, ami alapvetően megváltoztathatja azt, ahogyan az életünkre tekintünk és amit mindennap megélünk. Az a cél, hogy ne csak rohanva teljesítsünk napi feladatokat és kötelezettségeket, hanem élvezzük, amit csinálunk, és értékeljük a pillanatot, amiben éppen vagyunk.

Ez a megközelítés segít abban, hogy kikerüljünk a folyamatos túlpörgés és túlélési módból, ahol gyakran egyszerűen csak a napi teendők végére akarunk érni” – magyarázta Kőszegi Zsuzsanna, kineziológus és Three In One Concepts Advanced Trainer.

glamour plusz ikon A nemes egyszerűség, a természetre és az egymásra kapcsolódás öröme, az idő teljesebb megélése – a Kerekerdő Házikó története

A nemes egyszerűség, a természetre és az egymásra kapcsolódás öröme, az idő teljesebb megélése – a Kerekerdő Házikó története

Légy ott, ahol az élet történik

Miért hagyjuk, hogy az élet száguldjon mellettünk, miközben mi csak túléljük, anélkül, hogy igazán benne lennénk? Mi van akkor, ha az igazi boldogság nem a következő cél elérésében rejlik, hanem abban, hogy élvezzük a jelen minden egyes pillanatát?

Ahelyett, hogy folyton-folyvást a múlt hibáit hajszoljuk és a jövőnkön agyalunk, éppen itt az ideje, hogy észrevegyük a most szépségeit.

A jelenben maradni nem csupán egy spirituális elvárás, hanem egy olyan életmód, amely segít felfedezni a körülöttünk lévő csodákat. Mert vannak. Mi értelme van sietni, ha közben elszalasztjuk az élet valódi értelmét? „A “slow living” alapelve – miszerint kevesebb dologra összpontosítunk, de azt mélyebb figyelemmel és tudatossággal éljük meg – meglepő módon a siker egyik legfontosabb kulcsa lehet.

Ha valaki lelassít, lehetőséget ad magának arra, hogy tisztábban lássa saját életét és elengedje a felesleges nyomásokat. Ennek eredményeként fókusza élesebbé válik és könnyebben éri el a céljait, mivel energiáit nem pazarolja szét több irányba” – emelte ki a szakértő.

Együtt lassítani? Lehetséges!

Vajon miért érezzük magunkat sokszor elveszettnek a digitális érintkezés világában, a gyors üzenetek és felületes találkozások közepette? Vannak igazán értékes pillanatok, amelyeket csak és kizárólag akkor tudunk megélni, ha lelassulunk: egy őszinte beszélgetés, egy meghitt este a barátokkal vagy a családunkkal többet ad a léleknek, mint bármi más. A “slow living” pontosan erre buzdít, kapcsolódjunk tudatosan a másikkal és figyeljünk oda egymásra. Mi lenne, ha az időnk legjavát azokkal töltenénk, akik igazán fontosak?

Ha őszinte figyelemmel fordulnánk feléjük, és valóban jelen lennénk? Ebben rejlik a boldogság: az együtt töltött idő értéke, amely a szívünk és lelkünk egyensúlyát teremti meg.

glamour plusz ikon Stresszcsökkentés és immunerősítés természetes módon: ezért érdemes kipróbálni az erdőfürdőzést

Stresszcsökkentés és immunerősítés természetes módon: ezért érdemes kipróbálni az erdőfürdőzést

A város lüktet, de nem muszáj, hogy te vele tarts

Egy városi környezet különösen nagy kihívást jelent, hiszen folyamatosan hatások érnek minket: a forgalom, a zaj, a digitális értesítések áramlása mind egyfajta "zajt" jelent, ami folyamatosan elvonja a figyelmet. A szakértő szerint, ennek ellenére a “slow living” itt is megvalósítható, csak nagyobb tudatosságot igényel.

„Például kezdhetjük azzal, hogy napi rutinunkba tudatos időszakokat iktatunk be, ahol szünetet tartunk és újra kapcsolódunk saját magunkkal. Ez lehet egy 10 perces légzésgyakorlat, vagy egy lassú séta az ebédszünetben, amikor figyelünk a környezetünkre, az illatokra, a látványokra. Ezzel a módszerrel, még a városi forgatag közepén is találhatunk egy kis szigetet, ahol feltöltődhetünk és visszatalálhatunk a belső békénkhez – fejtette ki Kőszegi Zsuzsanna.

Miért halmoznánk, ha a kevesebb több lehet?

A “slow living” lényege, hogy megszabadítson mindattól, ami elfedi a lényeget. A felesleges tárgyak, a túlságosan bonyolult szokások és a túlzsúfolt életmód háttérbe szorítása felszabadító erővel bír – lehetőséget ad arra, hogy végre arra figyeljünk, ami igazán számít. Mi lenne, ha elengednénk a felesleget, és a kevesebb valóban többé válna? Ha nem birtokolnánk, hanem élményeket gyűjtenénk? És mi lenne, ha az anyagi javak helyett az érzéseinkhez, önmagunkkal és másokkal való kapcsolatainkhoz kötődnénk?

A minimalizmus nem csak stílus: az élet valódi örömeinek visszaszerzése.

A szakértő szerint a "kevesebb több" elve, amely lehetővé teszi számunkra, hogy valóban értékes dolgokra koncentráljunk. Így nem csak hatékonyabbá, de kiegyensúlyozottabbá és elégedettebbé is válhatunk. „Az ilyen tudatosság növeli az önbizalmat és segít egy egészségesebb, fenntarthatóbb életmód kialakításában, ahol az energiáinkkal gazdálkodunk, nem pedig folyton kifogyunk belőlük” – emelte ki.

glamour plusz ikon A mentális egészséged könyörög: Hagyd abba a végtelen görgetést!

A mentális egészséged könyörög: Hagyd abba a végtelen görgetést!

A Föld hív – hallgatunk rá?

A lassú életmód filozófiája nem csak önmagunkra, de a világunkra is kihatással van: visszahív a természet ölelésébe, hogy újra tisztelettel és felelősséggel kapcsolódjunk hozzá. Lehetséges lenne fenntartható életet élni, ahol nem terheljük túl a Földet, hanem az egyszerűség, a mértékletesség és az odafigyelés révén védjük és értékeljük azt? Mi lenne, ha többet időznénk a szabadban, a természet csendjében, ahol a lassabb tempó maga a gyógyulás?

A “slow living” az a híd, amely összeköti az élet egyszerű örömeit a Föld tiszteletével, mindezt egy fenntarthatóbb jövőért. Már akkor is teszünk bolygónkért, ha nem pazarlunk, csökkentjük az ökológiai lábnyomunkat és környezetbarát termékeket választunk vásárlásaink során.