Slow living - Lassan járj, tovább élsz!
A modern nő számára a lassúság csakis negatív dolgot jelenthet: a mi világunkban csak az érvényesülhet, aki szorgos hangya módjára minél rövidebb idő alatt minél többet dolgozik, aki lassú, az lusta és mihaszna. Azonban egy nagyon fontos tényezőről megfeledkezünk: a lassú élet alaposságot, átgondoltságot és nyugalmat is jelenthet, ami hosszútávon nem csak a teljesítményünket, de az életminőségünket is javítja.
Ebből az alapgondolatból bontakozott ki a slow life-mozgalom, melynek része a mindfulness is, ami az életünk egy jóval részletgazdagabb és elmélyültebb megélésére buzdít.
Miközben ezt a cikket olvasod, figyeld meg a jelenléted. Vonulj el egy csendes helyre, távol minden zajtól. Irányítsd a figyelmed magadra, vegyél egy mély levegőt, hallgasd a szívverésed ütemét. Milyen érzések kavarognak benned?
Amit jelenleg csinálsz, az az első lépés a tudatos jelenlét gyakorlásához, és ha hiszed, ha nem, ezt az életed minden területére kiterjesztheted. A MINDFL flow nemzetközileg akkreditált oktatójával, Tóth Réka Ibolyával feltérképeztük, hogyan építhető be a slow living a mindennapjainkba.
Jót, jól, jó társaságban
A mozgalom a gasztronómia területén bontakozott ki az 1980-as évek Olaszországában, amikor Carlo Petrini gasztroújságíró felismerte, hogy a gyorséttermek terjedése veszélybe sodorhatja a méltán híres olasz konyhát. Petrini tüntetést szervezett, hogy megvédje hazája étkezési kultúráját és hagyományait. Ezt követően az élet minden területére beszivárgott a slow living koncepciója, és ahogy a munkában, úgy a sportban, a környezetvédelemben és a művészetek területén is megvetette a lábát. De maradjunk egy kicsit a hasunknál!
A slow food esetében nem arról van szó, hogy csakis hiperegészséges ételeket ehetünk, itt a hangsúly a rituálé megélésére kerül. Ugyanis az evés egy szeánsz, ami megérdemli, hogy saját időt és teret kapjon. Adjuk meg a módját: halljuk meg a testünk üzeneteit, figyelünk az étel ízére, látványára, szervírozására, az illatokra, és próbáljuk megtartani ezt az érzékelést a legutolsó falatig. A motorikus habzsolás és a görcsös kalóriaszámlálás nem mellesleg az evészavarok táptalaja is lehet.
„Nem egyszerű feladat ez a modern ember számára. Nagyon sok helyzetben az evés egy kötelező rutin, de nem élményszerű tevékenység. Mi lenne, ha ezúttal nem osztanánk meg a figyelmünket, nem Netflixeznénk és e-maileznénk a vacsora alatt? Az evés egy hálás dolog. Ha finomat eszünk, az behúzza a fókuszunkat, és maximálisan elmélyedhetünk a jelenben” – mondja Tóth Réka Ibolya.
Wellness a bőrödben
A slow egyik legfontosabb üzenete, hogy ne zsigereljük ki az agyunkat és a testünket a teljesítménykényszerrel. Kapkodás közben a következő elvégzendő feladat lebeg a szemünk előtt, és a legkevésbé sem figyelünk a jelenlétünkre és a légzésünkre.
Állj meg egy percre, és figyeld meg, milyen hangok vesznek körbe. Mihelyst kihelyezzük a fókuszunkat, egy olyan tudatosítást indítunk el az észlelésben, ami automatikusan megnyugtatja az idegrendszert. A légzés és a tartás kéz a kézben járnak: ha összegörnyedsz, kevesebb kapacitását tudod kihasználni a tüdődnek, ám mihelyst kihúzod magad, az egész testeden végigáramlik az oxigén. Azzal is sokat tehetsz magadért, ha elmész „erdőfürdőzni” vagy fát ölelni – kutatások bizonyítják, hogy a fák nézése segít a stresszkezelésben és csökkentheti a vérnyomást is.
A XXI. századi ember mindennapjai impulzusokkal és fényekkel telítődnek, minden azt üzeni a testnek, hogy maradjon éber, nehogy bármi fontosról lemaradjon. Azonban csak akkor tudunk feltöltődni a következő napra, ha minimum hét-nyolc órát pihenünk, és ehhez elengedhetetlen, hogy megfigyeljük a testünk természetes ciklusát. Alakíts ki rituálét az alvás körül, legyen ez egy gondoskodó gesztus, amit megadsz magadnak a nap végén! Légy hálás a testednek az egész napos szolgálatáért, és tiszteld meg azzal, hogy pihenteted.
„Mikor már az ágyadban fekszel, képzeld el, ahogy belesüppedsz a matracodba, a puha párnába. Képzeld azt, hogy kilégzésről kilégzésre beljebb szippant a matrac, és közben vizsgáld meg magad a fejed tetejétől a talpadig. Ez egy remek alkalom, hogy meghalld a belső jelzéseidet, és egyben feldolgozd a nap történéseit.” Az esti szeánsz átélésében segíthet egy friss, illatos ágynemű, illóolaj, nyugtatótea. A telefont tedd éjszakai üzemmódba és vedd le a fényerőt – a lényeg, hogy minél kevesebb információt kelljen befogadnod az esti órákban.
A mozgalomnak része a slow sport is, mely a könnyed, pihentető és lazító testmozgásokra fókuszál. A jóga és a thai-ci remekül fejleszti az erőnlétet és átmozgatja a testet. „A mozgáson keresztül sokkal jobban tud önmagára koncentrálni az ember. Jóga közben harmonizáljuk a mozdulatainkat a légzésünkkel, így még könnyebben kapcsolódhatunk a testünkhöz, még könnyebben megfigyelhetjük a bennünk dolgozó érzéseket, érzeteket. Slow mozgás esetében nem a teljesítményen a hangsúly.
Ez egy könnyedebb befelé figyelés.
Szeress és dolgozz lassan!
A slow szex megvalósításához az első lépés a saját testünk megismerése, ugyanis sokkal könnyebben tudunk örömöt adni másnak, ha magunkkal folyamatos és teljes kapcsolódást élünk meg. Mi, nők, ciklikusan működünk. Másfajta együttlétre és más típusú érintésre vágyunk menstruáció, ovuláció alatt, mint a vérzés után.
Figyeld meg és tudatosítsd ezeket a változásokat, és kommunikálj róluk nyíltan! Az együttlét alatt érdemes gyakorolni a már többször emlegetett mély légzést, a fókusz mélyítését. Irányítsd a figyelmed a párod érintésére, illatára, hangjára, testhőmérsékletére.
„Amikor lelassulunk, meglátunk olyan dolgokat, amiket alapvetően nem vennénk észre. A slow megtanít arra, hogyan tudunk még autentikusabban szeretetet adni és kapni. Ha több figyelmet fordítasz valamire, az növekedést eredményez. Fontos, hogy a jelenben hallgassuk a másikat, tegyük félre a múlt mintáit és a jövő aggodalmait.
Ha megengedjük magunknak a lelassulást, teljesebben tudunk kapcsolódni.
Tegyük fel, hogy egy állásinterjún megkérdezik, mi a szuperképességed, te pedig azt válaszolod, hogy lassú vagy. Valószínűleg a második körre már nem hívnak be, holott éppen a kényszeresség és a sürgetés öli meg a kreativitást és a produktivitást.
„Kutatások igazolják, hogy ha kizökkentenek egy feladatból, átlagosan huszonnyolc perc kell ahhoz, hogy újra teljesen arra tudj fókuszálni. Na de akkor hogyan lehetséges egyszerre e-mailt írni, telefonálni, kávézni? A multitasking nem létezik” - mondja Tóth Réka Ibolya.
„Valójában ilyenkor is egy dolgot csinálsz rendesen, a többit csak felszínesen. A munka keretein belül teremtsd meg azokat a kis szüneteket, amik feltöltenek. Próbáld ki, hogy óránként felállsz, szünetet adsz az agyadnak, és csakis a légzésedre figyelsz. Sétálsz egyet – telefonnyomkodás nélkül – és utána írod meg az e-maileket.” Hagyj több időt a feladataidra! Kommunikáld magabiztosan a határaidat a munkatársak és megbízók felé, és ha szükséges, tudj nemet mondani.